MENU
klinika

Merkel...

Çfarë nuk dini, për gruan që sundon botën!

17.07.2020 - 12:07

      Dhjetorin e vitit të kaluar, prestigjiozja “Forbes” e shpalli gruan më të fuqishme në botë. Angela Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë, për qëndrimin përballë Presidentit amerikan Donald Trump, si dhe për politikat ndaj refugjatëve.

Merkel është kancelare e Gjermanisë prej vitit 2005, ndërsa shpesh është përshëndetur si udhëheqësja de fakto e Bashkimit Evropian, madje edhe udhëheqëse e “botës së lirë”.

Në 66-vjetorin e lindjes së saj, ju sjellim disa fakte më pak të njohura, rreth kësaj gruaje unike:

Angela Merkel është gruaja me mandatin më të gjatë në Evropë. Ajo ka udhëhequr Gjermaninë, që nga viti 2005.

-Angela është specialiste si bukëpjekëse dhe kuzhinere.

-Gjyshi i saj, ishte polak. Ludwig Kazmierczak lindi në Poznan, Poloni, më 1896. Ndërsa i ati, në vitet 1930 e përshtati emrin e familjes në gjuhën gjermane.

-Nofka e saj është ”Mutti” – ”Mami” në gjermanisht. Përkundër faktit se Merkel nuk ka fëmijë, gjermanët e thërrasin me këtë pseudonim.

Ajo i ka shumë frikë qentë, qyshse në vitin 1990 e ka kafshuar qeni. Vladimir Putin e dinte këtë, kur i lejoi qentë e tij në takimin me Merkelin, disa vjet më parë.

-Merkel flet rrjedhshëm rusisht.

-Ajo është gruaja e vetme, në seksionin e kimisë teorike të Akademisë së Shkencave të Gjermanisë Lindore.

-Angela Merkel, mbajti mbiemrin e burrit të parë. Burri i parë i saj, ishte një fizikant me të cilin, Angela ishte e martuar për 5 vite. Më pas, ajo u martua me Joachim Sauer, në vitin 1998.

Bulgarian President Georgi Parvanov (R) awards German Chancellor Angela Merkel (C) with the highest Bulgarian distinction, the Stara Planina Order, during an official ceremony in Sofia on October 11, 2010. Merkel appeared cautious to immediately back Bulgaria’s efforts to join the European visa-free Schengen zone in early 2011 but praised the country’s efforts against corruption. AFP PHOTO / DIMITAR DILKOFF (Photo credit should read DIMITAR DILKOFF/AFP via Getty Images)

Ajo është një impresioniste e shkëlqyer. Angela Merkel pëlqen të lërë mbresa tek udhëheqësit e tjerë botërorë, përfshirë Vladimir Putin, Papa Benedikti XVI, ish presidentin francez Nicolas Sarcozy etj.