MENU
klinika

Të përçarë për çmimin e biletës

Kërkesat e Shoqatës së Transportit Ndërqytetas: Të na falet taksa e bashkisë

09.07.2020 - 10:27

Shoqata e Transportit Ndërqytetas ka dy kërkesa, që sipas tyre po dëmton këtë sektor. Kujtim Mema, kreu i shoqatës bëri dy kërkesa, që tha se janë imediate, të luftohet informaliteti dhe të falet taksa e bashkisë.

“Pas fillimit të punës ne shohim që jemi në gjendje të vështirë ekonomike dhe puna jonë nuk ka vlerë financiare. Po dëmtoheni nga transporti informal, shteti na premtoi që do na ndihmonte por nuk po marrim ndihmën e duhur. Informaliteti është në maksimum, sado task forca ka dalë për ta ndaluar, puna është e pakët dhe nuk vlen.

Na është premtuar se do na falet taksa e bashkisë. Ne kemi 5 muaj pa punë dhe nuk kemi para në familjet tona dhe jo më të paguajmë këtë taksë të bashkisë. Rama ka thënë që taksat do të shtyhen deri në dhjetor, ndërkohë që bashki na i solli zarfin. I kërkoj këshilli bashkiak të ulën dhe të rishikojnë situatën tonë dhe të na ndihmojnë. Premtimet janë të mëdha për ta ndihmuar sektorin tonë. Jemi duke pritur, por ka gjëra që nuk mund ti presim, sic është informaliteti”, tha kreu i shoqatës.

Por Shoqata e Transportit është e ndarë kur bëhet fjalë për çmimin e biletës. Disa prej tyre kërkojnë uljen e TVSH, pasi në të kundërt do të rritet cmimi i biletës, ndërsa disa të tjerë thonë se nuk do të rritet cmimi.

Shoqata bëri të ditur se nëse nuk plotësohen kërkesat e tyre do të dalin para bashkisë në protestë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNNjë ministri e tërë... "Kulture"!

Gjellë pa shije, me pak erëz “UNESCO”

(Nga cikli: Leter e hapur nga Diaspora)/ Nga Përparim Gjeka

Kush duhet të na udhëheqë?

“Një mijë amerikanë po vdesin çdo ditë”

VIDEO virale / Gazetari gozhdon Donald Trump, që humbet toruan

Si është situata në spitalet COVID, sa pacientë janë të intubuar dhe në terapi intensive?

146 raste të reja me COVID në vend, 6 pacientë humbin jetën gjatë 24 orëve