MENU
klinika

Parashikimi i frikshëm i Faucit

Imunologu amerikan paralajmëron një valë më të madhe koronavirusi

03.07.2020 - 08:53

Drejtuesi i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shprehur të enjten se në shumë shtete të vendit pritet rritje e numrit të infektuarve me koronavirus.

Sipas Anthony Fauci-t një valë akoma më e madhe pritet që të vijë, nëse situata nuk nuk mbahet nën kontroll.

“Ajo që ne kemi parë në ditët e fundit është një rritje e rasteve që janë përtej rritjeve më të mëdha që ne kemi parë,” u shpreh Fauci për Radio 4 të BBC.

“Këto nuk janë lajme të mira. Ne duhet që ta vendosim nën kontroll ose rrezikojmë që të përballemi me një epidemi akoma më të madhe në SHBA,” shtoi Fauci.

Parashikimi i frikshëm i Fauci-t vjen në një kohë kur numri i rasteve ditore në SHBA arriti një rekord prej 50,000 personash të mërkurën, sipas Universitetit Johns Hopkins. Po ashtu, në SHBA numërohen më shumë se 131,485 viktima Covid-19.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Provat e vaksinës në njerëz dhanë rezultate pozitive"

Dr. Fauci flet për ‘VOA’: Ja si mund të parandalohet vala e dytë e koronavirusit!

"Rekomandimet e ekspertëve do të përcaktojnë hapat..."

“Kurba e koronavirusit po fillon të sheshohet”, reagon Trump