MENU
klinika

Numri i lartë i shtrimeve

Nis zbrazja e Sanatoriumit, do rikthehet në spital COVID-2

13.07.2020 - 09:01

Ditën e sotme kanë nisur përgatitet për të rikthyer spitalin “Shefqet Ndroqi”, ose siç njihet si Sanatoriumi në COVID-2.

Burime bëjnë me dije se ka nisur zbrazja e këtij spitali, ku mësohet se pacientët që janë shtruar aktualisht te Sanatoriumi dhe që po kurohen për sëmundje të ndryshme do të transportohen te ish-Kirurgjia, e planifikuar për skenarin e COVID-3.

Një vendim i tillë erdhi si pasojë e numrit të lartë të të shtruarve në spitalin Infektiv, aktualisht i vetmi spital ku trajtohen pacientët me koronavirusi.

Referuar buletinit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë, për ditën e djeshme në këtë spital janë të shtruar 72 pacientë, nga 120 shtretër në total.

Nëse sërish do të kemi numra të lartë shtrimesh, atëherë në skenar është spitali COVID-3, që është ish-Kirurgjia në QSUT, ç’ka do të sillte zhvendosen në një tjetër strukturë të pacientëve të Sanatoriumit dhe COVID-4 te godina e ish-universitetit privat në autostradë.

"Arrestimet për dosjen 339, pse vetëm SPAK duhet të hetojë krimet zgjedhore?"

Analiza/ Preç Zogaj: “Peshq” të barabartë pavarësisht nga madhësia

Rama mes dhimbjes së madhe bën dedikimin prekës

Çfarë trishtimi! Fjalët përballë vdekjes s’kanë asnjë fuqi, po..

Mundësia për të zbuluar efektivitetin e masave të ndalimit nga Covid-19

Jeta është e paçmuar…por një çmim e ka!

2000 propozime në tavolinën e Nishanit, Mustafajit, Rulit dhe prof. Markut

Pretendentët e PD për deputet: Javës tjetër nis seleksionim