MENU
klinika

Në Azi kërkesa po kthehet në normalitet

Çfarë parashikohet për naftën këtë javë?

10.08.2020 - 15:47

Çmimet e naftës së papërpunuar u rritën të hënën për herë të parë në tre ditë pasi Saudit Aramco la të kuptohet për një rikthim të fortë të kërkesës në Azi.

Naftës së papërpunuar West Texas Intermediate iu rrit çmimi deri në 1.8%, në 41,96 dollarë për fuçi. Nafta Brent, standardi ndërkombëtar i naftës, u ngjit në 1.3% në 44.98 dollarë.

Drejtori i Përgjithshëm i Aramco, Amin Nasser tha të dielën se ai vëren që kërkesa për naftë po kthehet në nivele të larta para-pandemike në Azi ndërsa ekonomitë rihapen dhe aktivitetet rinisin. Kërkesa e tregut e ka pasur të vështirë të rikuperohet gjatë verës, pasi pikat e reja të virusit bllokojnë aktivitetin e udhëtimit dhe vonojnë rihapjet e plota.

Çmimet e naftës u rritën gjithashtu nga mbështetja e ofertës në Irak. Vendi tha të premten se do të zvogëlonte prodhimin me 400,000 fuçi në ditë për të rritur kërkesën. Shkurtimi sjell prodhimin e Irakut në përputhje me qëllimet e përcaktuara nga OPEC + në fillim të këtij viti.

Ende, koalicioni OPEC+ është duke pritur në anën tjetër të prishë uljet e prodhimit dhe të ringjallë tregun e mposhtur. OPEC + urdhëroi ​​ulje të prodhimit me madhësi rekord në të gjithë pandeminë ndërsa çmimet e naftës arritën rekorde të ulëta./ Business Insider

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNÇfarë shpresojnë kombet nga ky projekt?

RT/ Ura e parë ndërkufitare Rusi-Kinë është gati

Cilët sektorë shënojnë rritje dhe kush humbje?

VOA: Ekonomia e Shqipërisë bie -10% në tremujorin e dytë

Të blesh shtëpi në Tiranë, 'mision i pamundur'

Pronat/ Shqipëria e treta më e shtrenjtë në Europë

Nga Eduart Gjokutaj/ Efektet në ekonomi

Çfarë do të ndodhë me rritjen e pagës minimale?