MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë aktiviteti fizik rekomandohet për diabetikët?

14.10.2020 - 10:36

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Çfarë aktiviteti fizik rekomandohet për diabetikët?

Mjeku: Aktiviteti fizik ndihmon njerëzit me diabet:

Për të mbajtur një peshë normale të trupit.
Ul tensionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.
Mban nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.
Parandalon komplikacionet e tjera.
Përmirëson mënyrën e jetesës dhe lehtëson stresin.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nisur nga thonjtë deri tek rrallimi i vetullave

5 ndryshime në trup që mund të zbulojnë shumë për shëndetin