MENU
klinika

Pamjet nga Evros

Greqia vendos gardh në kufirin me Turqinë

17.10.2020 - 13:10

Ndërtimi i gardhit të ri në kufirin greko-turk në Evros po përparon me shpejtësi dhe do të përfundojë në prill 2021. Së bashku me ndërtimin e gardhit të ri, 26 km të gjatë dhe 5 metra të lartë, pjesët e vjetra prej 10 km janë duke u rikonstruktuar me shtimin në anën greke të një kangjelle metali të fortë të vazhdueshëm, gjithashtu të bërë prej çeliku, me një lartësi totale prej 4.3 metrash.

Projekti përfshin përfitime të shumta, pasi përveç karakterit të tij themelor mbrojtës-parandalues, ai do të funksionojë gjithashtu si një projekt modern i kontrollit të përmbytjeve i udhëhequr nga njëra anë nga gjeomorfologjia speciale e Evros dhe nga ana tjetër nga respekti për prodhimin bujqësor vendas. Gardhi i ri do të përbëhet nga një parmak i fortë çeliku metali. Së bashku ata po ndërtojnë punime tokësore për mirëmbajtjen, rikonstruksionin dhe ndërtimin e rrugëve të reja për mbikëqyrjen dhe mirëmbajtjen e barrierave artificiale përgjatë lumit.

Në kombinim, tetë vëzhgues të rinj anti-balistikë do të ndërtohen përgjatë barrierave artificiale, për t’u përdorur nga ushtria greke dhe punimet e përmirësimit do të kryhen në 57 infrastruktura ekzistuese (posta/vëzhgime), të cilat përfshijnë ndërtime, riparime dhe përmirësime elektromekanike. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis u informua sot në lidhje me ecurinë e punimeve të ndërtimit të gardhit, nga Feres ku iu dha një prezantim i hollësishëm.

“Ndërtimi i gardhit të ri në kufirin greko-turk në Evros ishte më e pakta që qeveria mund të bënte për t’i bërë qytetarët grekë të ndiheshin të sigurt, të cilët e mbajnë respektin pwr vendin shumë lart në një situatë kaq të vështirë”, -tha Z. Mitsotakis. Kryeministri tha se puna po përparon me shpejtësi, projekti do të përfundojë në Prill 2021 siç ishte planifikuar, dhe kur u pyet nga Zëvendës Guvernatori i Evros D. Petrovic, ai u përgjigj se ai më pas do të vijë në Evros për ta inauguruar atë. “Ai thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë. Pjesa e parë e gardhit nuk mund të qëndronte vetëm, por sepse aty ishin Policia, Ushtria, rojet kufitare. “Ata e mbajtën rusjtjen e atdheut shumë të lartë, ” tha kryeministri.

Më pas, Kyriakos Mitsotakis zhvilloi një dialog me përfaqësuesit e rojeve kufitare të cilët e mirëpritën atë në zonë. “Ne duam t’ju falënderojmë për mbështetjen e shtetit në këtë detyrë të vështirë që kemi bërë për shumë vite: për punësimin e ri të kolegëve pas 18 vjetësh. ” Realisht jeni me të vërtetë një mbështetje e madhe për ne,” i tha kryeministrit përfaqësuesi i rojeve kufitare, Panagiotis Harelas. Z. Mitsotakis e falënderoi atë dhe tha: “ishte një angazhim që kishim marrë përsipër”. “Lufta e fundit titanike që bëmë në Kastanies dhe në të gjithë Evros marsin e kaluar, në thelb tregon se të gjithë mund ta bëjmë së bashku me ndihmën dhe mbështetjen e shtetit”. Përfaqësuesi i rojeve kufitare mori me tej përgjigje nga Kyriakos Mitsotakis: “Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu për t’ju mbështetur si me mjete teknike ashtu edhe me burime njerëzore”. Shihet se 400 roje të reja të përhershme kufitare po marrin detyra të menjëhershme në Evros, 800 të tjerë në ishujt e Egjeut Lindor dhe 480 të tjerë në pjesën tjetër të Greqisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vazhdon kërcënimet dhe nis "Stuhi në Mesdhe"

“Ai përdor refugjatët si armë”, Turqia i përgjigjet Austrisë


Pse lëvizja mund të rrisë tensionet mes dy vendeve

SHBA zhvendos sistemin raketor Typhon pranë Kinës

Gratë snajperiste poshtëruan iranianët

Kush fshihet pas Kupolës së Hekurt?

Pse “dragoi” ka në dorë rrjedhën e luftës?

Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, falë Kinës

Teherani kërcënon me një armë të re

Hakmarrja e Izraelit ndaj Iranit nuk do të vonojë

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje

Veriu i Evropës merr në dorë “frenat” e NATO-s