MENU
klinika

Analiza

A do ta pengojë Biden projektin e shumëpritur të Merkelit?

27.11.2020 - 16:33

Tubacioni Nord Stream 2, projekti më i madh i infrastrukturës së Bashkimit Evropian supozohej t’i jepte një prej rajoneve më të varfra të Gjermanisë një rrugë drejt ekonomisë moderne.

Por gjeopolitika ndërhyri, me Kongresin Amerikan që miratoi një ligj që sanksionon kompanitë gjermane të përfshira. Kjo duket se do të ketë rezultate potencialisht të kushtueshme për bizneset.

Me një kundërshtim të madh ndaj tubacionit 1,239 kilometra (770 milje) në SHBA, Gjermania shpreson që presidenti i zgjedhur do të kthejë sanksionet.

Gazsjellësi pritet të dyfishojë flukset direkte të gazit Gazprom në Gjermani. Për Gjermaninë, ai ofron siguri kritike të energjisë.

Për SHBA, ekziston rreziku që Rusia të fitojë ndikim mbi një aleat kryesor dhe humbjen e mundshme të një tregu për gazin natyror të lëngshëm amerikan.

Merkel i ka qëndruar besnike projektit të diskutueshëm, edhe pse marrëdhëniet me Rusinë përkeqësohen. Gjermania tha të hënën se po koordinon një përgjigje ndaj sanksioneve të SHBA me kombet e tjera të BE, si dhe kompanitë e përfshira në projekt.

Ndërsa Gjermania dhe SHBA kanë pasur dallime të mëdha të politikës në të kaluarën, më së shumti për përdorimin e forcës në vende si Iraku dhe Libia, kjo është hera e parë që mosmarrëveshja ka çuar në kërcënime të drejtpërdrejta sanksionesh .

Bërësit e politikës amerikane kanë kundërshtuar historikisht projektet evropiane që mbyllin lidhjet ekonomike me Rusinë, duke argumentuar se pagesat që rrjedhin drejt Kremlinit destabilizojnë aleancat ushtarake.

Rusia këmbëngul që tubacioni është kritik dhe kanë protestuar ndaj kërcënimeve të SHBA për “shkatërrimin e sanksioneve ligjore dhe ekonomike” kundër portit të Detit Baltik .

Edhe me grindjet politike, projekti tregon se sa thellë janë të integruara ekonomitë e Evropës dhe SHBA.

Por kundërshtimi i SHBA ka të ngjarë të mbetet në dorën e Biden. Biden ka paralajmëruar kundër projektit në të kaluarën. Në Konferencën e Sigurisë së Mynihut në 2015, ai tha se SHBA duhet të “sigurojë që asnjë vend, ss Rusia ose ndonjë komb tjetër të përdorë energjinë si mjet detyrimi”.

Përkthyer dhe përshtatur nga Nord Stream 2/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Situata nisi të përkeqësohej që kur...

Merkel dhe Trump nuk kanë qenë kurrë “miq”!

Nga Project Syndicate

COVID-19 apo “déjà-vu”?


Pas dëmit që shkaktoi Trump!

Biden rikthen Amerikën në hartën e botës

Vetëm disa orë pas betimit si president i SHBA

Biden firmos një mori urdhërash ekzekutivë

Biden u betua si Presidenti i 46-të i SHBA-së

Demokracia triumfoi!