MENU
klinika

Nga Marwan Bishara

Çfarë tregojnë këto zgjedhje për SHBA-në?!

05.11.2020 - 17:14

Supozohej se do të ishte një fitore e plotë për Joe Biden, kështu që pse kaq shumë amerikanë votuan për Donald Trump? Zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara supozohej të jepnin një fitore të plotë për Joe Biden dhe një fitore të palëkundur për Demokratët. Votimi supozohej të nënkuptonte një shkëputje të qartë me të kaluarën; nisja e një mëngjesi të ri pas një nate të errët në Amerikë.

3 nëntori supozohej të ishte “dita e gjykimit” kur, pas katër viteve të Donald Trump, amerikanët më në fund kishin shansin për të dhënë një verdikt të qartë që i përshtatet krimeve të kryera nga Presidenti Trump kundër institucioneve të tyre demokratike dhe vlerave liberale.

Çfarë ndodhi me fitoren e madhe që na premtuan sondazhet, duke treguar një epërsi të Biden prej disa muajsh ndaj Trump? Ato thjesht gabuan! Përsëri? Edhe pasi na siguruan se kishin mësuar nga gabimet e tyre të vitit 2016, duke përmirësuar sjelljen dhe interpretimet e sondazheve të tyre.

Më e rëndësishmja, është që Trump vazhdon të jetë kaq popullor pas keqmenaxhimit të tij të plotë të pandemisë së koronavirusit, e cila çoi në çerek million vdekje, rënie të paparë ekonomike dhe papunësi dyshifrore. Si ka mundësi që ai të mbetet një opsion i besueshëm pas skandaleve dhe hetimeve të panumërta mbi të dhënat e tij të dyshimta, nga abuzimi i pushtetit te shmangia e taksave për të mos thënë evazion fiskal?

Me pak fjalë, më shumë se 68 milion amerikanë kanë hedhur votën e tyre për Trump? Trump shihet si një mjet për të arritur një qëllim.

Përkundër mençurisë konvencionale, këto zgjedhje nuk ishin vetëm një referendum për presidencën Trump; ishin gjithashtu një referendum për Amerikën ose ndoshta më saktë një referendum për Partinë Republikane.

Unë dyshoj se shumë të pavarur të qendrës dhe republikanët votuan për Trump pavarësisht shkeljeve të tij. Këta mbështetës të Trump ndoshta ishin në siklet ose madje kishin turp të pranonin publikisht se kishin mbështetur një kandidat, paaftësia, mashtrimi, përçarja dhe preferencat racore të të cilit janë raportuar gjerësisht dhe me kujdes.

Të tjerët, të cilët ishin më cinikë, votuan për Trump sepse ai luan pis dhe është i gatshëm të bëjë gjithçka për të fituar.

Ndërkohë, konservatorët e kanë justifikuar prej kohësh preferencën e tyre të pakushtëzuar të Trump si një “mjet për një qëllim”, duke u përgjigjur se “Zoti ka zgjedhur njerëz edhe më të këqij”.

Trump nuk zhgënjeu.

Si president, ai ka ecur me ngulm nëpër burokraci si askush tjetër, duke zgjedhur më shumë se 200 gjyqtarë konservatorë, përfshirë tre në Gjykatën e Lartë, duke ulur taksat, veçanërisht taksat e korporatave, duke hequr dorë nga ekonomia dhe rregulloret mjedisore, duke mbështetur të drejtat anti-abort dhe politika të tjera shoqërore konservatore, dhe demonizimin e mediave kryesore si armiku i njerëzve.

Në të vërtetë, Trump ka insistuar në Amerikën e bardhë, duke ditur shumë mirë se si t’i paraqitet një klase punëtore të bardhë gjithnjë e më të zemëruar dhe të marrë mbështetjen e tyre në këmbim.

Ai i ka qetësuar rregullisht amerikanët e bardhë, si asnjë president tjetër në memorien e fundit. Ai ka rikthyer, mbrojtur dhe tubuar nacionalizmin e bardhë, duke provokuar ndjenjat anti njerëzve me nngjyrë dhe anti-myslimane dhe hispanike, duke demonizuar të tjerët dhe duke nxitur lëvizje si Black Lives Matter, e cila u krijua për të mbrojtur viktimat të abuzimit policor dhe duke akuzuar udhëheqësit e saj për tradhti, trazira dhe kryengritje. Por kur bëhej fjalë për të bardhët, Trump injoroi dhe nganjëherë edhe mbrojti veprimet e milicive të bardha nacionaliste dhe banditë të armatosur.

Suksesi i Trump në zbatimin e agjendës konservatore justifikon qëndrimet e tij populiste, hiper-nacionaliste, anti-demokratike dhe madje raciste.

Për këta votues të Trump, armiku është së pari dhe më kryesorja vendosja liberale dhe të gjitha mutacionet e saj në burokracinë qeveritare dhe demonët e saj në mediat kryesore dhe grupet mjedisore dhe shoqërore dhe iniciativat.

Pa dyshim, Biden nuk është alternativa më e mire krahasuar me Trump. Ai nuk është as një udhëheqës emocionues dhe as frymëzues.

Për më tepër, unë supozoj se shumë që e urrejnë Trump përmbahen nga votimi për Biden, i cili së shpejti do të bëhet 78 vjeç, sepse ka shumë mundësi që Harris, një grua me ngjyrë, të mund të marrë përsipër drejtimin e vendit përpara se të mbarojë mandati i tij.

Sado brutale që mund të tingëllojë, Amerika është aq e përçarë sa politika e sotme elektorale duket si një vazhdim i Luftës Civile Amerikane.

Kjo është arsyeja pse, për shumicën e konservatorëve të bardhë, katër vjet më shumë të Trump janë gjithçka që u nevojitet.

“Agimi i vonë”

Por për shumicën e amerikanëve, katër vitet e fundit të Trump ishin katër vjet shumë të gjata.

“Masakra amerikane” që Trump përmendi në fjalimin e tij të zgjedhjes president, është kthyer në një profeci të vetë-përmbushur.

Kjo është arsyeja pse, megjithë cinizmin e plotë të republikanëve dhe përpjekjet e tyre më të mira, numërimi përfundimtar i votave në shtetet e fushës së betejës tregon Biden fitues, megjithëse me fitoret më të ngushta.

Por siç pritej, Trump nuk po dorëzohet dhe as nuk dorëzohet kaq lehtë. Ai po akuzon Demokratët për mashtrim në zgjedhje dhe premton ta çojë çështjen në Gjykatën e Lartë.

Nëse, ose më mirë kur të kalojë, “Tsunami Trump”, ai do të lërë pas shumë shkatërrime, duke kërkuar vite për të pastruar të gjitha mbeturinat.

Ndërsa pluhuri zhvendoset dhe rrënojat kombëtare janë të qarta, amerikanët janë të detyruar të zbulojnë se dëmtimi i vendit të tyre dhe pozicionit të tij në botë është shumë më keq sesa pritej.

Në asnjë mënyrë kjo nuk do të thotë fundi i Trumpizmit, i cili drejtohet më pak nga oferta sesa nga kërkesa. Është më shumë si një Hydra; i prihet një kokë dhe dy të tjera zënë vendin e saj.

Por për shumicën e amerikanëve, më e keqja mund të ketë kaluar, të paktën për momentin, edhe nëse plagët janë shumë të thella dhe shumë të dhimbshme.

Ky vit i fundit ka qenë veçanërisht i keq, por më pas, ora më e errët vjen para agimit.

Unë mund të dëgjoj disa nga skeptikët që bërtasin “agim të rremë”, i cili mund të jetë i vërtetë duke marrë parasysh që Biden mund të provojë se është një president i pazoti të kalojë legjislacionin kritik që ai premtoi për shkak të kundërshtimit të egër nga Senati i kontrolluar nga Republikanët.

Por një pamje kritike e sfidave përpara mund të presë; ka një kohë për të qarë dhe një kohë për të festuar.

Përkthyer dhe përshtatur nga: Aljazeera/ F.H, konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Goditja më e fortë për demokracinë"

Thirrja e Trump për të ndalur numërimin e votave