MENU
klinika

Kathimerini: Meta mund të jetë pengesë!

Greqia hedh hapin e rradhës, dekreti për zgjerimin shkon në gjykatën më të lartë për kontroll

01.11.2020 - 20:31

Gjatë një vizite të Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias në Tiranë, u arrit dakortësia mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit grek për çështjen e kufijve në Detin Jon të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, Greqia ka hedhur hapin e rradhës.

Ndërkohë, një dekret presidencial që parashikon shtrirjen e Greqisë të ujërave të saj territorial në Detin Jon nga 6 në 12 milje detare është paraqitur në Këshillin e Shtetit, e cila është gjykata më e lartë administrative e Greqisë, javën e kaluar.

Ky dekret është paraqitur për një kontroll ligjor, dhe më pas do të nënshkruhet nga Presidentja Katerina Sakellaropoulou.

Sipas medias greke “Kathimerini” thirrja e dy vendeve nga Gjykata Ndërkombëtare për ndryshime pritet të bëhet pas zgjedhjeve në vendin tonë. Këtu ajo thekson se nënshkrimi i kryeministrit Rama nuk mjafton për të miratuar marrëveshjen e përbashkët midis dy vendeve dhe sipas tyre presidenti ilir Meta do të jetë pengesë.

“Në përputhje me parashikimet e dekretit, shtrirja e ujërave territoriale të Greqisë do të kryhet gjithashtu në veri të Korfuzit, një zonë ku qasja e Shqipërisë është e ndryshme nga ajo e Greqisë. Sidoqoftë, rregullimet e kërkuara do të kryhen me mirëbesim menjëherë pas vendimit të gjykatës. Pritet që thirrja nga të dy vendet në gjykatën ndërkombëtare nuk ka gjasa të ndodhë përpara zgjedhjeve parlamentare të planifikuara të zhvillohen në Shqipëri në Prill.

Sidoqoftë, mund të ketë një pengesë. Nënshkrimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama nuk mjafton për të miratuar marrëveshjen e përbashkët midis dy vendeve. Dhe burimet diplomatike besojnë se Presidenti i vendit Ilir Meta mund të mos e miratojë marrëveshjen në mënyrë që të mos i japë partisë qeverisëse të Ramës më shumë vota para zgjedhjeve”, shkruan gazeta greke.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ndoqëm zhvillimet në parlamenin grek, është një e drejtë që buron nga konventa ndërkombëtare"

“Greqia do të zgjerojë kufirin detar”, reagon MEPJ

A do të preket hapësira e Shqipërisë?

Greqia dhe Italia marrëveshje për zgjerimin e kufirit detar