MENU
klinika

Nga BBC

Rusia ‘nën këcënim’ nga anija amerikane në Detin e Japonisë

25.11.2020 - 08:37

Rusia thotë se një prej anijeve të saj luftarake kapi dhe largoi një anije lufte të Marinës Amerikane pasi hyri në ujërat territoriale në Detin e Japonisë dje.

Moska akuzoi USS John S McCain për një lundrim 2 km (1,2 milje) përtej kufirit të saj detar në Peter the Great Gulf dhe thotë se u ndje e kërcënuar prej tyre.

Anija luftarake amerikane më pas u largua nga zona, sipas Rusisë.

Sidoqoftë, Marina e SH.B.A.-së mohoi çdo veprim me tendenca negative dhe tha se anija e saj nuk ishte “dëbuar”.

Incidenti ndodhi të martën në Detin e Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor, një pjesë uji e kufizuar nga Japonia, Rusia dhe Koretë.

Sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, shkatërruesi i saj i Flotës Paqësore, Admirali Vinogradov përdori një kanal ndërkombëtar komunikimi për të paralajmëruar anijen amerikane rreth “mundësisë së përdorimit të goditjes për të nxjerrë ndërhyrësin nga ujërat territoriale”.

“Deklarata e Federatës Ruse në lidhje me këtë mision është e rreme,” tha një zëdhënës i Flotës së 7-të të Marinës Amerikane, Toger Joe Keiley. “USS John S McCain nuk u” dëbua “nga territori i asnjë kombi”.

Ai tha se SH.B.A. “nuk” do të përkulej kurrë prej frikës ose të detyrohej të pranonte pretendime të paligjshme detare, të tilla si ato të bëra nga Federata Ruse”.

Incidente të tilla në det janë të rralla, megjithëse Admirali Vinogradov ishte gjithashtu i përfshirë në një përplasje gati me një anije amerikane në Detin e Kinës Lindore vitin e kaluar.

Si Rusia ashtu edhe SH.B.A. i hodhën fajin njëra-tjetrës për atë incident.

Të dy vendet akuzojnë rregullisht tjetrin për manovra të rrezikshme ushtarake në det dhe në ajër.

Në 1988, një anije sovjetike, Bezzavetny, “përplasi” një anije amerikane, Yorktoën, në Detin e Zi, duke e akuzuar atë për ndërhyrje në ujërat territoriale.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit mbeten të tensionuara dhe Presidenti Vladimir Putin ende nuk e ka uruar Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Të dy vendet gjithashtu kanë ende për të finalizuar paktin e fundit të armëve bërthamore të mbetur pezull midis tyre, i cili pritet të skadojë në shkurt.

Në vitin 2017, USS John S McCain u përfshi në një përplasje me një cisternë nafte në Singapor, kur 10 marinarë u vranë.

Përkthyer dhe përshtatur nga BBC/ F.H, konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Reagimi i Ministrisë së Jashtme të Kosovës

“Armatosja e Serbisë nga Rusia, kërcënim për rajonin”