MENU
klinika

Një mesazh edhe për SHBA

“Tërhiqet” Erdogan: E ardhmja jonë është në BE

22.11.2020 - 13:10

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian për dialog, duke paralajmëruar bllokun që të mos bëhet një “mjet për armiqësi” gjatë përshkallëzimit të tensioneve mbi Mesdheun Lindor.

Vendosja e Turqisë e një anijeje për të kërkuar gaz natyror në ujërat e pretenduara nga Greqia nisi një luftë të ashpër fjalësh midis Ankarasë dhe vendeve anëtare të BE, të cilët në fillim të këtij muaji zgjatën sanksionet kundër Ankarasë për një vit tjetër.

Masat përfshinin lejimin e ndalimit të vizave dhe ngrirjes së aseteve kundër individëve të përfshirë në kërkimin e diskutuar të gazit në Mesdhe.

“Ne presim që BE të mbajë premtimet e saj, ose të paktën të mos bëhet një mjet për të hapur armiqësi që synojnë vendin tonë,” tha Erdogan në një fjalim me video në kongresin e partisë së tij në pushtet të Shtunën.

“Ne nuk e shohim veten gjetkë përveç në Evropë”, shtoi ai. “Ne parashikojmë të ndërtojmë të ardhmen tonë së bashku me Evropën.”

Disa orë pas fjalimit të Erdogan, Ankara e zgjati misionin e saj në Mesdheun Lindor deri më 29 nëntor, pavarësisht protestave nga Athina. Aktivitetet e kërkimit të Turqisë mbeten në qendër të tensioneve.

Mosmarrëveshja fillimisht u përshkallëzua në gusht kur Turqia për herë të parë dërgoi anijen e kërkimit Oruc Reis në ujëra të pretenduara gjithashtu nga Greqia dhe Qipro. Ankara tha se tërhoqi Oruc Reis muajin e kaluar për të lejuar diplomacinë midis palëve. Turqia dërgoi anijen përsëri në 12 tetor, duke shkaktuar një përgjigje të zemëruar nga BE. Turqia ka zgjatur kohëzgjatjen e eksplorimit të anijes shumë herë që nga ajo kohë.

Athina thotë që Ankaraja po shkel ligjin ndërkombëtar duke kërkuar në ujërat greke dhe ka kërkuar që BE të rishikojë bashkimin e saj doganor për të ndëshkuar “fantazitë perandorake” të Turqisë.

Turqia këmbëngul se është brenda të drejtave të saj në rajonin mesdhetar të pasur me energji, duke thënë se jo të gjithë ishujt grekë janë aq të mëdhenj sa të llogariten kur bëhet fjalë për të përcaktuar shkallën e sovranitetit grek.

Shqetësimet mbeten të larta lidhur me një konflikt të mundshëm ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë. Të dy kanë kryer manovra në rajon me fregata dhe aeroplanë luftarakë.

Erdoğan meets with EU leaders to discuss the future of EU-Turkish  cooperation : EuroMeSCo – Euro-Mediterranean Research, Dialogue, Advocacy

Mesazh për në SHBA

Në fjalimin e së Shtunës, Erdogan gjithashtu tha se Turqia donte të “përdorte në mënyrë aktive marrëdhëniet e saj  me Shtetet e Bashkuara për një zgjidhje të problemeve rajonale dhe globale”.

Ai nuk ishte ndër udhëheqësit e parë botërorë që përgëzoi Presidentin e zgjedhur të SHBA Joe Biden.

Ndërsa Erdogan gëzonte lidhje të ngushta me Presidentin e SHBA Donald Trump, ka pasur tensione midis dy vendeve për disa çështje.

Blerja nga Turqia e një sistemi të mbrojtjes raketore ruse të teknologjisë së lartë S-400 zemëroi Uashingtonin, ndërsa Ankaraja ka protestuar kundër refuzimit të SHBA-së për të ekstraduar një udhëheqës fetar dhe biznesmen mysliman, Fethullah Gulen, të cilin Erdogan e fajëson për organizimin e një grushti të shtetit të dështuar të vitit 2016.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionet me Turqinë/ Greqia shpresat te BE

‘Le Monde’: Erdogan s’do heqë dorë nga qëllimet e tij!

“Lufta” për Mesdheu lindor

BE “kërcënon” Turqinë “e pandalshme”