MENU
klinika

Çfarë nëse zgjedh të qzëndrojë?

Analizë: Pse ligjvënësit i kërkojnë Trumpit të largohet tani?

10.01.2021 - 17:41

Demokratët do të fillojnë një përpjekje të dytë për të larguar Donald Trump nga detyra të hënën kur ata do të prezantojnë artikujt e impeachment (fajësimit. Në Shtetet e Bashkuara, fajësimi është ekuivalent i një aktakuze në ligjin penal; në thelb është një deklaratë akuzash kundër një zyrtari i cili mbetet në detyrë gjatë gjykimit. Kjo ndryshon nga vendet e tjera ku zyrtari hiqet përkohësisht kur fillon procesi.) në Dhomën e Përfaqësuesve mbi sulmin në Kapitol Hill nga mbështetësit e presidentit.

Ndihmësit Demokratë të Kongresit thanë se ata kishin mbledhur më shumë se 170 firma në dy ditë për të fajësuar Trumpin – një shenjë e zemërimit të madh të ndjerë në Kongres në turmën pro-Trump që sulmoi ndërtesën e Capitol në fillim të kësaj jave.

Ndërsa anëtarët e Kongresit po përpiqeshin këtë fundjavë për të fajësuar presidentin për “nxitje të kryengritjes”, agjencitë e zbatimit të ligjit po arrestonin disa mbështetës të tij për rolin e tyre në dhunën e së mërkurës.

Departamenti i drejtësisë njoftoi të shtunën se tre burra të tjerë – Jacob Anthony Chansley, Derrick Evans dhe Adam Johnson – ishin akuzuar në lidhje me trazirat.

Z. Chansley, i njohur gjithashtu si Jake Angeli, është një mbështetës i njohur i lëvizjes konspirative QAnon dhe dyshohet se ishte fotografuar të mërkurën duke qëndruar në vendin e Senatit të nënkryetarit Mike Pence, me gjoks të zhveshur, kishte vendosur brirë për tu maskuar dhe një shtizë. Ai është akuzuar për hyrje të dhunshme dhe sjellje të çrregullt në mjediset e Kapitolit.

Z. Evans është një anëtar i zgjedhur së fundmi i Shtëpisë së Delegatëve të Virxhinias Perëndimore. Departamenti i Drejtësisë pretendoi në një deklaratë se ai transmetoi drejtpërdrejt në faqen e tij në Facebook një video në të cilën ai shihet duke hyrë në hyrjen e ndërtesës në Kapitol dhe duke bërtitur: “Ne jemi brenda, jemi brenda! Derrick Evans është në Kapitol! ”

Departamenti i Drejtësisë pohoi se Z. Johnson ishte njeriu i parë në një fotografi të qarkulluar gjithandej në rrjetet sociale dhe medie, që mbante në dorë atoporlantin e Dhomës së Demokratvëe,brenda ndërtesës.

Zonja Pelosi ende nuk ka deklaruar nëse do të japë votën për fajësimin e Trump, por mbështet “ecjen përpara” me procesin nëse Z. Trump nuk jep dorëheqjen. Vetë Z. Biden është i vakët në lëvizje, duke thënë se ai dëshiron të përqendrohet tek tranzicioni.

Ka të ngjarë që do votë të kalojë në Dhomën e kontrolluar në mënyrë demokratike, duke e bërë Z. Trump presidentin e parë në histori që do të fajësohet dy herë. Më pas do të shkonte në Senat, i cili nuk pritet të mblidhet deri më 19 janar – një ditë para inaugurimit të Z. Biden – sipas një memo nga Mitch Mëonnell, udhëheqësi republikan në dhomë.

Kjo do të nënkuptojë se çështja e një gjykimi të Senatit ndoshta do të vijoj në një Senat të kontrolluar nga Demokratët në mandatin e parë të Biden. Nëse Z. Trump do të dënohej, Senati mund të votonte për ta ndaluar atë të kandidonte sërish, duke shkatërruar çdo mundësi kandidimi të vitit 2024.

Anëtarët e të dy partive e kanë dënuar presidentin për trazirat e mbështetësve të tij në një tubim në Uashington të mërkurën pak para se të hynin në ndërtesën e Kapitolit. Atje ata thyen orendi, luftuan me policinë dhe bënë fotografi. Pesë njerëz u vranë; mes tyre një oficer policie i Kapitolit të SHBA. Z. Trump vazhdon të pretendojë, se ai humbi zgjedhjet e vitit 2020 vetëm përmes mashtrimit masiv.

David Cicilline, një anëtar demokrat i komitetit të drejtësisë në Dhomën e Përfaqësuesve, shpërndau të hënën tek kolegët e tij projekt-artikuj të fajësimit, duke akuzuar Z. Trump për “nxitje me dashje të dhunës kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara”.

Kevin Mëarthy, udhëheqësi i pakicës së Dhomës Republikane, i cili mbështeti përpjekjen e Z. Trump për të mohuar çertifikimin e fitores së kolegjit elektoral të Z. Biden të mërkurën, kundërshton fajësimin e presidentit, duke thënë se kjo do të zgjeronte ndarjet.

Por republikanët e tjerë duket se janë më të gatshëm ndërsa partia duket të ketë një të ardhme të shkatërruar në epokën post Trump.

Senatori i Pensilvanisë Pat Toomey është shprehur të shtunën se presidenti kishte “kryer shkelje të pafajshme”.

Ben Sasse, një senator republikan nga Nebraska, tha se ai “patjetër do të konsideronte” çdo artikull të fajësimit të hartuar nga Demokratët.

“Unë besoj se presidenti nuk e ka përfillur betimin për atë zyrë ,” shtoi Z. Sasse. “Ajo që bëri ai ishte e ligë.”

Adam Kinzinger, një anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve, i ka bërë thirrje Z. Pence të kërkojë ndryshimin e 25-të, nën të cilin nënkryetari mund të heqë kompetencat e presidentit nëse shumica e kabinetit pajtohet se ai nuk është në gjendje të përmbushë detyrat e tij.

Lisa Murkoëski, senatorja Republikane nga Alaska, tha këtë fundjavë se dëshironte që Z. Trump të jepte dorëheqjen. Sidoqoftë, asnjëri nuk ka thënë se si do të votonin në një procedurë të fajësimit të tij.

Rrethimi i Kapitolit pasoi një përpjekje javore të Z. Trump për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të nëntorit, i cili ka dështuar në mënyrë të përsëritur në gjykata.

Kritikët e presidentit e akuzojnë atë për presion të padrejtë ndaj zyrtarëve shtetërorë republikanë për të ndihmuar përmbysjen e fitores në zgjedhje të Z. Biden. Washington Post raportoi të shtunën se Z. Trump I kishte bërë një telefonatë muajin e kaluar hetuesit kryesor të zgjedhjeve të Gjeorgjisë, të cilin ai e nxiti të “zbulonte mashtrimin”.

Kjo pasoi zbulimin e një thirrjeje të regjistruar me Brad Raffensperger, sekretari i shtetit i Gjeorgjisë, të cilin ai e nxiti të “gjente” 11,780 votat që do t’i duheshin për të fituar shtetin.

The Wall Street Journal gjithashtu pretendoi se Shtëpia e Bardhë kishte shtyrë prokurorin e lartë federal të Atlantës të jepte dorëheqjen sepse Presidenti Trump ishte i zemëruar që nuk kishte hetuar siç duhet pretendimet e tij për mashtrim zgjedhor.

Z. Trump vitin e kaluar u fajësua nga Dhoma, por u shfajësua nga Senati i kontrolluar nga Republikanët për akuzat që ai i bëri presion Presidentit të Ukrainës për të ndihmuar në zbulimin e papastërtive mbi Z. Biden.

Z. Trump po dukej gjithnjë e më i izoluar gjatë fundjavës pasi Twitter bllokoi llogarinë e tij, duke i mohuar atij platformën më të dashur të komunikimit.

Masa e kompanisë së medieve sociale shkaktoi një denoncim të ashpër nga mbështetësit e Z. Trump.

“Big Tech’s PURGE, censura dhe abuzimi i pushtetit është absurde dhe thellësisht e rrezikshme,” shkroi Ted Cruz. Senatori i Teksasit drejtoi grupin e republikanëve të cilët refuzuan të certifikojnë fitoren e kolegjit elektoral të Z. Biden, duke përmendur pretendimet e pabazuara të presidentit për mashtrim elektoral. (Financial Times, SI)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"...Trump thjesht nuk mund të fitonte"

Votuesit me ngjyrë i dhanë fitoren historike demokratëve