MENU
klinika

Si t'i qetësoni

Pse keni sy të thatë natën?

18.01.2021 - 19:54

Syri  i thatë gjatë natës mund të shkaktojë shqetësime të konsiderueshme. Shumë njerëz gjejnë lehtësim me trajtimin në shtëpi. Mjeku mund të ndihmojë në diagnostikimin e ndonjë shkaku themelor mjekësor dhe t’ju fillojë me një regjim për të përmirësuar shëndetin e syve.

Çfarë i shkakton sytë e thatë gjatë natës?

Syri ka tre shtresa loti: vajra yndyrore, lëng ujor dhe mukus. Syri i thatë ndodh kur prodhimi i zvogëluar i lotëve ose avullimi i shtuar i lotëve prish ekuilibrin e këtyre shtresave, duke shkaktuar inflamacion dhe acarim.

Shkaqet e zakonshme për problemet e prodhimit të lotëve përfshijnë: plakja (shumica e njerëzve mbi moshën 65 vjeç kanë një sy të thatë) ndryshimet e hormoneve, të tilla si shtatzënia, përdorimi i kontracepsionit, menopauza ,kushte të caktuara shëndetësore, të tilla si artriti reumatoid, diabeti dhe çështjet e tiroides pezmatim i gjëndrave të qepallës (gjendje e njohur si blefariti), ilaçe të caktuara mungesa e vitaminës A ,ajri i thatë, era ose tymi .

Nëse vini re se sytë janë më të thatë gjatë natës, mund të ketë faktorë të tjerë në lojë. Këto mund të përfshijnë:

Nocturnal lagophthalmos. Njerëzit me këtë gjendje nuk i mbyllin plotësisht qepallat natën. Ndonjëherë, qepallat duket se mbyllen, por ato nuk formojnë një vulë që mban lagështi.

Koha e ekranit. Kalimi i shumë kohë para kompjuterit ose smartphone-it zvogëlon shpejtësinë e lëvizjes. Kjo mund të shkaktojë lodhje të syve dhe sy të thatë, të cilat mund të ndjehen më keq në mbrëmje pas një dite të gjatë pune.

Përdorimi i zgjatur i lenteve të kontaktit. Veshja e lenteve për një kohë të gjatë gjatë ditës mund ta bëjë thatësinë e syve më të theksuar gjatë natës.

Mjete natyrale për tharjen e syve gjatë natës

Kujdesi për shëndetin mund të ndihmojë në lehtësimin e syve të thatë gjatë natës. Ka edhe hapa specifikë që mund të ndërmerrni për të zvogëluar simptomat.

Vendosni një pëlhurë të ngrohtë në sy. Pas disa minutash, fërkoni butësisht qepallat për të hequr papastërtitë dhe irrituesit.

Pastroni qepallat. Nëse keni blefaritë, mund të përfitoni nga larja rregullisht e kapakëve të syve me shampo për fëmijë ose sapun të butë. Vendosni një sasi të vogël në majë të gishtave dhe lani rreth bazës së qerpikëve ndërsa sytë janë të mbyllur.

Merrni më shumë acide yndyrore omega-3. Hani më shumë ushqime që kanë shumë acide yndyrore omega-3, të tilla si fara e lirit dhe peshq të yndyrshëm, mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të syve të thatë. Ose flisni me mjekun tuaj për marrjen e suplementeve omega-3.

Përdorni pika vaj ricini. Këto pika mund të ndihmojnë në zvogëlimin e avullimit të lotëve.

Provoni terapinë me akupunkturë. Disa njerëz kanë zbuluar se akupunktura ndihmon në zvogëlimin e simptomave të syve të thatë.

Trajtimet për sytë e thatë gjatë natës

Nëse keni simptoma të syve të thatë natën ose herët në mëngjes, flisni me mjekun për mjete të tjera mjekësore pa recetë (OTC) ose recetë, të tilla si: Lot artificial.

Shumë njerëz zbulojnë se përdorimi i pikave OTC gjatë gjithë ditës ndihmon në parandalimin e tharjes së syve. Nëse keni nevojë të përdorni pika më shumë se katër herë në ditë, zgjidhni një opsion që nuk përmban konservantë.

Pomadë ose xhel lotësh artificial. Këto ndihmojnë në promovimin e lagështisë së syve dhe mund të ofrojnë lehtësim më të gjatë se pikat, por ato mund të shkaktojnë vizion të paqartë. Përdorni vetëm një sasi të vogël vaji gjatë natës për të minimizuar këtë efekt të paqartë.

Ilaçe me recetë. Nëse mjeku ju diagnostikon me sy të thatë,  mund të përshkruaj një ilaç që zvogëlon inflamacionin ose rrit prodhimin e lotëve, të tilla si: antibiotikë ciklosporin (Restasis, Cequa) kortikosteroide hidroksipropil celulozë fut sy (Lacrisert) (Xiidra) kolinergjikë (pilokarpinë, cevimeline).

Zgjimi me sy të thatë

Një shkak themelor mjekësor ose faktor mjedisor mund të çojë në shqetësimin e syrit të thatë në mëngjes. Merrni shënim nëse kjo ndodh rregullisht dhe caktoni një takim me mjekun e syve. Vlerësoni  nëse ndonjë faktor mund të kontribuojë në krijimin e gjendjes, të tilla si koha e ekranit ose përdorimi i lenteve të kontaktit. Ju gjithashtu mund të provoni të përdorni lotë artificialë gjatë ditës dhe kompresa të ngrohta në sytë tuaj gjatë natës.