MENU
klinika

Ndërsa Rusia ndodhet në momente kritike

A do përmbyllet marrëveshja për Kontrollin e Armëve Bërthamore?

07.02.2021 - 08:54

Le ta pranojmë realitetin: Përmbyllja e një marrëveshjeje, çdo marrëveshjeje me Rusinë e Vladimir Putinit tani do të kërkonte pak gjimnastikë morale. Policët e Putinit janë të zënë duke rrahur protestuesit pro-demokracisë; ai ka mbyllur disidentin më të shquar të vendit, Alexei Navalny, duke dështuar në një përpjekje për ta helmuar atë; dhe agjencia e tij e inteligjencës ushtarake sapo ka kryer një nga shkeljet më të gjera të sigurisë kibernetike në historinë e qeverisë amerikane.

Megjithatë, kur bëhet fjalë për kontrollin e armëve bërthamore, përdorimi i moralit për të shmangur dialogun është goxha shkatërrues. Çfarëdo qëllimi malinj që fshihet në Kremlin, asaj i mungojnë plotësisht pretendimet për udhëheqje globale ose revolucion të paraardhësit të tij Sovjetik. Ajo vepron pa turp, pa gjurmët e ideologjisë, dhe, siç tregojnë sulmet kibernetike të kohëve të fundit, ende paraqet një problem rreziku për Shtetet e Bashkuara. Pra, gjëja e fundit që i duhet botës është një garë e re për armët bërthamore midis fuqive që duket se janë të paracaktuara ta konsiderojnë tjetrin si “armik”.

Lajmi se, të Premten, Putini nënshkroi një zgjatje pesë-vjeçare të traktatit të skadimit të Kontrollit të Armëve të New Startduhet të shihet pozitivisht, pavarësisht sjelljeve të tjera që vijnë mes.

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden, kishte sinjalizuar herët që donte të zgjaste traktatin në mënyrë që të shmangte skadimin e marrëveshjes së fundit aktive të epokës së pas Luftës së Ftohtë më 5 shkurt, një ngjarje që do të kishte nxitur të dy palët të propozonin anasjelltas progresin për denuklearizimin që nga fundi i viteve 1980: një përplasje në të dyja kokat e vendosura bërthamore të vendit nga mbi 40,000 (Rusi) dhe 24,000 (Shtetet e Bashkuara) në 1,550 secila sot nën kushtet e Neë Start. Sigurisht që është ende e mjaftueshme për të shkatërruar botën, por është më shumë e menaxhueshme.

Dhe tani, me Rusinë që ka ri-nënshkruar Startin e Ri, shifrat aktuale do të vazhdojnë. Mund të duket sikur Uashingtoni do të gëzohej, por edhe ideja e shpëtimit të New Start solli reagime të parashikueshme nga e djathta, axhenda e së cilës ka qenë të lejojë skadimin e kufizimeve të traktatit dhe lërimin e miliarda dollarëve në një zgjerim dhe modernizim të gjerë të arsenali bërthamor amerikan.

Kritikët e Start-it të ri kanë një pikë. Traktati i vitit 2010 ka pranuar të metat – ai nuk përfshin “bërthamat taktike” të vogla dhe nuk përfshin arsenalin e Kinës. Është negociuar gjithashtu para se Moska të zbulonte një brez të ri të teknologjive hiperzonike të raketave dhe bombave rrëshqitëse, raketën balistike ndërkontinentale Sarmat dhe automjetin hipersonik Avangard që shumë kanë frikë se do të mposhtin çdo sistem mbrojtës të vendosur kundër tyre. Më në fund, kritikët argumentojnë se mekanizmat e verifikimit të Start-it të Ri janë penguar nga prishja në 2019 nga Traktati i Forcave Bërthamore me Diapazon të Mesëm (INF), traktati i epokës së Ronald Reagan që u shemb kur të dy palët akuzuan tjetrin për shkelje. Traktati INF, i njohur më së miri për detyrimin e tërheqjes nga Evropa të raketave bërthamore Sovjetike SS-20 dhe SHBA Pershing II në fund të viteve 1980.

Në bisedat e vazhdueshme, përsëri, gjatë viteve të Trump, Rusia tregoi një gatishmëri për të pranuar rishikimet e traktatit në vend që të shohë atë të prishet, duke përfshirë përmes ofertës për të përfshirë armët e saj të reja në një marrëveshje të rinegociuar bërthamore. Moska madje sugjeroi që ajo do të ftonte pjesëmarrjen e Pekinit. (Kinezët nuk pranuan.) Por administrata e Trump kurrë nuk u angazhua seriozisht në bisedime për këto rishikime, duke u përqëndruar në një rinovim më të shkurtër të startit të ri prej dy vjetësh (pa dobi) dhe duke kaluar vite duke u përpjekur të bindte Kinën që t’i nënshtronte arsenalin e saj kufijve të New Start(pa marrëveshje). Në fund të fundit, ekipi i Trump paraqiti administratën e re për të lënë traktatin të prishej ose rinovonte atë. Në kohën kur Biden u betua, çdo levë që ekipi Trump mendoi se kishte mbi Rusinë ishte dëmtuar, dhe Rusia thjesht mund të refuzojë diçka më pak se një rinovim pesë-vjeçar.

Por mbase kjo ishte ajo që dëshironte Trump gjatë gjithë kohës. Gjatë gjithë presidencës së tij, Trump dhe ndihmësit e lartë të sigurisë kombëtare rregullisht pranuan vullnetin e tyre për të parë skadimin e traktatit në mënyrë që Shtetet e Bashkuara të mund të ndiqnin zgjerimin e aftësive bërthamore të shekullit 21. Në të vërtetë, edhe kur administrata Trump shkruajti raketa të reja hipersonike ruse si një gambit që synonte të detyronte Shtetet e Bashkuara në tryezën e negociatave dhe i hodhi poshtë si shumë të shtrenjta për Rusinë për t’u vendosur në një numër të madh, në 2019 dhe 2020, ajo buxhetoi gati 2.9 miliardë dollarë për versionet e veta çdo vit. Këto shpenzime ka të ngjarë të shkurtohen ndjeshëm nga administrata e re mes debatit të vazhdueshëm. Një vlerësim i ri nga dy shkencëtarë të përmendur të armëve bërthamore kanë ngritur dyshime për disa nga pretendimet që Rusia ka bërë në lidhje me armët e saj të reja, një tregues i debatit të brendshëm që po zhvillohet brenda Pentagonit mbi teknologjitë hipersonike.

Skepticizmi mbretëron edhe në Kinë, pasi shumë ekspertë të kontrollit të armëve dyshojnë se Kina do të përfitojë nga kufijtë e New Startpër të arritur me arsenalet e SH.B.A. Arseni i Kinës ka mbetur i vogël – në thelb, një forcë parandaluese me rreth 300 koka të llojeve të ndryshme – për dy dekada, pavarësisht aftësisë së qartë të vendit për të rritur prodhimin. Lejimi i Fillimit të Ri të skadojë, me ndërtimet e pashmangshme që do të pasonin si në Rusi ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara, do të ishte e sigurt që ta detyronte Kinën të përputhej me rivalët e saj.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Foreign Policy/ F.H, Konica.a

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


DW/ Si nisi epoka e re e tmerrit në botë!

“Pse armët bërthamore nuk do të asgjësohen?”