MENU
klinika

Nga Financial Times

Draghi shumë pranë formimit të qeverisë italiane

08.02.2021 - 16:41

Ish shefi i BQE-së dhe tani kryeministri i ri i Italisë, Mario Draghi, është në tentativë bisedimesh me partitë pasi udhëheqësit e Legës dhe 5 yjeve të rreshtin së kundërshtuari. Mario Draghi u bë kryeministër pasi dy ish-parti anti-euro sinjalizuan se do të ishin të gatshëm ta mbështesnin atë si udhëheqës të një qeverie të unitetit kombëtar.

Krerët e Legës dhe Lëvizjes Pesë Yje, dy partitë më të mëdha në parlamentin aktual, të dy zbutën pozicionet e tyre fillestare për mbështetjen e Draghit pas takimeve me ish-presidentin e Bankës Qendrore Evropiane gjatë fundjavës.

Draghi, i cili nuk ka histori në politikën elektorale por vlerësohet shumë për trajtimin e tij të krizës evropiane të borxhit kur ishte në BQE, i është dhënë detyra të marrë përgjegjësinë e luftës së vendit kundër pandemisë Covid-19 dhe një recesioni brutal.

Të Mërkurën Presidenti Sergio Mattarella i kërkoi Draghit të përpiqej të formonte një qeveri uniteti pasi koalicioni i fundit i vendit u shemb dhe nuk ishte në gjendje të arrijë një marrëveshje të re për të rindërtuar një shumicë parlamentare që punon.

Draghi do të zhvillojë një raund të ri konsultimesh me partitë politike të Italisë të hënën dhe të martën përpara njoftimit të mundshëm të formimit të një qeverie të re deri në fund të kësaj jave.

Mbetet të shihet nëse ai do të zgjedhë të sjellë si Legën ashtu edhe Lëvizjen Pesë Yje në qeverinë e tij, Por nëse të dy palët e mbështesin atë atëherë Draghi do të komandonte një shumicë shumicë më të madhe se ajo e qeverisë së koalicionit të mëparshëm të udhëhequr nga Giuseppe Conte.

Pasi u takua me Draghin të Shtunën, Matteo Salvini, lideri i Lidhjes i cili dikur vizitoi Italinë i veshur me një bluzë me parullën “jo më euro”, tha se ai do të ishte i gatshëm të regjistrohej në një qeveri “që shkon në Bruksel duke mbajtur kokën e saj lartë në emër të interesit kombëtar”.

Duke vepruar kështu ai u duk se ra një gjendje që përshkroi vetëm një ditë më parë me efekt se Lidhja nuk do të ishte e gatshme të shërbente në asnjë qeveri që përfshinte ish-aleatët e tij në Lëvizjen Pesë Yjet.

“Ne nuk mendojmë se thënia jo të çon gjëkund,” tha Salvini. “Interesat më të mira të vendit duhet të vijnë përpara çdo interesi personal.”

Një ligjvënës i vjetër i Lidhjes i tha Financial Times se tani kishte një dëshirë të unifikuar në të gjithë partinë që Draghi të bëhej kryeministër dhe më pas të merrte detyrën nga Mattarella si president kur të mbaronte mandati i tij vitin e ardhshëm.

“Lidhja ka qenë duke u radhitur drejt mbështetjes së Draghit, madje edhe krahut më ekstrem,” tha ai. “Ajo që ne duam është gjithnjë e më e qartë: Draghi si kryeministër tani dhe pastaj Draghi si president i republikës në një vit, pasi ai e ka udhëhequr vendin drejt zgjedhjeve.”

Vito Crimi, nga qëndra, tha se Lëvizja Pesë Yje po shqyrtonte ‘nëse kushtet janë të përshtatshme’ për të mbështetur Draghin.

Shifrat në Lëvizjen Pesë Yje, partia më e madhe në parlamentin aktual që shërbeu në qeverinë e koalicionit që u shemb muajin e kaluar, gjithashtu kanë zbutur gjuhën e tyre mbi mundësinë e mbështetjes së një qeverie të udhëhequr nga Draghi.

Vito Crimi, udhëheqësi i përkohshëm i partisë, kishte thënë javën e kaluar se nuk mund të mbështeste një qeveri teknokratike, por pas një takimi me Draghin ai njoftoi se Lëvizja Pesë Yjet po konsideronte “nëse kushtet janë të përshtatshme” për ta mbështetur atë.

Beppe Grillo, komediani dhe aktivisti politik i televizionit i cili bashkë-themeloi Lëvizjen Pesë Yjet dhe sulmoi më parë kundër anëtarësimit të Italisë në monedhën e vetme, gjithashtu sugjeroi që partia të ishte e gatshme të mbështeste ish-presidentin e BQE-së.

Një deputet nga pesë yjet tha që qëndrimi i Grillos brenda partisë ka të ngjarë të bindë ligjvënësit që lëkunden të mbështesin Draghin.

“Beppe Grillo ka folur. Ai ka fuqinë të ndryshojë plotësisht vijën e grupit parlamentar Pesë Yjet,” tha deputeti.

Draghi tashmë ka garantuar mbështetjen e partisë Demokratike të qendrës së majtë dhe partisë Italia Viva të ish-kryeministrit Matteo Renzi, e cila muajin e kaluar rrëzoi qeverinë Conte pasi tërhoqi mbështetjen e saj.

Matteo Ricci, një ish-nënkryetar i partisë Demokratike, tha se zhvendosja për të mbështetur Draghin do të ishte më e lehtë për Lëvizjen Pesë Yje sesa për Lidhjen, e cila ka qëndruar deri vonë shumë më armiqësore ndaj Brukselit.

“Përgjatë viteve Lëvizja Pesë Yje bëri një zgjedhje pro-evropiane, Lidhja nuk e ka bërë kurrë këtë zgjedhje,” tha ai. “E kaluara e Salvinit me Le Pen dhe sovranistët e tjerë evropianë flet vetë.”

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ F.H, Konica.a

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN