MENU
klinika

Ja ç'shkruan gazeta prestigjoze spanjolle

El Pais: Rezultati i zgjedhjeve në Kosovë ndërlikon dialogun

17.02.2021 - 16:53

Zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë kanë bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjozja spanjolle, “El Pais” i ka kushtuar një artikull të gjatë fitores së Vetëvendosjes në Kosovë.

“Programi politik me të cilin formacioni i majtë nacionalist, Vetëvendosje fitoi zgjedhjet legjislative në Kosovë të dielën e kaluar flet me forcë për luftën kundër korrupsionit, drejtësinë, trajtimin e papunësisë… 50 faqe që prekin shumë nga problemet e përditshme të kosovarëve, të cilët i dhanë asaj 48.2% të votave, por në të cilat ‘elefanti’ i vërtetë në dhomë nuk përmendet asnjëherë: dialogu me Serbinë, thelbësor për ta zhbllokuar bllokimin aktual. Beogradi mban pretendimin për provincën e saj të dikurshme ndërsa 193 vendet e OKB-së janë ndarë pothuajse në gjysmë midis atyre që e njohin pavarësinë që Kosova e shpalli në mënyrë të njëanshme më 2008 dhe atyre që nuk e njohin, si Spanja, shkruan gazeta spanjolle.

“Pasi kritikoi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë për më shumë se një dekadë, Kurti përballet me një sfidë me një proces në të cilin ai do të ndiejë presion nga BE për dialog pa kushte,” thotë Eraldin Fazliu, kryeredaktor i mediumit dixhital Prishtina Insight.

Këtë të hënë, Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme të BE, Josep Borrell dhe Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, thanë në një deklaratë të përbashkët se presin nga Ekzekutivi i ri një qasje “konstruktive” për të vazhduar dialogun me Serbinë dhe “shfrytëzoni mundësinë përpara arritjes së një marrëveshjeje globale.”

Rezultati zgjedhor gjeneron një paradoks. Nga njëra anë, ai fitoi një ndeshje me një vijë të ashpër para negociatave. Nga ana tjetër, fitorja ishte aq e qartë sa që bën të mundur një qeveri të qëndrueshme (ndoshta në koalicion me formacionet që përfaqësojnë pakicat).

Një tjetër paradoks. Kosova ka të ngjarë të ketë më në fund një ekzekutiv të fortë vetëm një vit para se Serbia të mbajë zgjedhjet presidenciale: periudhë e keqe për kreun e shtetit serb Aleksandar Vuçiç.

“Në nivelin lokal, aspektet pozitive të fitores së Vetëvendosjes mbizotërojnë ndaj atyre negative”, thotë Miguel Roán, ekspert për Ballkanin dhe autor i disa librave mbi këtë temë, prej të cilëve më i fundit është Balcanismos, shkruan El Pais.

“Kurti është i vetëdijshëm se Kosova nuk do të ketë një ekonomi të qëndrueshme ose më shumë njohje pa arritur një marrëveshje me Serbinë,” thotë Agron Demi, analist për çështjet socio-ekonomike në Institutin GAP. (abcnews)