MENU
klinika

Nga Bloomberg/ "Draghi shpëtoi euron, do të shpëtojë dhe Italinë!"

Kur politikanët dështojnë, Italia u drejtohet bankierëve

04.02.2021 - 14:03

Sa herë që Italia do të dalë nga binarët, gjithmonë ka qenë e njëjta zgjidhje: thërrisni teknokratin. Ish Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi është i fundit në një listë të gjatë të rregulluesve.

Kjo është kur e dini se gjërat janë vërtet të këqija, ose sepse financat janë në një çrregullim kaq të madh sa tregjet e bonove janë në panik ose sepse grindjet e zakonshme midis partive janë kthyer në bllokadë të plotë politike. Është një mënyrë e veçantë për të funksionuar një demokraci perëndimore, veçanërisht pasi që personi i jashtëm i sjellë për të zgjidhur problemet më të vështira nuk zgjidhet nga populli.

“Pas shumë telasheve Italia është në duar shumë të mira dhe jo në duar populiste,” tha në një intervistë të enjten ish-Kryeministri Matteo Renzi, i cili nxiti dorëheqjen e ish-Kryeministrit Giuseppe Conte duke tërhequr partinë e tij të vogël Italy Alive nga koalicioni qeverisës. “Mario Draghi është njeriu më i mirë, ai shpëtoi euron dhe do të shpëtojë Italinë.”

Por si tradita e Italisë për qeveri me dyer rrotulluese, arsyet janë të rrënjosura në të kaluarën e vendit. Hartuesit e kushtetutës së pasluftës donin të siguronin që sistemi parlamentar i Italisë do të inokulohej plotësisht kundër kërcënimit të diktaturës. Nëse çmimi ishte një përhapje e partive dhe koalicioneve të padisiplinuara, ashtu qoftë.

Kjo është arsyeja pse kreu i shtetit të Italisë, një pozitë ceremoniale në kohë normale, bëhet kritike gjatë një krize. Kur nuk ka rrugëdalje, dhe zgjedhjet janë shumë të rrezikshme, presidenti mund të bëjë thirrjen dhe të caktojë një ekspert. Duke pranuar atë sfidë, Draghi tha “ishte një moment i vështirë”.

“Është një rrugëdalje kur sistemi prishet”, tha Stefano Silvestri, një analist politik dhe këshilltar i qeverive, i cili shërbeu nën qeverinë teknokrate të Lamberto Dini në vitet 1990. “Në përvojën time, avantazhi i një qeverie teknike është që ne ishim në gjendje të flisnim me të gjitha forcat politike për të bërë gjërat, kështu që ne kaluam si masat e krahut të majtë dhe të djathtë pa paragjykime, duke mbledhur mbështetje në të gjithë bordin.”

Kjo është hera e katërt në tre dekada që një teknokrat është emëruar për të adresuar mosfunksionimet e ndryshme të vendit. Dhe masa zakonisht vjen si një lehtësim për investitorët dhe italianët e zhgënjyer. Tekokratëve u duhet një ose dy vjet për të bërë një lloj ulje të dhimbshme dhe jopopullore të kostove që politikanët kanë neveri për të nxitur. Kur puna të përfundojë, vendi shkon tek kutitë e votimit.

Ekonomia e vrullshme
Në rastin e Draghi, nëse ai mund të negociojë mbështetjen që i nevojitet nga parlamenti i copëtuar i Italisë, puna nuk do të jetë të shkurtosh por të ndërtosh. Dhe ai do të ketë mbi 209 miliardë euro (251 miliard dollarë) para që vijnë në vitet e ardhshme përmes fondit të rimëkëmbjes së Bashkimit Evropian për ta ndihmuar atë.

Ai do të duhet të tregojë gjithashtu një prekje të përbashkët. Pandemia jo vetëm që ka shkatërruar ekonominë, por gjithashtu ka traumatizuar kombin. Italianët janë ende të përhumbur nga imazhet e arkivoleve në radhë për morgun në qytetin e Bergamos.

Ata gjithashtu kanë kujtime të tmerrshme të qeverisë së tyre të fundit teknokratike të udhëhequr nga profesori i ekonomisë dhe ish komisioneri evropian Mario Monti, rritja e taksave dhe reforma e ashpër e pensioneve, e cila synonte prodhimin e stabilitetit financiar, ishin thellësisht jopopullore.

“Masat shtrënguese të Monti dhanë një efekt të kundërt, duke kontribuar në ngritjen e partive populiste si Lëvizja Pesë Yje, ajo forcoi ndjenjat negative kundër ekspertëve të perceptuar si një elitë e privilegjuar”, tha Sofia Ventura, profesoreshë e shkencave politike në Universitetin e Bolonjës.

Zakon i vendosjes së teknokratëve në pushtet filloi pasi një klasë e tërë politike u zhduk nga një seri skandalesh korrupsioni në vitet 1990. Pas kësaj menjëherë, ish-bankieri qendror Carlo Azeglio Ciampi ndërhyri për të stabilizuar gjërat.

Ndodhi përsëri në 1995, pas rënies së qeverisë së parë të Silvio Berlusconi. Kjo është kur Dini, një tjetër ekonomist dhe veteran i Bankës së Italisë, ndërhyri. Banka qendrore e vendit ka prodhuar shumicën e udhëheqësve teknokratë të Italisë, duke përfshirë Draghi. Pastaj në 2011, pasi qeveria e fundit e Berlusconit u shpërbë, me rendimente të lidhjeve në kulme historike, Monti u thirr. Por këtë herë, teknokrati la një trashëgimi të dëmshme.

‘Politikan i Konsumatorit’
Imazhi i një njeriu jo emocional, me flokë të thinjur dhe me një kostum të mprehtë, ishte shqetësues për një vend të varfër. Monti u pa si shumë afër Brukselit, një tregtar për vendosjen e rregullave të borxhit dhe deficitit. Ky ishte momenti kur euroskepticizmi filloi të zërë rrënjë në Itali, një ndryshim politik i rrezikshëm për një nga anëtarët themelues të BE-së.

Ndërsa Draghi do të duhet të kapërcejë ato shoqata negative, ai ka një gjë në favor të tij. Pandemia ka normalizuar ndërhyrjen e qeverisë në të gjithë botën, dhe shumica e administratave në Evropë po përfshihen në ndihmë shtetërore dhe mbështetje në forma të ndryshme për të mbajtur ekonominë e tyre funksionale.

“Ai është një operator shumë i aftë, një politikan i përkryer dhe ne e dimë se ai do të bëjë gjithçka që duhet për ta larguar Italinë nga kriza e saj më e keqe ekonomike dhe shëndetësore që nga lufta,” tha Neil Wilson, analisti kryesor i tregut në platformën tregtare Markets. com.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN