MENU
klinika

Nga Bloomberg/ Ndërkohë, çfarë po bën pjesa tjetër e botës?

Paketa 1.9 trilion e Biden duhet të presë…

28.02.2021 - 18:01

Muaji i parë i plotë i presidencës së Joe Biden në SHBA duket se ka shfaqur progres të kufizuar për tregun e punës pasi koronavirusi mbajti kapak rritjen.

Ekonomistët e anketuar para të dhënave të Premten parashikojnë një rritje të shkallës së papunësisë në 6.4%, me një numër prej rreth 180,000 punë të reja. Listat e pagave private do të shikohen nga afër pasi kufizimet e lidhura me pandeminë janë lehtësuar në shumë shtete në javët e fundit, duke lejuar më shumë punësime në bizneset e shërbimit si restorantet.

Bërësit e politikave, përfshirë Kryetarin e Rezervës Federale Jerome Powell dhe Sekretaren e Thesarit Janet Yellen vazhdojnë ta shohin tregun e punës si një pikë dobësie për ekonominë. Shefi i bankës qendrore tha javën e kaluar se ritmi i përmirësimit është ngadalësuar në muajt e fundit dhe tregoi se politikëbërësit nuk janë askund afër tërheqjes së mbështetjes.

“Përparimi i vazhdueshëm në shumë industri është zbutur nga humbje të konsiderueshme në industri të tilla si koha e lirë dhe mikpritja, ku ringjallja e virusit dhe rritja e distancës sociale kanë peshuar më tej aktivitetin,” i tha Powell Komitetit të Bankave të Senatit.

Ndërkohë, fokusi i planit të Biden për 1.9 trilionë dollarë në ndihmë shtesë pandemike do t’i drejtohet Senatit këtë javë. Ligjvënësit shpresojnë t’i dërgojnë paketën presidentit përpara 14 Marsit, kur skadon ndihma shtesë për shumë amerikanë të papunë.

Diku tjetër, kancelari i Mbretërisë së Bashkuar do të zbulojë një buxhet të ri dhe Kongresi Kombëtar i Popullit i Kinës paraqet qëllimet më të fundit ekonomike të vendit. Bankat qendrore në Australi, Malajzi dhe Poloni janë midis atyre që janë planifikuar të vendosin normat.

Evropa, Lindja e Mesme, Afrika
Në Mbretërinë e Bashkuar, Kancelari Rishi Sunak do të zbulojë buxhetin e vendit shumë të vonuar të Mërkurën, duke shënuar vlerësimin e parë zyrtar të dëmit të përgjithshëm të shkaktuar në financat publike nga koronavirusi. Vëzhguesit janë duke parë me kujdes për prova që ai do të ndjekë sugjerimet e tij të shtrëngimit fiskal për të paguar kostot e ngritjes së krizës, me një rritje të taksës së korporatës të shpallur si një masë e mundshme.

Shkalla e inflacionit të zonës së euros për Shkurt mund të sigurojë një modifikim komoditeti për politikëbërësit në Bankën Qendrore Evropiane, ndërsa ata mendojnë për forcën e rimëkëmbjes së rajonit. Çmimet e konsumit me sa duket mbahen me 0.9% në bazë vjetore.

Turqia boton të dhënat kryesore javën e ardhshme, duke përfshirë prodhimin e brendshëm bruto të tremujorit të katërt të Hënën, e cila pritet të tregojë se një fushatë e kredisë së lirë dhe uljeve të shpejta të normave të interesit nën ekipin e ekonomisë tani të zëvendësuar çoi në një nga zgjerimet më të mëdha në botë në periudha, në kurriz të lira, inflacionit dhe rezervave të këmbimit valutor.

Një raport të Mërkurën ndoshta do të tregojë inflacionin turk të shpejtuar në më shumë se 15% dhe disa lehtësime të kufizimeve të virusit pritet gjithashtu gjatë javës. Të dhënat të Premten ndoshta do të tregojnë se banka qendrore e Afrikës së Jugut ka vazhduar blerjen e borxhit shtetëror në tregun sekondar në shkurt pas shkeljes së parë në vitin e kaluar.

Azia
Kongresi Popullor Kombëtar i Kinës me shumë rëndësi zhvillohet të Premten, ku udhëheqësit komunistë të kombit zbulojnë buxhetin e tyre vjetor, qëllimet e rritjes ekonomike dhe synimet për gjithçka, nga krijimi i vendeve të punës urbane deri te inflacioni i çmimeve të konsumit. Kjo pas publikimit të sondazheve të menaxherëve të blerjes së Dielën, që tregton se aktivitetet prodhojnë më shumë se në Shkurt pas festave të Vitit të Ri Hënor

Në Australi, banka qendrore mblidhet të Martën, pa pritur asnjë ndryshim në levat kryesore të politikës, ndërsa të dhënat e PBB-së për tremujorin dhe katërt lëshohen në tjetër.

Shifrat e tregtisë së Koresë së Jugut të Hënën pritet të konfirmojnë një ringjallje të vazhdueshme të eksporteve që tregon për përmirësimin e shëndetit të tregtisë globale. Korea do të rishikojë numrat e saj të PBB-së të Enjten dhe do të nxjerrë shifrat e inflacionit që janë parë duke treguar një përshpejtim të lehtë.

Shifrat e shpenzimeve kapitale të Japonisë të Martën do të përdoren për të rishikuar të dhënat e PBB-së që tashmë treguan investime më të forta se sa pritej në biznes. Shifrat e papunësisë së vendit pritet të rriten nga 2.9%, duke e lënë atë ende në një nivel jashtëzakonisht të ulët për botën e goditur nga pandemia.

Amerika Latine
Banka qendrore e Kilit të Hënën poston raportin e saj të aktivitetit ekonomik të Janarit. Rimëkëmbja e pabarabartë e ekonomisë nga recesioni pandemik mori një pamje më të ekuilibruar në dhjetor ndërsa shërbimet u tërhoqën ndjeshëm pasi mbetën pas konsumit dhe prodhimit.

Të Mërkurën, performanca e Brazilit në vitin 2020 do të shfaqet me të dhëna të PBB-së për tremujorin e katërt dhe vitin e plotë. Reagimi i madh i qeverisë, duke shpenzuar afërsisht 8% të PBB-së së bashku me norma rekord të ulëta interesi, ndoshta e kufizoi tkurrjen vjetore në -4.2%, më e pakta midis ekonomive të mëdha të rajonit.

Sidoqoftë, sfidat e vendit po rriten: i gjithë ai stimul goditi më tej financat e Brazilit dhe nxiti inflacionin që ka të ngjarë të shpejtojë shtrëngimin e bankës qendrore. Më vonë të Mërkurën, banka qendrore e Meksikës do të postojë raportin e saj tremujor të inflacionit, me parashikime të reja të inflacionit që priten fort vetëm disa javë para takimit të ardhshëm të politikës. Duke përmbyllur javën, Brazili raporton prodhimin industrial të Premten dhe Kolumbia poston të dhëna mujore të inflacionit.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Bloomberg/ "Ekonomia nuk po vuan nga mungesa e lekëve..."

Çfarë e pengon paketën prej 1.9 trilion dollarësh?

Nga Bloomberg/ Çfarë po i pengon vendet e zonës së euros?

Evropa ka mbetur pas në garën e rimëkëmbjes

Nga Bloomberg/ Çfarë kërkon Biden?

Stimuli prej $1.9 trilionësh në rrezik?


Ligji që e rregullon këtë aktivitet nuk...

Biznesi social, rrugë e vështirë

Shqipëria është e papërgatitur për të përballuar plakjen e popullsisë...

Të moshuarit, shumica që do të rimodelojë ekonominë

Për shkak se struktura e popullsisë po ndryshon...

Si po ndryshon trendi i konsumit nga plakja?