MENU
klinika

Alarmohet pala greke

Tensionet Greqi-Turqi, tanket turke “pushtojnë” kufirin

08.02.2021 - 12:57

Në një kohë ku tensionet e vazhdueshme mes Turqisë dhe Greqisë, janë ulur pasi palët janë pranë dakordësimit për të biseduar, një lëvizje e papritur ka ardhur nga Turqia.

Së fundmi Forcat tokësore turke kanë kryer një stërvitje shumë pranë kufirit me Greqinë, ku tanket kanë ‘pushtuar të gjithë vijën e kufirit.

Gjatë stërvitjes ata kanë simuluar kalimin e një lumi nga tanket e fuqishëm “Leopard2”. Kjo gjë është ndjekur me shumë shqetësim nga pala greke, për shkak se e gjithë vija e kufirit ndahet nga lumi Evros, kalimin e të cilit turqit e simuluan gjatë stërvitjes.

Ushtria turke ka publikuar pamje të momentit të ngritjes së një ure të lëvizshme në kohë rekord dhe kalimin sipër saj të disa tankeve të rëndë.

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri foto galeri