MENU
klinika

Për të gjitha nënat shtatzënë

A e dëmton beben COVID-19?

16.03.2021 - 18:31

Shtatzënia është një kohë emocionuese – dhe stresuese. Mendja vlon me një pyetje dhe shqetësime duke filluar nga ato të lehta deri te ato shumë serioze.

Një pyetje e zakonshme është se si sëmundja ndikon tek fëmija ndërsa jeni shtatzënë. Ju gjithmonë duhet ta bëni me dije mjekun  nëse keni ethe gjatë shtatëzënësisë, sepse disa viruse mund të ndikojnë në shëndetin e foshnjës. Shembujt përfshijnë:

 • citomegalovirus (CMV)
 • varicella-zoster
 • Virusi Zika
 • rubeola
 • parvovirus B19
 • herpes
 • HIV

Në vitin 2019, një virus i ri goditi skenën botërore dhe u përhap me shpejtësi: një koronavirus i ri, përgjegjës për sëmundjen e frymëmarrjes COVID-19. Me virusin Zika dhe rreziqet e tij të anomalive të lindjes ende të freskëta në mendjen e shumë njerëzve, gratë shtatzëna mund të kenë shtuar një shqetësim tjetër në listat e tyre në rritje.

Dhe në vitin 2020, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi shpërthimin global të COVID-19 një “emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar”. Këto janë disa fjalë të frikshme.

COVID-19 është ende një sëmundje e re që nuk është studiuar mirë. Si ndikon në gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre në zhvillim nuk dihet plotësisht. Dhe kjo është nervozuese.

Por, para se tju kap paniku, lexoni më tej. Ja çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri nëse jeni shtatzënë ose planifikoni të mbeteni shtatzënë.

Për cilat simptoma duhet të jenë të vetëdijshme gratë shtatzëna ose gjidhënëse?

COVID-19 është kryesisht një sëmundje e frymëmarrjes. Simptomat zakonisht shfaqen midis 2 dhe 14 ditëve pas ekspozimit ndaj koronavirusit të ri. Të dhënat nga njerëzit që morën COVID-19 gjetën një periudhë mesatare të inkubacionit prej 4 ditësh. Simptomat më të zakonshme – pavarësisht nëse jeni shtatzënë ose jo – janë:

 • kollë
 • ethe
 • gulçim
 • lodhje

Simptoma të tjera përfshijnë:

 • dridhura, të cilat ndonjëherë mund të ndodhin krahas lëkundjeve të përsëritura
 • dhimbje të fytit
 • dhimbje koke
 • humbje e nuhatjes ose shijes
 • dhembje të muskujve

Telefononi mjekun  nëse keni ndonjë nga këto simptoma dhe jeni shtatzënë. Ju mund të duhet ndoshta edhe të testoheni, por është e rëndësishme t’i jepni mjekut paralajmërim paraprak para se të hyni në zyrë në mënyrë që stafi të marrë masa paraprake për të mbrojtur shëndetin e tyre dhe të pacientëve të tjerë.

Cilat trajtime mjekësore janë të sigurta për gratë shtatzëna me koronavirus?

Trajtimi për COVID-19 është i ngjashëm me trajtimin e sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes. Pavarësisht nëse jeni shtatzënë apo jo, mjekët këshillojnë:

 • marrja e acetaminofenit (Tylenol) për ethe 38 ° C ose më të lartë
 • duke qëndruar i hidratuar mirë me ujë ose pije me pak sheqer
 • pushoni
 • Nëse Tylenol nuk ju ul ethet, keni vështirësi në frymëmarrje ose filloni të vjella, telefononi mjekun për udhëzime të mëtejshme.

Sa e rrezikshme është për një grua shtatzënë të marrë këtë koronavirus?

Përsëri, për shkak se virusi është kaq i ri, ka pak të dhëna për të vazhduar. Por ekspertët mund të tërhiqen nga e kaluara. CDC vëren se gratë shtatzëna që kanë marrë koronavirusë të tjerë të lidhur, kanë më shumë mundësi të kenë rezultate më të këqija sesa gratë shtatzëna që nuk i marrin këto infeksione.

Gjëra të tilla si aborti, lindja e parakohshme, lindja e vdekur dhe një infeksion më i rëndë janë vërejtur te gratë shtatzëna me koronavirusë të tjerë. Dhe një ethe e lartë në tremujorin e parë të shtatzënisë, pavarësisht nga shkaku i saj, mund të çojë në defekte të lindjes.

Në rregull, merrni frymë thellë. Ne e dimë që tingëllon shumë e frikshme. Por të gjitha lajmet nuk janë të tmerrshme, veçanërisht kur shohim gratë shtatzëna që kanë lindur ndërsa janë të sëmura me këtë virus të veçantë.

Sipas një raporti të OBSH-së që shikoi një kampionim të vogël të grave shtatzëna me COVID-19, shumica dërrmuese nuk kishin raste të rënda. Nga 147 gra të studiuara, 8 përqind kishin COVID-19 të rëndë dhe 1 përqind ishin kritike.

Nëse kam COVID-19 në kohën e lindjes, a do të më duhet një prerje cezariane?

Nëse e lindni fëmijën në mënyrë natyrale ose përmes cezarianit do të varet nga shumë faktorë, dhe jo vetëm nëse keni COVID-19.

Por ekspertët thonë se një lindje vaginale është e favorshme, me kusht që të keni të drejtë për një lindje vaginale dhe nuk rekomandohen për një prerje c për shkak të faktorëve të tjerë. Kryerja e operacionit në një trup tashmë të dobësuar me një virus serioz mund të shkaktojë komplikime shtesë, vërejnë ata.