MENU
klinika

Nga The Washington Post

Biden mund t’i kundërvihet Kinës… deri në një pikë!

17.03.2021 - 15:57

Administrata Biden ka kapur shpejt dhe është zgjeruar në atë që mund të ketë qenë iniciativa më largpamëse e politikës së jashtme të SHBA nën Presidentin Donald Trump – një përpjekje për të krijuar një partneritet shumëpalësh me Japoninë, Indinë dhe Australinë në mbështetje të një “të hapur dhe të lirë” Rajon Indo-Paqësor.

Kjo do të thotë një rajon që nuk i nënshtrohet dominimit nga Kina dhe modeli i saj autokratik.

Dialogu Katërkëndësh i Sigurisë, ose “Quad”, i cili filloi në 2004 dhe u ringjall në 2017 nga ekipi i sigurisë kombëtare të Trump, mori një rritje të madhe javën e kaluar me takimin e tij të parë – megjithëse virtual – të katër udhëheqësve.

Këtë javë, zyrtarë të lartë amerikanë po vizitojnë Tokion dhe Delhin e Ri, si dhe Korenë e Jugut përpara bisedimeve të nivelit të lartë të administratës së re me Kinën.

Nën udhëheqjen e Trump, Quad u përqëndrua kryesisht në sigurinë detare.

Por në samit, udhëheqësit ranë dakord së bashku për të trajtuar ndryshimin e klimës, “sfidat e paraqitura nga teknologjitë e reja” dhe epideminë covid-19.

Ata filluan një projekt të prekshëm dhe potencialisht të rëndësishëm – për të prodhuar dhe shpërndarë së bashku në të gjithë Azinë Juglindore deri në 1 miliard doza të vaksinës deri në fund të vitit 2022.

Ashtu si shumica e asaj që thanë dhe bënë katër udhëheqësit, nuk synon tamam tamam Kinën por ajo do të ofrojë një alternativë ndaj shtytjes agresive të vetë Pekinit për të shtrirë ndikimin e saj në rajon, përmes fuqisë së butë dhe të fortë.

Ka pak dyshime që grupimi i ri ia detyrohet ekzistencës së tij sunduesit kinez Xi Jinping dhe politikave të jashtme agresive që ai ka ndjekur në dekadën e kaluar – nga një ndërtim ushtarak në Detin e Kinës Jugore deri te promovimi i një forme të re, të drejtuar nga teknologjia e lartë autokracia si model për qeverisjen globale.

Por forca e grupimit nuk duhet të mbivlerësohet.

Nuk është një aleancë ushtarake dhe nuk ka gjasa të bëhet një e tillë së shpejti; nëse regjimi Xi fillon një luftë në Paqësor në vitet e ardhshme – të themi, për të pushtuar Tajvanin – mund të mos jetë shumë e dobishme.

Nën kryeministrin e saj të ri, Yoshihide Suga, Japonia duket më pak e interesuar në iniciativë sesa ishte nën paraardhësin e tij, Shinzo Abe.

Quad e quan veten si një grup demokracish që promovojnë vlerat liberale, por qeveria e Modi ka qenë aq shtypëse e fjalës së lirë dhe lirive civile sa India kohët e fundit u ul në “pjesërisht e lirë” në sondazhin e Freedom House.

Promovimi i Quad është një veprim i mençur nga administrata e Biden.

Por ende duhet të forcojë aftësitë ushtarake të SHBA në rajon dhe të forcojë marrëdhëniet tregtare me vendet aziatike nëse do të kundërshtojë në mënyrë efektive Kinën në vitet e ardhshme.

Quad nuk është zëvendësim për forcën ekonomike dhe ushtarake të SHBA.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Raporti i tij me Xi Jinping

‘Makthi’ i Biden mund të jetë Kina

Kongresi duhet të miratojë programin e tij

‘Fillimi i mbarë’ i Joe Biden

Deklarata e ish-komandantit të lartë të NATO-s

“Administrata Biden do t’i kushtojë vëmendje Ballkanit”

Senatorët janë pro gjykimit, ndërsa ish-presidenti kërkon shfajësim

‘Gjyqi ndaj Trump është kushtetues’