MENU
klinika

Ja ç'po ndodh me këngëtaren

Ç’është #RespectShakira, që po pushton Twitterin?

11.03.2021 - 09:47

Më 7 mars, hashtagu #RespectShakira filloi të ishte trending në Twitter, pasi disa foto me banderola fyese drejtuar këngëtares 44-vjeçare u përhapën në internet.

Sipas fotografive të shpërndara në mediat sociale, një nga pankartat shkruante “Shakira a La Jonquera”. La Jonquera është një vend i ndodhur në kufirin e Francës dhe Spanjës, dhe ka një nga bordellot më të mëdha në Evropë.

The Sun raportoi se banderola mbahej nga një grup tifozësh të Paris Saint-Germain. Ekipi është planifikuar të përballet me skuadrën e Barcelonës në Ligën e Kampionatit UEFA sot, më 10 mars. Siç dihet, bashkëshorti i Shakira-s, Gerard Piqué, luan për skuadrën e Barcelonës. Megjithatë, Piqué, i cili ka dy fëmijë Shakiran, nuk pritet të luajë në ndeshje për shkak të një dëmtimi në gju.

Kjo nuk është hera e parë që Shakira është në shënjestër. Në vitin 2012, u përhapën foto të tifozëve që kalonin rreth një kukulle të zhveshur dhe emri i Shakiras shkruhej në pjesën e pasme, pasi Real Madrid fitoi titullin e kampionatit spanjoll, të cilin për tri vitet e fundit me radhë e kishte fituar Barcelona. Pankarta drejtuar yllit të muzikës u panë gjithashtu në një lojë të vitit 2016.

Pasi u rishfaqën këto foto, fansat e artistes iu drejtuan rrjeteve sociale për të kritikuar këtë sjellje.

“Është viti 2021 dhe ata ende bëjnë komente të neveritshme seksiste në banderola, brohoritje seksiste për të… Është një dukuri e rregullt që ka kaluar ndër vite,” shkroi një ndjekës në Twitter. “Ajo nuk e meriton atë, ashtu si asnjë grua. Ne nuk duhet të qëndrojmë pa bërë gjë dhe të pranojmë që ajo të degradohet. #RespectShakira.”

Komente të tilla në mbrojtje të Shakirës pushtuan Twitter-in. Ndërsa nga ana e këngëtares apo futbollistit Piqué nuk pati asnjë reagim.