MENU
klinika

Nga The Washington Post

Demokratët s’duhet të presin që republikanët ‘të vijnë në vete’

10.03.2021 - 17:20

Këtu është mësimi që demokratët duhet të marrin nga miratimi i projekt-ligjit masiv të Presidentit Biden për covid-19 në Senat: Mos e mbani frymën duke pritur që Republikanët të vijnë në vete. Thjesht duhet të bëjnë gjënë e duhur.

Fakti që një republikan i vetëm në Shtëpi ose Senat nuk ishte i gatshëm të votonte për paketën e ndihmës pandemike prej 1.9 trilionë dollarësh është për t’u habitur, duke pasur parasysh popullaritetin dërrmues të legjislacionit dhe madhësinë e krizës që ajo kërkon të adresojë.

Po, kjo është një shumë e madhe parash. Por GOP ka kohë që ka humbur çdo pretendim për të qëndruar në përmbajtje fiskale, thjesht duke preferuar të shtojë borxhin kombëtar përmes shkurtimeve të taksave për të pasurit sesa përmes shpenzimeve për të varfërit.

Gjithë ulurimat dhe ankesat rreth asaj se si Biden supozohet se u kthye në premtimin e tij nuk është asgjë tjetër veçse hakmarrje cinike. Presidenti bëri një përpjekje me mirëbesim për t’u angazhuar me republikanët dhe më e mira që ata mund të arrinin ishte një ofertë jo serioze me vlerë një të tretën e asaj që administrata beson se është e nevojshme.

Edhe me zyrtarë shtetërorë dhe lokalë të GOP, të tillë si guvernatori i West Virginia, Jim Justice, që i lutej Kongresit të “bënte gjëra të mëdha”, senatorët republikanë refuzuan të lëkundeshin.

Unë e pranoj që kultura jonë aktuale politike është më shumë fisnore sesa ideologjike. Por legjislacioni i ndihmës covid-19 ishte një shembull në të cilin kundërshtimi i GOP nuk kishte kuptim politik, madje edhe për republikanët të etur për të shënuar një fitore simbolike. Sondazhet treguan se ndërsa Republikanët në Dhomë dhe Senat po votonin jo, zgjedhësit e tyre po thoshin po.

Një sondazh i Morning Consult i lëshuar javën e kaluar, për shembull, zbuloi se projektligji, i cili përfshin 1400 dollarë pagesa direkte për shumicën e qytetarëve, u mbështet nga 77 përqind e votuesve në të gjithë vendin duke përfshirë një 59 përqind të pabesueshme të votuesve Republikanë. Dhe edhe kur sondazhi u tha në mënyrë të qartë të intervistuarve GOP se legjislacioni po propozohej nga demokratët, 53 përqind e republikanëve ende thanë se ishin pro.

Shkatërrimi ekonomik nga pandemia e koronavirusit ka shkatërruar amerikanët dhe qeveritë e tyre shtetërore, pavarësisht nga përkatësia partiake. Por, Republikanët në Kongres po ndjekin strategjinë e lojërave që funksionoi për ta në momentin e vitit 2010, kur Udhëheqësi i Minoritetit të Senatit Mitch McConnell (R-Ky.) vendosi që ta bënte Barack Obama-n “president vetëm me një mandat” duke kundërshtuar pa dyshim gjithçka që Obama u përpoq të bënte.

Obama e fitoi mandatin e tij të dytë, por GOP kapi kontrollin e të dy dhomave të Kongresit duke përdorur strategjinë e rezistencës masive të McConnell. Me Senatin tani të lidhur 50-50 dhe Demokratët që mbajnë vetëm një avantazh prej 10 vendesh në Dhomë, Republikanët ëndërrojnë të kapin një apo edhe të dy dhomat në 2022.

Unë mendoj se GOP po e lexon keq momentin dhe vendin. Por edhe republikanët që dinë të lexojnë numrat e sondazheve duhet të merren me faktin se baza e partisë është akoma në përputhje me ish-presidentin Donald Trump, i cili heq shumë hollësi dhe nuancë nga tavolina. “Trump i mirë, Biden i keq” është ajo që kalon për një platform të GOP këto ditë.

Mund të vijë një ditë kur ndikimi i Trump mbi partinë e tij të jetë zbehur deri në pikën ku do të kishte kuptim që Biden dhe Demokratët të përpiqeshin të rrisnin qëndrimin anti-Trump të GOP.

Sidoqoftë, përpjekje të tilla do të ishin të kota.

Nëse Biden nuk mund t’i bëjë Republikanët të votojnë për një projektligj që mbështesin tre të katërtat e publikut, ai ndoshta nuk mund t’i bëjë ata të votojnë për asgjë. Ai duhet të vazhdojë të arrijë përtej me përpjekjet e tij dhe ai nuk duhet ta lejojë askënd që ta ndalojë atë të veprojë pasi të ketë bërë përpjekjen.

Kjo do të thotë që masa tjetër e madhe e shpenzimeve në axhendën e administrates, një projekt-ligj i infrastrukturës gjithashtu mund të duhet të kalojë përmes procesit të pajtimit të Senatit pa filibuster, megjithatë Joe Manchin III (D) i Virxhinias Perëndimore mund të mos shikojë në perspektivë.

Infrastruktura dikur ishte e vetmja gjë për të cilën të dy palët mund të pajtoheshin gjithmonë, sepse ka rrugë dhe ura në çdo rreth kongresi.

Tani, edhe një herë, edhe një projekt-ligj i infrastrukturës mund të jetë legjislacion shumë i popullarizuar në të gjithë vendin, por që Republikanët janë shumë të frikësuar për të votuar.

Republikanët janë vërtet të bashkuar kundër një çështjeje tjetër me rëndësi jetike për Demokratët: zgjerimi dhe garantimi i së drejtës për të votuar. GOP ka frikë, me shumë arsye, se nëse nuk mund të shtypin votat e zonave kryesore elektorale, veçanërisht njerëzve me ngjyrë, Partia Republikane do të reduktohet në statusin e pakicës afatgjatë.

Nëse Ligji ambicioz Për Njerëzit do ta bëjë përmes Senatit, Demokratët do të duhet të kapërcejnë filibusterin. Pezullimi i tij për një pjesë të legjislacionit nuk është i njëjtë me heqjen e tij për të gjitha kohërat.

A rrezikojnë Biden dhe Demokratët të eksagjerojnë ndikimn e tyre nëse bëjnë përpara në këtë mënyrë? Ndoshta, por republikanët po u lënë atyre pak mundësi zgjedhjeje.

Dhe deri më tani në epokën e Biden, politika duket e mirë…

 

Opinion nga: Eugene Robinson

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ F.H, konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN