MENU
klinika

Mësojini edhe ju...

E thotë shkenca: Këto janë dietat më efikase

18.03.2021 - 15:52

Ka shumë dieta për humbje peshe . Disa fokusohen në reduktimin e oreksit tuaj, ndërsa të tjerët përqëndrohen në kufizimin e kalorive, karbohidrateve ose yndyrnave.

Meqenëse të gjitha pretendojnë të jenë dieta “më e mirë”, mund të jetë e vështirë të dihet se cilat janë më me  vlerë.

E vërteta është se asnjë dietë nuk është më e mira për të gjithë dhe ajo që funksionon për ju nuk mund të funksionojë për dikë tjetër.

Ky artikull shqyrton 5 dietat më të njohura të humbjes së peshës ku shkenca jep rezultatet efektive dhe më pak efektive të tyre.

1. Dieta Paleo

Dieta paleo pohon se njerëzit modernë duhet të hanë të njëjtat ushqime që hëngrën paraardhësit e tyre gjahtarët.
Mënyra se si njerëzit u projektuan për të ngrënë para se bujqësia të zhvillohet.
Teoria është se sëmundjet më moderne mund të lidhen me dietë perëndimore dhe me konsumimin e drithërave, qumështit dhe ushqimeve të përpunuara.
Ndërsa është e diskutueshme se kjo dietë është e përbërë nga të njëjtat ushqime që hanin paraardhësit tuaj, ajo lidhet me disa përfitime mbresëlënëse shëndetësore.

Si punon: Dieta paleo thekson ushqime të tëra, protein, perime, fruta, arra dhe fara, duke shmangur ushqimet e përpunuara, sheqerin, qumështin dhe drithërat.
Disa versione më fleksibile të dietës paleo gjithashtu lejojnë produktet e qumështit si djathë dhe gjalpë, si dhe zhardhokët si patatet.

Humbja e peshës: Disa studime kanë treguar se dieta paleo mund të çojë në humbje të konsiderueshme në peshë dhe zvogëlim të madhësisë së belit.
Në studime, dietat paleo gjithashtu kanë treguar se marrin automatikisht më pak karboidrate, më shumë proteina dhe 300-900 më pak kalori në ditë.

Përfitime të tjera: Dieta duket efektive në reduktimin e faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës, të tilla si kolesteroli, sheqeri i gjakut, trigliceridet e gjakut dhe presioni i gjakut.

Dobësitë: Dieta paleo eliminon drithërat, bishtajoret dhe qumështoret. Prandaj, ajo eliminon në mënyrë të panevojshme disa grupe ushqimore të shëndetshme dhe ushqyese.

2. Dieta Vegane

Dieta vegan u krijua nga një grup vegjetarianësh të cilët gjithashtu zgjodhën të mos konsumonin qumësht, vezë apo ndonjë produkt tjetër kafshësh.
Mënyra vegane e të jetuarit përpiqet të përjashtojë të gjitha format e shfrytëzimit të kafshëve për arsye etike, mjedisore ose shëndetësore.
Si funksionon: Veganizmi është forma më e rreptë e vegjetarianizmit.Përveç eliminimit të mishit, ajo eliminon produktet e qumështit, vezët dhe produktet e kafshëve, si xhelatinë, mjaltë, albuminë, hirrë, dhe disa forma të vitaminës D3.

Humbja e peshës: Një dietë vegane duket të jetë shumë efektive për të ndihmuar njerëzit të humbin peshë, shpesh pa llogaritur kaloritë. Kjo mund të shpjegohet me përmbajtjen e saj shumë të ulët të yndyrës dhe të lartë të fibrave, gjë që ju bën të ndiheni më të plotë.
Dietat vegane vazhdimisht kanë qenë të lidhura me peshën më të ulët të trupit dhe indeksin e masës trupore (BMI), krahasuar me dietat e tjera.
Një studim tregoi se një dietë vegane ndihmon njerëzit të humbin 4.2 kg më shumë se një dietë tjetër gjatë 18 javëve.

Përfitime të tjera: Dietat me bazë bimore janë të lidhura me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe vdekjes së parakohshme.
Kufizimi i mishit të përpunuar mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit.

Dobësitë: Dietat vegane eliminojnë plotësisht ushqimet e kafshëve, kështu që ato mund të jenë të ulëta në disa lëndë ushqyese. Kjo përfshin vitaminë B12, vitaminë D, jod, hekur, kalcium, zink dhe acide yndyrore omega-3 .

3. Dieta e karbohidrateve

Dietat me karbohidrate të ulëta kanë qenë të njohura për shumë dekada, veçanërisht për humbjen e peshës.
Ekzistojnë disa lloje të dietave të karbohidrateve, por të gjitha ato përfshijnë kufizimin e marrjes së karbohidit në 20-150 gram në ditë.
Qëllimi kryesor i dietës është që të detyrojë trupin të përdorë më shumë yndyrna në vend që të përdorin karbohidratet si një burim kryesor të energjisë.

Si funksionon: Dietat e ulëta të karbohidrateve bazohen në ngrënie të sasive të pakufizuara të proteinave dhe yndyrës, ndërkohë që kufizojnë marrjen e karbohidrateve.
Kur marrja e karbohidrateve është shumë e ulët, acidet yndyrore lëvizin në gjak dhe transportohen në mëlçi, ku disa prej tyre shndërrohen në ketone.
Trupi atëherë mund të përdorë acide yndyrore dhe ketone në mungesë të karbohideve si burim primar energjie.

Humbja e peshës: Studime të shumta tregojnë se dietat e ulëta të karbohidrateve janë jashtëzakonisht të dobishme për humbjen e peshës, sidomos në personat mbipeshë dhe obezë.

4. Dieta Dukan

Dieta Dukan është një dietë me humbje të lartë të proteinave.
Është një dietë e ulët në kalori dhe mund të ndahet në katër faza – dy faza të humbjes së peshës dhe dy faza të mirëmbajtjes.
Koha që qëndroni në secilën fazë varet nga pesha që keni nevojë për të humbur. Çdo fazë ka modelin e vet dietik.

Si funksionon: Fazat e humbjes së peshës janë të bazuara kryesisht në ngrënien e ushqimeve të pakufizuara me proteina të larta dhe tërsherë.
Fazat e tjera përfshijnë shtimin e perimeve jo-niseshte në fillim, pastaj disa karbohidrate dhe yndyrna.

Humbja e peshës: Një studim tregoi se gratë pas dietës Dukan hëngrën rreth 1.000 kalori dhe 100 gramë proteina në ditë dhe humbën mesatarisht 33 kg në 8-10 javë .
Përfitime të tjera: Nuk ka përfitime të regjistruara të dietës Dukan në literaturën shkencore.

Dobësitë: Ka shumë pak kërkime në dispozicion të dietës Dukan.
Dieta Dukan kufizon yndyrën dhe karbohidratet ,një strategji që nuk bazohet në shkencë. Përkundrazi, konsumimi i yndyrës si pjesë e një diete me proteina të larta duket se rrit normën metabolike, krahasuar me dietat e ulëta të karbohidrateve.
Gjithashtu, humbja e shpejtë e peshës e arritur nga kufizimi i kalorive ka tendencë të shkaktojë humbje të konsiderueshme të muskujve së bashku me humbjen e yndyrës .
Humbja e masës së muskujve dhe kufizimi i kalorive gjithashtu mund të shkaktojë që trupi të ruajë energjinë, duke e bërë shumë të lehtë për të rifituar peshën pas humbjes .

5. Dieta Atkins

Dieta Atkins është dieta më e njohur për humbjen e peshës përmes karbohidrateve.
Ithtarët e saj deklarojnë se ju mund të humbni peshë duke ngrënë sa më shumë proteina dhe yndyrë që dëshironi, për aq kohë sa ju shmangni karbohidratet.
Arsyeja kryesore pse dietat e ulëta të karbohidrateve janë kaq efektive për humbjen e peshës është se ato reduktojnë oreksin tuaj.
Kjo ju shkakton të hani më pak kalori pa pasur nevojë të mendoni për këtë .

Si funksionon: Dieta Atkins ndahet në katër faza. Ajo fillon me një fazë të induksionit, gjatë së cilës ju hani nën 20 gram karbohidrate në ditë për dy javë.
Fazat e tjera përfshijnë rikthimin ngadalë të karbohideve të shëndetshme në dietën tuaj teksa afroheni me peshën që keni për qëllim.

Humbja e peshës: Dieta Atkins është studiuar gjerësisht dhe thuhet se çon në humbje më të shpejtë të peshës sesa dietat me yndyrë të ulët.