MENU
klinika

Ta harrojmë sjelljen e Trump

“Është koha të përqëndrohemi në të ardhmen e Amerikës”

16.03.2021 - 09:32

Kohët e fundit, unë pata mundësinë të intervistoja Rep Tom Rice (R-S.C.) në emisionin tim televiziv. Ai ishte një nga 10 Republikanët në Kongres që votuan për të hequr nga detyra ish-Presidentin Trump për nxitjen e trazirave të Kapitolit të 6 Janarit.

Që nga ajo kohë, ish-presidenti e ka përqendruar sjelljen e tij në kritikat ndaj Price dhe anëtarëve të tjerë republikanë – të tillë si Liz Cheney, vajza e ish-Zëvendës Presidentit Dick Cheney të cilat bënë thirrje për të nxitur votimin për të hequr Trump nga detyra.

Qëllimi kryesor i Trump në përmendjen e republikanëve si Price dhe Cheney është të inkurajojë votuesit t’i mposhtin ata. E pyeta Price pse vendosi të votojë për fajësim edhe pse Trump tashmë ishte jashtë zyrës.

Price tha se ai besonte se përpjekja e ish-presidentit për të ndikuar në legjislacionin përmes përhapjes së dhunës ishte një shkelje e Kushtetutës dhe, për këtë arsye, nuk mund të qëndronte pa u ndëshkuar. Ai tha se beson se njerëzit duhet të mbajnë përgjegjësi për atë që ndodhi në Kapitol.

Pavarësisht se dëshironte ta bënte Trump përgjegjës për sjelljen e keqe, Price tha se ai gjithashtu dëshiron që ish-presidenti të ndihmojë në lëvizjen e Partisë Republikane përpara dhe në përmirësimin e saj.

Nëse Trump dëshiron t’i vërë në shënjestër, ashtu qoftë, tha ai, por mendoj se më e rëndësishmja është përqendrimi i Price në të ardhmen e GOP dhe në lëvizjen e vendit përpara.

Ne mund të debatojmë nëse Price ka marrë vendimin e duhur, por ai e bëri atë bazuar në parimet e tij. Kjo është ajo që ka të bëjë me integritetin dhe është ajo që duhet të duam nga udhëheqësit tanë politikë.

Ndryshe nga demokratët, shumë republikanë dhe konservatorë që nuk mbështesin mendimet e grupeve nuk besojnë se të gjithë në parti duhet të mbajnë idetë e njëjta. Kjo është ajo që i bën konservatorët unikë: Ne besojmë në idenë e mendimit individual.

Trump është një figurë që shfaqet një herë në jetë. Ju ose e pëlqeni atë si një politikan ose nuk e pëlqeni. Unë kam intervistuar dhjetëra njerëz në të dy anët e medaljes, përfshirë ata që ishin në vijën e ish-presidentit në një pikë apo në një tjetër.

Askush prej tyre nuk arriti të diskutonte anët pozitive të presidencës Trump, pavarësisht mosmarrëveshjeve të tyre ose sulmeve të ish-presidentit ndaj tyre. Megjithatë, kjo është ajo që supozohet të jetë politika: Ne mund të mos pajtohemi për gjëra të caktuara, por të pranojmë dhe njohim të mirën që dikush arrin.

Trump ka një mundësi të mahnitshme për të ndihmuar në lëvizjen përpara dhe bashkimin e të gjithë republikanëve drejt një qëllimi të përbashkët, shumë më të madh se çdo individ.

Kjo duhet të përfshijë republikanët që votuan për ta fajësuar atë. Unë me siguri e kuptoj zhgënjimin e tij, por, në një moment, të gjithë duhet të kalojmë te detyra më e madhe që ka përpara – domethënë e ardhmja e kombit tonë.

Nuk mund të them nëse Price bëri një zgjedhje të mirë apo të keqe; nuk është një vendim që unë mund ta marr. Nuk e di se çfarë kishte në zemrën e tij, por e di se ai duket të jetë një nëpunës publik i sinqertë që kujdeset thellë për nevojat e njerëzve që përfaqëson.

Ai gjithashtu kujdeset për zgjerimin dhe rritjen e Partisë Republikane, e cila është diçka për të cilën GOP ka shumë nevojë tani që Demokratët kontrollojnë Senatin dhe Shtëpinë e Bardhë.

Është koha që të gjithë të bashkohemi si amerikanë, të krishterë dhe konservatorë, të bashkohemi dhe të përqendrohemi në betejat më të mëdha që priten përpara.

Politika është bërë shumë personale; duket se nuk ka të bëjë më me biznesin e qeverisjes. Kjo është demoralizuese për shumë njerëz dhe ka të ngjarë të jetë arsyeja që disa amerikanë thjesht kanë hequr dorë nga procesi.

Nuk jam i sigurt nëse Trump, Price apo anëtarët e tjerë republikanë që votuan për ta hequr atë mund të futen ndonjëherë në të njëjtën faqe edhe nëse ata ndajnë bindje të ngjashme konservatore.

Dhe kjo është në rregull, mendoj. Ajo që di është se është koha të lemë të shkuarën dhe të punojmë për të zgjeruar konservatorizmin si një filozofi për sa më shumë amerikanë të jetë e mundur.

Armstrong Williams (@ ARightSide) është pronari dhe menaxheri i Howard Stirk Holdings I & II Stacionet Televizive të Transmetuara dhe Pronari i Vitit i Mediave Multikulturore 2016. Ai është autor i librit “Zgjimi i Virtyteve”.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga The Hill/ F.H, konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Republikanët po japin alarmin se përpjekjet e tij...

Një vend ku republikanët nuk e duan Trump