MENU
klinika

Deklarata e inteligjencës amerikane

‘Putin autorizoi ndikimin pro-Trump në zgjedhje’

17.03.2021 - 09:00

Presidenti rus Vladimir Putin mund të ketë autoriziuar përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet e vitit të kaluar në SHBA në favor të ish Presidentit Donald Trump, thonë zyrtarët e inteligjencës.

Moska përhapi “akuza mashtruese ose të pabazuara” në lidhje me fituesin përfundimtar, Joe Biden, sipas një raporti të qeverisë amerikane.

Por thuhej se asnjë qeveri e huaj nuk kishte kompromentuar rezultatet përfundimtare.

Rusia ka mohuar vazhdimisht akuzat për ndërhyrje në zgjedhje.

Raporti prej 15 faqesh, i lëshuar të martën nga Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, përshkruan ato që tha se ishin “operacione të ndikimit” të nxitura nga Rusia si dhe Irani.

Ai tha se individë të lidhur me Rusinë kishin përhapur pretendime të pabazuara në lidhje me Presidentin Biden përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Ai gjithashtu tha se një fushatë dezinformuese synonte të minonte besimin në procesin më të gjerë zgjedhor.

Disa njerëz të lidhur me inteligjencën ruse gjithashtu nxitën narrativat anti-Biden në media, zyrtarë të lartë dhe aleatë të Trump, tha raporti.

Presidenti Biden mundi Trump dhe u përurua më 20 Janar.

Raporti shtoi se, ndërsa Rusia kishte kërkuar të rrisë shanset e Trump për fitore, Irani kishte filluar një “fushatë të ndikimit të fshehtë shumëkahësh” në një përpjekje për të dobësuar mbështetjen e tij.

Ish presidenti ndoqi një politikë të “presionit maksimal” mbi Iranin, duke vendosur sanksione të dëmshme dhe duke përshkallëzuar një luftë fjalësh mes dy kombeve.

Raporti gjithashtu përfundoi me “besim të lartë” se Kina, e cila është akuzuar prej kohësh për spiunazh kibernetik nga Uashingtoni, zgjodhi të mos “mdërhyjë” përpara votimit.

“Kina kërkoi stabilitet në marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara dhe nuk i pa rezultatet e zgjedhjeve si mjaft të favorshme që Kina të rrezikonte shumë nëse zbulohej se kishte bërë këtë gjë”, tha ajo.

Sipas raportit, procesi i votimit dhe rezultatet përfundimtare nuk patën ndërhyrje nga shtetet e huaja.

Raporti i inteligjencës u lëshua në të njëjtën kohë si një hetim i përbashkët nga departamentet e Drejtësisë dhe Homeland Security i cili arriti në një përfundim të ngjashëm.

Raporti i tyre tha se “fushatat e gjera ruse dhe iraniane që synojnë sektorë të shumtë kritikë të infrastrukturës rrezikuan sigurinë e disa rrjeteve që menaxhuan disa funksione zgjedhore”.

Por theksoi se përpjekjet e pretenduara për ndërhyrje ishin kryesisht indirekte.

“Ne nuk kemi asnjë indikacion që ndonjë aktor i huaj u përpoq të ndërhynte… duke ndryshuar çdo aspekt teknik të procesit të votimit, duke përfshirë regjistrimin e votuesve, hedhjen e votave, përpilimin e votave ose raportimin e rezultateve,” lexon dokumenti.

Komuniteti i inteligjencës amerikane tha gushtin e kaluar se Kina, Rusia dhe Irani po përpiqeshin në mënyrë aktive të përziheshin në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Vlerësimi zbuloi se Rusia po kërkonte të “denigronte” Biden. Ai gjithashtu zbuloi se Kina dhe Irani donin që Trump të humbte votën.

Zyrtarët amerikanë thanë në tetor se Rusia dhe Irani po kërkonin të ndikonin në zgjedhjet, duke përfshirë marrjen e të dhënave të regjistrimit të votuesve, por raporti i lëshuar të martën ofron një llogari të plotë dhe të detajuar të gjetjeve të komunitetit të inteligjencës. Zyrtarët e administratës Trump fajësuan Iranin për dërgimin e postave elektronike kërcënuese për votuesit që pretendohej të ishin nga një grup i ekstremit të djathtë në atë kohë.

Raporti i mëshon më shumë faktit për pohimet e qeverisë se rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 ishin të sigurta dhe të lira nga ndërhyrja e huaj, pavarësisht refuzimit të Trump për të pranuar Biden dhe ish-presidentin që vazhdonte një narrativë të rreme që mashtrimi i përhapur çoi në humbjen e tij.

Ish zyrtarët e administratës Trump, duke përfshirë Prokurorin e Përgjithshëm të atëhershëm Uilliam Barr, pohuan se nuk kishte asnjë provë të mashtrimit të përhapur që mund të ndryshonte rezultatin e zgjedhjeve. Përpjekjet e shumta të Trump për të sfiduar rezultatet në gjykatë u hodhën poshtë. Pretendimet e tij të rreme në lidhje me zgjedhjet përfundimisht nxitën mbështetësit që sulmuan Kapitolin në 6 Jan.

Trump vuri në dyshim në mënyrë të përsëritur vlerësimin e komunitetit të inteligjencës për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet 2016. Rusia në mënyrë të ngjashme kërkoi të dëmtojë të nominuarën për president të atëhershme Demokrate, Hillary Clinton dhe të ndihmojë Trump gjatë fushatës 2016 duke lëshuar email të hakeruar lidhur me Clinton dhe Komitetin Kombëtar Demokratik.

Raporti i lëshuar të Martën paraqet me hollësi të mëdha përpjekjet e pashembullta të ndërhyrjes dhe kërcënimet e vazhdueshme nga kundërshtarët amerikanë për të mbjellë mosmarrëveshje dhe për të vazhduar propagandën për të ndikuar në votuesit amerikanë.

Kjo përfshinte që aktorët rusë në internet u përpoqën të minojnë besimin në procesin e votimit dduke theksuar parregullsitë dhe duke akuzuar demokratët për mashtrim të votuesve.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga BBC/ F.H, konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Akuza të tilla flasin për fuqinë tonë…”

Putin: Rusia po përdoret kundër Trump në zgjedhje