MENU
klinika

Gjithçka që duhet të dini

Sa ujë duhet të pini nëse jeni me diabet?

23.03.2021 - 11:29

Nëse jeni duke jetuar me diabet, ju e dini se sa e rëndësishme është të mbash një nivel të shëndetshëm të sheqerit në gjak (glukozë).

Nëse lihet i pakontrolluar, sheqeri i lartë në gjak mund të dëmtojë enët e gjakut dhe nervat në trup. Mund të shkaktojë gjithashtu komplikime si dështimi i veshkave, verbëria dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Por ndërsa ilaçet, ushtrimet fizike dhe një dietë e shëndetshme mund të ulin sheqerin në gjak, është gjithashtu e rëndësishme të qëndroni të hidratuar. Sheqeri i lartë në gjak mund të zvogëlojë nivelet e lëngjeve në trup, gjë që mund të çojë në dehidrim.

Diabeti dhe dehidrimi

Dehidrimi dhe diabeti mund të shkojnë dorë për dore. Në fakt, etja dhe tharja e gojës – të dyja shenja të dehidrimit të lehtë – janë shpesh treguesit e parë të diabetit. Por, cila është lidhja midis diabetit dhe dehidrimit?

Kjo lidhje ka të bëjë gjithçka me mënyrën se si trupi i përgjigjet sheqerit në gjak të lartë.

Diabet do të thotë që trupi nuk bën mjaftueshëm insulinë ose nuk përdor insulinë si duhet. Insulina është një hormon që lejon qelizat e trupit të thithin sheqerin në rrjedhën e gjakut, dhe pastaj ta përdorin atë sheqer për energji.

Nëse trupi nuk përdor insulinë si duhet, sheqeri mund të grumbullohet në qarkullimin e gjakut. Kur sheqeri në gjak mbetet i lartë për një periudhë të zgjatur, veshkat duhet të punojnë më shumë për të filtruar dhe hequr glukozën e tepërt. Kjo ndodh me anë të urinimit.

Është  kjo rritje e urinimit që çon në dehidrim, veçanërisht nëse nuk zëvendësoni lëngjet e humbura.

Etja e diabetit

Etja e tepërt është një simptomë fillestare e diabetit, si dhe një simptomë e dehidrimit të lehtë.

Etja e diabetit rritet kur trupi  humb shumë ujë nga urinimi i shkaktuar nga sheqeri i lartë në gjak. Edhe nëse pini shpesh, përsëri mund të ndjeheni të etur ose të dehidruar.

Kjo sepse veshkat do të vazhdojnë të prodhojnë më shumë urinë për të larguar glukozën e tepërt. Ky cikël vazhdon për sa kohë që sheqeri është shumë i lartë.

Ketoacidoza diabetike

Ketoacidoza diabetike (DKA) është një ndërlikim i diabetit që ndodh pas sheqerit të lartë të zgjatur në gjak dhe është më i zakonshëm në diabetin e tipit 1. Nëse qelizat nuk mund të thithin sheqer për energji, trupi do të fillojë të djegë dhjamin për energji. Ky proces prodhon një lloj acidi të quajtur ketone, dhe shumë ketone në rrjedhën e gjakut mund të çojnë në komplikime serioze.

Kjo gjendje mund të bëjë që trupi të humbasë një sasi të madhe të lëngjeve, të cilat mund t’ju dërgojnë në tronditje.

Simptomat e rënda të ketoacidozës diabetike përfshijnë:

  • lëkurë të thatë
  • fytyrë e skuqur
  • dhimbje koke
  • ngurtesia e muskujve
  • të vjella
  • koma diabetike

Sa ujë duhet të pini nëse jeni me diabet?

Mbajtja e sheqerit në gjak brenda një kufiri normal ndihmon trupin të mbajë një ekuilibër të shëndetshëm të lëngjeve. Por gjithashtu ndihmon për të qëndruar të hidratuar. Pirja e ujit jo vetëm që lufton dehidratimin, por gjithashtu mund të ndihmojë trupin të heqë qafe glukozën e tepërt.

Nëse jetoni me diabet, duhet të pini shumë lëngje – rreth 1.6 litra (L) ose 6.5 gota në ditë për gratë; dhe 2 L ose 8.5 gota në ditë për burrat.

Por megjithëse uji është një pije e shkëlqyeshme dhe rekomandohet shumë për rritjen e marrjes së lëngjeve dhe parandalimin e dehidrimit, pijet e tjera janë gjithashtu efektive për dehidrim.

Për t’i shtuar aromë ujit të thjeshtë, shtoni pak mente të freskët ose lëng limoni. Ju gjithashtu mund të qëndroni të hidratuar duke pirë çajra bimorë pa kafeinë, qumësht të skremuar dhe kafe pa sheqer.

Sidoqoftë, duhet të shmangni pijet energjike, lëngjet e frutave dhe pijet e gazuara. Këto pije përmbajnë shumë sheqer dhe mund të rrisin më tej sheqerin në gjak. Uji i gazuar është në rregull, për sa kohë që është pa sheqer.

Diabeti është një gjendje kronike që mund të shkaktojë komplikime serioze kur nuk trajtohet. Urinimi dhe etja e shtuar janë shenja të dehidrimit dhe është e rëndësishme të ndërmerrni hapa të hershëm për të rehidruar trupin  dhe për të mbajtur një gamë të shëndetshme të sheqerit në gjak.

Nëse lihet i pakontrolluar, dehidrimi mund të bëhet i rrezikshëm për jetën, duke rritur rrezikun e dështimit të veshkave, krizave dhe madje edhe gjendje kome.