MENU
klinika

Mbushin plot qendrën shëndetësore në Durrës

Të moshuarit +80 mezi presin të bëjnë vaksinën

30.03.2021 - 09:35

Interesi i të moshuarve mbi 80 vjeç për të bërë vaksinën ka qenë i lartë në këtë qendër.

Sot është dita e tretë e vaksinimit për këtë grupmoshë dhe procesi po vijon normalisht në 18 qendrat shëndetësore të Durrësit e Shijakut.

Në pamjet e siguruara nga Top Channel, duket se njerëzit kanë shkuar pranë qendrës shëndetësore dhe po qëndrojnë në radhë për të bërë vaksinën. Paralelisht po vijon vaksinimi edhe në qendrat e posaçme të vaksinimit të ngritura për mësuesit, personelet mjekesore dhe për pedagogët e universitetit “A.Moisiu” të Durrësit.

Në dispozicion të Durrësit për procesin e vaksinimit të të moshuarve janë 15 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Në këto 3 ditë të para janë vaksinuar rreth 50-60 të moshuar për qendër në ditë.

Ndërkohë 160 pedagogë të UAMD-së e kanë marrë dozën e parë të vaksinës gjatë këtyre ditëve. Procesi në kampusin universitar nisi ditën e premte, ndërkohë që jo të gjithë kanë mundur t’i bashkohen këtij procesi, pasi përveç hezitimit ka dhe mjaft pedagogë që e kanë kaluar muajt e fundit, apo po e kalojnë Covidin dhe duhet të presin për një tjetër moment. Ndërkaq janë vaksinuar 50 % e mësuesve dhe po vlerësohet nisja e vaksinimit për mësuesit e shkollave jopublike. Edhe Urdhri i Mjekut Durrës njoftoi një ditë më parë nisjen e fushatës për stafet mjekësore të institucioneve private në Durrës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nuk shprehin dyshime për “Sinovac”

Vaksinohen 700 të moshuar në Shkodër


“U përjashtuam nga aksesi në autostradën Thumanë -Kashar”

Banorët protestë: Po falimentojnë bizneset

“Daily Mail” shkruan për rivierën shqiptare

“Destinacion me plazhe të bruzta dhe ushqim të shijshëm“

Policia vendos gjoba “të majme”

Siguria në plazhe, bllokohen 40 mjete lundruese

Ka projekte edhe në Serbi dhe Bjellorusi

Sheiku arab Alabbar rrit çmimet e ndërtimit në Durrës