MENU
klinika

Krivokapiç mesazh Vuçiçit

Serbia ndihmon Malin e Zi me vaksina

30.04.2021 - 15:19

Serbia ka ndihmuar Malin e Zi me 10 mijë doza të vaksinës AstraZeneca.

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç ka falënderuar Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç duke i shprehur mirënjohje edhe popullit serb duke e cilësuar si ‘’vëllazëror’’ me atë malazez.

“Në emër të qeverisë së Malit të Zi dhe në emër tim personal, i shpreh mirënjohjen time të madhe Presidentit të Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe populli vëllazëror i Serbisë, i cili edhe njëherë me vetëmohim ndihmoi Malin e Zi me 10,000 vaksina AstraZeneca”, ka shkruar kryeministri i Malit të Zi.

Vitin e kaluar Presidenti malazez Gjukanoviçu përplas me Kishën Ortodokse të Serbisë lidhur me regjistrimin e pronave të kishës si dhe ligjit për lirinë fetare.

Tashmë që Gjukanoviç ra, duket se marrëdhëniet janë përmirësuar me Krivokapiç si kryeministrin e ri të vendit.

Abazoviç: Nuk kam frikë nga kthimi i regjimit

“Beogradi ta ketë të qartë, Mali i Zi është shtet i pavarur”

Dje u miratua një rezolutë që dënon gjenocidin në Srebrenicë

Mali i Zi: Përshkallëzohet kriza qeveritare për shkak të…

"Duhet të ushtrojmë presion..."

Ç’mund të bëjnë BM dhe BE për Ballkanin?

Urdhri ekzekutiv i Biden për Ballkanin Perëndimor

Blinken: Korrupsioni kërcënon barazinë