MENU
klinika

Raporti mes dy vendeve

Vuçiç: Nuk vendoset stabiliteti në Ballkan duke poshtëruar Serbinë

01.04.2021 - 20:22

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka folur sot për lidhur me raportin që Serbia ka me Kosovën.

Në një deklaratë për mediat teksa komentoi mbi mesazhet e zyrtarëve perëndimorë se Serbia duhet të njohë shtetin e pavarur të Kosovës, për të pasur stabilitet në Ballkan.

Po sipas tij sbabiliteti në Ballkan nuk mund të vendoset në dëm të Serbisë dhe duke poshtëruar shtetin që ai drejton.

Nëse dikush mendon se stabiliteti i Ballkanit Perëndimor do të ndërtohet në një mënyrë të tillë që serbët të poshtërohen, kjo nuk do të jetë e mundur“, ishte kjo deklarata e Vuçiç.

Ndërkohë kreu i shtetit serb ka folur dhe për zbatimin e marrëveshjes së lidhur në Shtator të vitit të kaluar në SHBA, mes Serbisë dhe Kosovës.