MENU
klinika

Nga The Washington Post

“Diktatori i fundit” dhe Putini, përballë të gjithëve!

31.05.2021 - 17:34

John R. Bolton shërbeu si këshilltar i sigurisë kombëtare nën udhëheqjen e Presidentit Donald Trump dhe është autor i “Dhoma ku ndodhi: Një kujtim i Shtëpisë së Bardhë”.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian bënë një gabim strategjik verën e kaluar duke trajtuar keq protestat e papara kundër regjimit autokratik të Presidentit Bjellorus Alexander Lukashenko.

Tani, pas komisionit të piraterisë ajrore të Lukashenkos më 23 maj për të rrëmbyer një kritik të opozitës, Perëndimi duket i vendosur të shtojë gabimin e tij duke e futur Bjellorusinë më tej në krahët mikpritës të Presidentit rus Vladimir Putin.

Kryeqytetet perëndimore reaguan me një dënim thelbësisht unanim kur qeveria e Lukashenko detyroi një fluturim Ryanair që tranzitonte hapësirën ajrore Bjelloruse të zbarkonte dhe arrestoi pasagjerin Roman Protasevich, një gazetar i opozitës dhe të dashurën e tij, aktivisten ruse Sofia Sapega.

Të dy viktimat e rrëmbimit shpejt u shfaqën në video “rrëfimi” të mundshme të marra nga kërcënime ose tortura.Dënimi retorik i konfiskimeve erdhi shpejt, dhedhe sanksionet amerikane mbi regjimin e Lukashenkos u njoftuan.

Lukashenko u përgjigj duke akuzuar Perëndimin për fillimin e “luftës hibride” kundër Bjellorusisë.

Që nga ditët sovjetike, Bjellorusia dhe Rusia kanë një sistem të integruar të mbrojtjes ajrore, duke çuar në spekulime në lidhje me rolin e mundshëm të Moskës ose të paktën pranimin në rrëmbim.

Zëdhënësi i Putinit i quajti dyshimet e tilla “Rusofobi obsesive”.

Putini i premtoi mbështetje Lukashenkos kur të dy u takuan të premten në Soçi, Rusi.

Nuk ka dyshim që Perëndimi tha me të drejtë se Bjellorusia kreu piraterinë ajrore, sjellje plotësisht në përputhje me metodat autokratike të regjimit. Dhe siç mund të dëshmonin Alexei Navalny dhe shumë të tjerë, ai ka shenjat dalluese të shtetit po aq autoritar të Putinit në vendin fqinj.

Fatkeqësisht, megjithatë, sinjalizimi i virtytit, madje i shoqëruar nga sanksione ekonomike, nuk përbën një strategji të kënaqshme perëndimore për të zgjidhur një çështje jashtëzakonisht më të rëndësishme:

Cila është e ardhmja për Bjellorusinë në tërësi? A do të inkurajohet të ndjekë rrugën e ish vendeve të Traktatit të Varshavës dhe të paktën disa ish republikave Sovjetike në Perëndim? 

Presidenti Biden duhet të vendosë përgjigjet e këtyre pyetjeve dhe si t’i bëjë ato të ndodhin përpara samitit të tij me 16 qershor me Putin.

Nuk ka asnjë shenjë që ai e di se cilat janë përgjigjet e tij.

Mund të jetë e vërtetë që disidentët e Bjellorusisë thjesht duan t’i japin fund shtypjes së Lukashenkos, pa marrë parasysh mjedisin gjeopolitik në të cilin ekziston Bjellorusia.

Nëse po, është prekëse – dhe rrezikshmërisht – naive.

Askush në Moskë, sigurisht as Putini, nuk e sheh fatin e Bjellorusisë si asgjë, por të lidhur ngushtë me Rusinë.

Të zënë midis arritjes më lindore të NATO-s dhe kufirit të Rusisë, Bjellorusia dhe republikat e tjera ish-Sovjetike janë në një hapësirë ​​gri që fton pasigurinë dhe ndërhyrjen ruse.

Mbështetja e opozitës politike të Bjellorusisë nuk ka të bëjë thjesht me keqardhjen për shkeljen e të drejtave të njeriut përmes zgjedhjeve të korruptuara ose rrëmbimit të disidentëve, .

Liria e mundshme e 9.5 milion qytetarëve Bjellorusë është në rrezik, pasi integrimi i Bjellorusisë në Rusi do të shuante mundësinë për një liri të vërtetë.

Por një strategji e mirë nuk ndodh brenda natës. Kërkon planifikim kompleks, posaçërisht në këtë rast për të parandaluar çdo lëvizje të mundshme ushtarake ruse në Bjellorusi, si në aneksimin e Krimesë nga Moska nga Ukraina ose krijimin e saj të “konflikteve të tjera të ngrira” në periferinë e Rusisë.

Një çip i mundshëm negocimi: Gazsjellësi Nord Stream 2 i çmuar i Putinit për në Gjermani ende nuk është i plotë dhe mund të ndalet sipas dëshirës, ​​duke supozuar se Perëndimi dhe Gjermania në veçanti ende kanë një të tillë.

Disa mund të nuhasin idenë e “mosndëshkimit” për Lukashenko, por vendet e tjera ish-komuniste kanë vendosur që shikimi drejt së ardhmes tejkalon një strategji të prapambetur, ndjekje penale me çdo kusht.

Ne nuk mund të nënvlerësojmë se sa të vështira janë perspektivat me të cilat përballet Bjellorusia. Është e sigurt, megjithatë, se sanksionet dhe shprehjet e njëhershme të pakënaqësisë me Lukashenko nuk do të ndryshojnë sjelljen ose regjimin e tij.

Thjesht duke e çuar atë në përqafimin e Putinit rrezikon të humbasë të gjithë Bjellorusinë, në thelb përgjithmonë.

Koha po mbaronte pak pas zgjedhjeve të manipuluara të verës së kaluar. Sot ka akoma më pak kohë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al