MENU
klinika

Shkaqet dhe trajtimi

Gazra në zorrë? Ja ç’do të thotë kjo

04.05.2021 - 10:08

Simptomat dhe trajtimi i gazit në  zorrë

Gazi është një pjesë krejtësisht normale e tretjes, dhe të gjithë kanë gaz në zorrë. Për më tepër, simptomat e pakëndshme të gazit janë të zakonshme, ndonjëherë që kërkojnë ilaçe me recetë ose një vizitë te një gastroenterolog.

Në shumicën e rasteve, gazi i bllokuar nuk është simptomë e një sëmundjeje ose e një gjendjeje, megjithëse mund të jetë e turpshme, e dhimbshme dhe e pakëndshme. Nëse gazi nuk po përmirësohet me ndryshimet në dietë dhe zakonet e jetesës, shihni një mjek për një vlerësim.

Gazi mund të krijohet duke gëlltitur ajrin gjatë ngrënies ose pirjes, ose mund të zhvillohet gjatë procesit të tretjes.Kur ushqimi nuk prishet plotësisht në zorrën e hollë, ai kalon në zorrë të trashë ku bakteret tretin më tej ushqimin dhe kjo krijon gaz. Disa ushqime që bëjnë që shumë njerëz të kenë gaz përfshijnë produkte qumështi, fasule dhe ëmbëlsues artificialë

Simptomat e gazit përfshijnë:

  • Gogësima mund të ndodhë nga gëlltitja e ajrit ose konsumi i pijeve të gazuara.
  • Gazrat e stomakut. Kalimi i gazit nga rektumi është më shpesh rezultat i dietës dhe procesit të tretjes, por në raste të rralla mund të jetë nga shkaqe të tjera.
  • Fryrjet e barkut. Gazi i pahapur në traktin tretës mund të shkaktojë fryrje të stomakut.
  • Dhimbje barku dhe parehati. Dhimbja nga gazi nuk është e pazakontë, por zakonisht lehtësohet kur gazi kalon.

Shkaqet

  • Gëlltitja e tepërt e ajrit. Ne gëlltisim ajrin kur hamë dhe pimë, pavarësisht nëse jemi të vetëdijshëm për të. Pijet, ngrënia shumë shpejt, biseda gjatë ngrënies, pirja përmes një pipe dhe çamçakëzi, të gjitha mund të shkaktojnë hyrjen e ajrit të tepërt në traktin tretës. Sapo të futet ky ajër, ai duhet të dalë, zakonisht përmes gogësimës. Ndryshimi i zakoneve të ngrënies mund të ndihmojë në zvogëlimin e gazit nga ky shkak.
  • Ushqim . Ka disa ushqime që janë të mirënjohura për shkaktimin e gazit, të tilla si fasulet, misri, brokoli dhe lakra. Bulmeti mund të rezultojë në gaz, veçanërisht për ata që kanë intolerancë ndaj laktozës. Pije të gazuara dhe çamçakëz mund të çojnë grumbullim të gazit. Zëvendësuesit e sheqerit, të cilët mund të përfshijnë sorbitol, manitol dhe ksilitol, gjithashtu mund të shkaktojnë gaz të tepërt për disa njerëz.
  • Intoleranca e laktozës. Intoleranca ndaj laktozës është një problem i zakonshëm që shkaktohet nga mungesa e enzimës që ndan laktozën (një lloj sheqeri në qumësht). Abstenimi nga produktet e qumështit mund të përmirësojë simptomat e gazit dhe shmangia e vazhdueshme është trajtimi i zakonshëm. Produktet e qumështit pa laktozë tani janë në dispozicion për ata që duan të heqin dorë nga laktoza.

Trajtimet

  • Dieta. Hapi i parë dhe ai me sa më pak efekte anësore të mundshme është të ndryshoni dietën. Mund të filloni duke shmangur ushqimet që dihet se zakonisht shkaktojnë gaz në shumicën e njerëzve. Përveç eliminimit të ushqimeve që zakonisht shkaktojnë gaz, ju gjithashtu mund të përdorni ditarin tuaj të ushqimit për të kuptuar se cilat ushqime ju bëjnë të keni gaz.
  • Një sasi e caktuar e provave dhe gabimeve mund të ndihmojë në gjetjen se cila metodë do të funksionojë më mirë në zvogëlimin e gazit.
  • Ndërsa gazi prek shumë njerëz, në shumicën e rasteve nuk është serioz dhe nuk është tregues i një sëmundje serioze të pranishme. Një ndryshim në dietë dhe mënyrë jetese shpesh mund të ndihmojë në uljen e simptomave të gazit. Njerëzit shpesh mendojnë se kanë shumë gaz, kur në fakt kanë një sasi normale, por nëse shqetësoheni për sasinë e gazit që keni ose kjo po shkakton një sasi të konsiderueshme shqetësimi, flisni me mjekun për një trajtim me ilace