MENU
klinika

për të dënuar “bashkimin” Kosovë-Shqipëri

KE nën presionin e eurodeputetëve

01.05.2021 - 10:26

Komisioni Europian shprehet i shqetësuar nga deklaratat që nxisin bashkimin mes Kosovës dhe Shqipërisë dhe fton të gjithë udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor të vetëpërmbahen e largohen nga gjuha që nuk përputhet me parimet e fqinjësisë së mirë, bashkëpunimit rajonal dhe parimet e vlerat e BE.

“Komisioni pret nga i gjithë rajoni që të vazhdojë në rrugën drejt ndërtimit të marrëdhënieve të sinqerta, bazuar në programet e reformave që çojnë përpara vendet përkatëse në rrugën europiane. Kjo vlen për të gjitha vendet, edhe për Kosovën, që ka një perspektivë të qartë europiane si pjesë e Ballkanit Perëndimor”, thotë Komisioneri i Zgjerimit, Oliver Varhelyi.

Komisioneri u është përgjigjur shqetësimeve të ngritura nga një grup deputetësh në lidhje me deklaratat e bëra nga përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, para dhe pas marrjes zyrtarisht të pushtetit.

“Komisioni pret nga qeveria e re e Kosovës që të punojë në këtë drejtim”, vijon Varhelyi.

Një pjesë e eurodeputetëve i kanë vlerësuar si “kërcënime” për paqen dhe stabilitetin në rajon deklaratat e bëra në Kosovë, që nxisin bashkimin me Shqipërinë. Ata po ushtrojnë presion ndaj Komisionit që të reagojë më fort në lidhje me këtë çështje, ndërsa vënë edhe në pikëpyetje perspektivën e Kosovës drejt anëtarësimit në BE.

Mes citimeve ku bazojnë këtë shqetësim është edhe një intervistë e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që pak pasi fitoi zgjedhjet e 14 shkurtit deklaroi se nëse do të mbahej një referendum për bashkimin me Shqipërinë ai do të votonte pro”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


kërcënime të hapura shqiptarëve në Kosovë

Ambasadori rus në Serbi kërcënon shqiptarët e Kosovës