MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

“Pasardhësja” e Merkel do t’i tregojë vendin Putinit!

14.05.2021 - 08:29

Annalena Baerbock lindi të njëjtin vit me Partinë e Gjelbër të Gjermanisë, një skeptike ndaj fuqisë perëndimore.

Dyzet vjet më vonë – duke mbështetur një politikë të jashtme përgjithësisht në sinkron me administratën e Biden, ajo shpreson të drejtojë të Gjelbrit shumë të transformuar në një fitore zgjedhjesh në Shtator pasi Gjermania fillon një epokë të re politike pa Angela Merkel në krye.

Duke dhënë vizionin e saj në intervista, Baerbock ka vendosur një qëndrim më të ashpër ndaj Moskës dhe Pekinit në qendër të premtimeve të saj të politikës së jashtme – një shkëputje nga një qasje më e kujdesshme nën Merkel që ka qenë një burim zhgënjimi si në Uashington dhe Bruksel.

Kjo përfshin përfundimin e mbështetjes politike për Nord Stream 2, një tubacion gazi gati i përfunduar midis Rusisë dhe Gjermanisë që ka qenë prej kohësh një pikëllim në marrëdhëniet SHBA-Gjermani.

Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët argumentojnë se tubacioni – që zyrtarët rusë thonë se mund të përfundojë sa më shpejt këtë verë – do ta linte Evropën një peng të energjisë ruse dhe do të kërcënonte sigurinë kombëtare të SHBA.

Avokatët thonë se projekti privat është çelësi për të siguruar furnizimet me gaz të rajonit, duke dyfishuar dërgesat e Nord Stream origjinal që u hap një dekadë më parë.

Duke folur në Këshillin e Atlantikut në intervistën e saj të parë në gjuhën angleze që kur u emërua si kandidate e partisë së saj për kancelare, Baerbock foli për të qenë në “të njëjtën fushë” me administratën e Biden kur bëhet fjalë për klimën dhe të drejtat e njeriut, dhe paralajmëroi për një ” luftë e re strategjike ”me Rusinë dhe Kinën.

Komente të tilla do të jenë “muzikë në veshët” e atyre në Uashington.

Rezultati i zgjedhjeve nuk është i sigurt. Bashkimi Demokristian i Merkel mbetet një forcë e fuqishme, por pensionimi i saj lë partinë me një pasardhës, Armin Laschet, numri i sondazheve të të cilit është i dobët.

Kjo i ka vendosur të Gjelbrit – për momentin – në pozicionin politik për kancelarin.

Asnjë parti nuk pritet të fitojë një shumicë, por paraqitja e fortë e të Gjelbërve bën që ata të jenë pjesë kryesore e çdo koalicioni.

Merkel është përpjekur të pozicionojë Gjermaninë si një urë midis Lindjes dhe Perëndimit. Si një fëmijë i Luftës së Ftohtë, thonë analistët, politika e saj e jashtme drejtohet nga dëshira për të mos u kthyer në një të tillë.

Në Bruksel, Merkel ka qenë një forcë shtytëse për një marrëveshje të madhe investimi BE-Kinë, e cila po shkatërrohet nën sanksionet për trajtimin e Kinës ndaj Ujgurëve.

Sidoqoftë, Baerbock u rrit në një Evropë të bashkuar, studioi jashtë në Londër dhe Shtetet e Bashkuara dhe punoi në Bruksel. Ajo ka bërë thirrje për një pozicion të qartë, të bashkuar Evropian për çështjet kryesore, përfshirë më shumë bashkëpunim për sigurinë.

Kur bëhet fjalë për Nord Stream 2, Baerbock ka thënë se do t’i japë fund mbështetjes politike për tubacionin. Por ajo gjithashtu ka pranuar vështirësitë e paraqitura nga fakti që një pjesë e madhe e saj tashmë është ndërtuar.

Co-leader of Germany’s Green party Annalena Baerbock leaves a digital announcement event on the party’s federal election campaign and the announcement of candidacy for chancellor at the malt factory in Berlin, Germany, April 19, 2021. – Germany’s Green party named its co-chair Annalena Baerbock as their candidate to succeed Angela Merkel, throwing down the gauntlet to the chancellor’s conservatives who were locked in increasingly vicious infighting for her crown. (Photo by ANNEGRET HILSE / POOL / AFP)

Në ujërat gri të Detit Baltik, dy anije ruse që vendosin tuba po nxitojnë për të përfunduar 70 miljet e fundit.

Mbështetësit e tubacionit kanë thënë se një bllok gjerman do të rezultojë në pretendime të mëdha për dëmtime nga investitorët.

Të tjerët e shohin një kompromis si zgjidhjen e vetme në këtë fazë.

Me Kinën, një ndryshim i tonit në Berlin mund të ketë gjithashtu dallgë në të gjithë Evropën, tha Noah Barkin, anëtar në Fondin Gjerman Marshall.

Nga perspektiva e Uashingtonit, “ka gjëra të mira dhe të këqija” kur bëhet fjalë për të Gjelbrit e mbrojtur nga ndrojtja, tha Barkin.

“Ata mund të mos jenë partneri më i mirë kur bëhet fjalë për NATO dhe ushtrinë,” tha ai.

Baerbock ka thënë se zotimi nga anëtarët e NATO-s për të zotëruar 2 përqind të produktit të brendshëm bruto për shpenzimet e mbrojtjes është “arbitrar”.

Pavarësisht se si dalin të Gjelbrit në Shtator, kandidatura e Baerbock duket se ka forcuar një rol kryesor politik.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al