MENU
klinika

Nga CNN

Pse OKB ‘është bllokuar’ në konfliktin Izrael-Palestinë?

19.05.2021 - 18:25

Konflikti vdekjeprurës izraelito-palestinez është lloji i sfidës që mund të mendoni se Kombet e Bashkuara mund të përballojnë. Mbi të gjitha, ajo luajti një rol të madh në krijimin e Izraelit si një shtet më shumë se 70 vjet më parë, atë që palestinezët i referohen si Nakba ose “katastrofë”. Por nuk po bën shumë për këtë situatë.

Këshilli i fuqishëm i Sigurisë me 15-kombet e OKB-së është i ngarkuar me ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare. Por duke vazhduar me një bllokim të gjatë, kjo kredo nuk është mbështetur. Këshilli ka mbajtur një takim publik për fjalime dhe të paktën tre seanca private që kur shpërtheu dhuna e rëndë në Izrael dhe territoret palestineze javën e kaluar.

Agjencitë humanitare dhe OJQ-të janë lutur që këshilli të bëjë diçka. Një deklaratë e paraqitur nga Norvegjia dhe e mbështetur nga vendet e tjera bën thirrje për një de-përshkallëzim në luftime.

Por Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të përdorin fuqinë e vetos për të bllokuar çdo reagim zyrtar nga këshilli, duke thënë se preferojnë të përdorin fuqitë e tyre diplomatike për t’i qetësuar gjërat.

“Shtetet e Bashkuara kanë punuar pa u lodhur përmes kanaleve diplomatike për t’u përpjekur t’i japin fund këtij konflikti,” i tha këshillit ambasadorja amerikane Linda Thomas-Greenfield, duke i bërë jehonë asaj që diplomatët e tjerë të SHBA u thonë ministrave në të gjithë botën.

SH.B.A. është një nga vetëm pesë vendet që kanë të drejtën e vetos mbi çdo veprim që nuk u pëlqen në këshill. Këto fuqi ushtrojnë rregullisht kontroll mbi sferat e ndikimit: Sot, SHBA-të mbështesin Izraelin. Një ditë tjetër, është Kina që mbështet sundimtarët ushtarakë në Mianmar. Ose Rusia ndalon veprimet e këshillit mbi trupat pranë Ukrainës.

Vendet e mëdha dhe të vogla e dinë lojën. Kjo është arsyeja pse ju nuk i shihni diplomatët që hidhen mbi tavolinën historike të patkua dhe duke kërkuar që SHBA të merren me të. Disa nga kombet e këshillit jo të përhershëm gjithashtu kanë frikë të sulmojnë publikisht një vend kaq të fuqishëm. Por zhgënjimet janë të dukshme; siç tha një diplomat i KB për CNN, “Ne jemi gjithashtu të zhgënjyer, si shumë vende të tjera në këshill.”

Në një kritikë publike disi të rrallë, edhe ministri i jashtëm i Kinës i tha këshillit të Dielën se SH.B.A. duhet të bashkohet me të tjerët për të folur mbi Lindjen e Mesme. “Këshilli i Sigurimit nuk ka qenë në gjendje të flasë në një zë deri më sot për shkak të pengesave nga një vend i vetëm. Ne i bëjmë thirrje Shteteve të Bashkuara të marrin përsipër përgjegjësitë e tyre të duhura, të marrin një pozicion të drejtë,” tha Ministri i Jashtëm Uang Yi.

Kina është bashkuar me një trojkë gjeografike duke u përpjekur të kapërcejë bllokun e SHBA duke lëshuar deklaratën e tyre.

“Norvegjia, Tunizia dhe Kina shprehën shqetësim të thellë në lidhje me situatën në Gaza dhe numrin në rritje të viktimave civile, dhe bënë thirrje për një fund të menjëhershëm të armiqësive, respektimin e plotë të ligjit ndërkombëtar, duke përfshirë të drejtën ndërkombëtare humanitare dhe mbrojtjen e civilëve, veçanërisht fëmijëve,” tha Ambasadorja e Norvegjisë në OKB Mona Juul.

Këshilli i Sigurimit ka mbetur i paralizuar në këtë krizë. Bota pret që të paktën këshilli të bëjë thirrje për një ndalim të menjëhershëm të armiqësitë dhe për të parandaluar vrasjen e fëmijëve, grave dhe burrave më të pafajshëm.

SHBA, përmes postave elektronike dhe telefonatave, kaloi fjalën të hënën se do të pengonte një tjetër përpjekje për të kaluar një deklaratë që dënonte dhunën, megjithëse u pajtua për një diskutim tjetër privat të Martën.

Këshilli i Sigurimit ka lëshuar shumë deklarata mbi Lindjen e Mesme gjatë viteve, dhe ato rrallë i ndalojnë të ashtuquajturat palë në terren të fillojnë konflikte ose t’i bindin t’i japin fund.

Këto ditë, edhe nëse një deklaratë e Këshillit të Sigurimit miratohet, pa mbështetje të fortë diplomatike dhe një gatishmëri nga të dy palët për të ulur tensionet, ndikimi do të jetë minimal.
Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNSi pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump