MENU
klinika

Ka rekrutuar aleatë në "rrethin" e Merkel

Rusia ‘ka depërtuar’ në çështjet e brendshme të Gjermanisë

11.05.2021 - 08:01

Rusia ka rekrutuar aleatë në “rrethin e ngushtë” të kancelares gjermane Angela Merkel dhe në shërbimet e inteligjencës austriake, ka paralajmëruar biznesmeni rus i internuar Mikhail Khodorkovsky.

Por ata janë vetëm pjesë e një rrjeti më të gjerë pro-Kremlin në shtetet e BE, duke përfshirë Republikën Çeke, Qipron, Francën, Greqinë, Letoninë, Lituaninë dhe Poloninë, tha ai.
Khodorkovsky bëri zbulimet në një dëgjim video me një komitet të Parlamentit Evropian (PE) mbi ndërhyrjet e huaja të hënën (10 maj).

Një think-tank i regjistruar në Gjermani, i quajtur Dialogu i Qytetërimeve, krijuar nga oligarku rus Vladimir Yakunin “përdoret për të identifikuar aleatët e mundshëm të Kremlinit midis elitave evropiane,” tha ai.
Dhe “një nga burimet e Yakunin, të cilit ai i referohet në raportet e tij në Kremlin, bën pjesë në rrethin e ngushtë të Angela Merkel,” shtoi Khodorkovsky.

Një ish-ekzekutiv i biznesit austriak i quajtur Jan Marsalek u përdor gjithashtu nga Rusia për të rekrutuar “një oficer të lartë të inteligjencës austriake” dhe për të pritur parti për të mbledhur informacione për shefat dhe politikanët e tjerë të sigurisë, tha Khodorkovsky.

Ai nuk përmendi emrin e të besuarit të Merkelit ose spiunit të vjetër austriak në vërejtjet e tij publike për eurodeputetët për shkak të ndjeshmërisë së çështjeve.
“Disa nga informacionet e dhëna këtu nuk mund të vërtetohen nga burimet tona në gjykatë për shkak të frikës për jetën e tyre dhe të familjeve të tyre në Rusi,” tha Khodorkovsky.

Por OJQ-ja e tij me bazë në Mbretërinë e Bashkuar pro-demokracisë, Qendra Dossier, të njëjtën ditë, zbuloi detaje në një raport prej 60 faqesh të vendosur në dispozicion të anëtarëve të komitetit të PE përmes një faqe në internet të sigurt.

Ndërkohë, Yevgeny Prigozhin, një tjetër përkrahës i biznesit pro-Kremlin, gjithashtu po bënte dëm në Evropë, tha Khodorkovsky në seancën e së hënës.
Aktivitetet e Prigozhin përfshinin prokurimin e përbërësve gjermanë për “armët e shkatërrimit në masë” ruse dhe rekrutimin e politikanëve gjermanë për të legjitimuar zgjedhjet e dyshimta në shtetet miqësore me Rusinë në Afrikë.

“Fabrikat e ndikuesve” të internetit të Prigozhin ishin “të angazhuara në nxitjen e ndjenjave anti-franceze në vendet afrikane” dhe duke u përpjekur të “provokojnë një konflikt diplomatik midis Francës dhe Italisë”.
Dhe stafi i Prigozhin u përpoq të krijonte një parti politike pro-Kremlinit në Greqi përqendruar rreth politikanit grek Konstantin Gabaeridis, tha Khodorkovsky.

Ai përmendi dy politikanë ekstremë të djathtë, Thierry Mariani (një eurodeputet) dhe Aymeric Chauprade (një ish eurodeputet) – si mashtrues.
Chauprade, për shembull, ndihmoi në prezantimin e politikanëve francezë në kontaktet e Kremlinit dhe “madje ofroi shërbime për shkrimin e fantazmave” Yakunin, tha Khodorkovsky.

Rrjeti rus në Republikën Çeke përfshinte “zyrtarë të lartë të qeverisë Çeke”, si dhe deputetin komunist Zdeněk Ondráček, vuri në dukje Khodorkovsky.

Kolona e saj e pestë në Qipro përfshinte Eleni Loizidou, një ish-prokurore, e cila “këshilloi jozyrtarisht autoritetet ruse për shumë vite, duke siguruar informacion të brendshëm” dhe që “ndërhyri në procedurat ligjore në emër të Kremlinit,” tha Khodorkovsky.

Një ish deputet polak, Mateusz Piskorski, u ngarkua gjithashtu nga një firmë PR e lidhur me Kremlin me “gjetjen e politikanëve besnikë evropianë”, të cilët ai i ftoi në ngjarjet e sponsorizuara nga Kremlini, tha Khodorkovsky.

Në Lituani, e identifikuan Vygaudas Ušackas, një ish-ministër i jashtëm dhe ambasador i BE në Rusi, si “një kandidat mik për presidencën Lituaneze”.
Dhe Letonia dukej si një shesh lojrash për elitën e Kremlinit, ku të afërmit e oligarkëve rusë Yuri Kovalchuk dhe Nikolai Tokarev, për shembull, zotëronin pasuri të patundshme dhe aksione në firmat lokale.

“Tokarev dhe Kovalchuk ishin lidhjet kryesore në skemën e financimit për pallatin e Putinit që ishte subjekt i skenarit të Navalny,” vuri në dukje Khodorkovsky, duke iu referuar presidentit rus Vladimir Putin dhe aktivistit të opozitës Alexei Navalny, i cili kohët e fundit ekspozoi pallatin e pasur privat të Putinit në YouTube.

“Mekanizmi kryesor i ndikimit në elitat politike dhe të biznesit evropian ka të bëjë me korrupsionin financiar,” tha Khodorkovsky.
“Ne jemi të përgatitur të sigurojmë prova që kemi me kërkesë të agjencive përkatëse të zbatimit të ligjit, por natyrisht nuk do t’i ndajmë këto prova me ata që janë potencialisht të lidhur me Kremlinin,” shtoi ai, duke iu referuar dokumenteve dhe informacioneve të tjera e cila mbështeste dëshminë e tij të hënën.

Por nëse ai ishte i shqetësuar për mbrojtjen e burimeve, atëherë disa eurodeputetë mund të paraqesin një kërcënim.
Mariani, është një anëtar i komitetit të ndërhyrjes së huaj të PE dhe kishte për qëllim të kishte qasje të privilegjuar në dosjen e Khodorkovsky me 60 faqe, për shembull.

Dhe ndërsa eurodeputeti francez nuk foli të hënën, një tjetër-deputet francez euro nga grupi i Pavarësisë dhe Demokracisë i Marianit, Jean-Lin Lacapelle, ndërhyri në emër të tij.
Khodorkovsky u akuzua për një “varg atentatesh” dhe “pastrim parash” dhe PE nuk duhet ta kishte ftuar atë të fliste, tha Lacapelle, duke mbështetur propagandën ruse.

“Unë do të doja të paraqesja faljet e mia sepse dëgjova një nga kolegët tanë të sulmonte në një mënyrë shumë vulgare dhe të padrejtë,” i tha Khodorkovsky eurodeputeti liberal italian Bernard Guetta.

“BE duhet të pastrojë shtëpinë e saj nga ndikimi hibrid i Kremlinit, parave të pista dhe korrupsionit,” tha gjithashtu Andrius Kubilius, një eurodeputet lituanez i qendrës së djathtë dhe ish kryeministër, në vërejtje më të përgjithshme.

“Nëse duam të promovojmë zhvillimin demokratik në Rusi, duhet të pastrojmë vendin tonë,” tha ai.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Foreign Affairs/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNSi pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump