MENU
klinika

Nga CNN

Biden predikon demokracinë në Evropë, por shqetësime të reja…

12.06.2021 - 17:29

Përpjekjet e Presidentit Joe Biden për të folur për demokracinë në Evropë këtë javë po përballen me erërat nga vendi, ku zbulimet rreth përpjekjeve të Departamentit të Drejtësisë për të marrë të dhënat e Demokratëve kanë ngritur shqetësime të reja në lidhje me gjendjen e politikës Amerikane.

Gjatë gjithë kohës së tij këtu, Biden po u bën çështjen aleatëve amerikanë se demokracia duhet të mbizotërojë mbi një valë në rritje të autoritarizmit. Argumenti i tij ka qenë se demokracitë janë më të mira në sigurimin e njerëzve të tyre dhe botës.

Ai e ka pranuar haptas se demokracitë shpesh janë të çrregullta. Por ai tha këtë javë se bota kishte arritur një “pikë lakimi” ku konkurrenca midis demokracisë dhe autokracisë është rritur.
Megjithatë, ndërsa sfidat kthehen në vend, ai po e ka më të vështirë të tregojë historinë e fundit të vendit të tij, duke përfshirë mbetjet e mandatit të Presidentit Donald Trump.

Ndërsa ai po përgatitej të merrte pjesë në takimin e tij të parë G7 të Premten, raportet dolën nga Uashingtoni se prokurorët në Departamentin e Drejtësisë së Trump, duke filluar në Shkurt 2018, kërkuan Apple për të dhëna nga llogaritë e Demokratëve të Komitetit të Inteligjencës së Dhomës, stafit të tyre dhe anëtarëve të familjes, përfshirë këtu të paktën një i mitur, si pjesë e një hetimi të rrjedhjeve të informacioneve. Thirrja përfshinte një urdhër i cili u rinovua tre herë para se të skadonte këtë vit dhe Apple njoftoi klientët në maj.

Zhvillimi menjëherë tërhoqi akuza që administrata Trump po abuzonte me fuqinë e saj në një mënyrë të vendosur jodemokratike. Përpjekjet nga Departamenti i Drejtësisë për të mbledhur fshehurazi informacion në lidhje me rivalët politikë të Trump erdhën pas zbulimeve që ndërmori hapa të ngjashëm për të marrë informacion nga gazetarët në pikat që denigronte shpesh Trump.

Ishte lloji i hapit që zyrtarët amerikanë shpesh qortojnë në regjimet autoritare Biden shpreson të minimizojë në turneun e tij evropian këtë javë. Presidenti rus Vladimir Putin, i cili është vendosur të takohet me Presidentin javën e ardhshme dhe është gati të përballet për të shmangur kritikat ndaj regjimit të tij.

Me raporte të tilla të katër viteve të fundit ende të freskëta në mendjen e liderëve botërorë, Trump ka siguruar megjithatë nëntekstin për përpjekjet e Biden për të rivendosur aleancat amerikane të tensionuara gjatë mandatit të paraardhësit të tij. Udhëheqësit evropianë mbeten skeptikë ndaj qëndrueshmërisë së mesazhit të miqësisë së Biden, shumë të vetëdijshëm se një president tjetër ndoshta edhe vetë Trump mund t’i kthejë të gjitha në janar 2025.

Megjithatë, ata janë të lehtësuar dhe të etur për të punuar me Biden tani për tani.
“Është një frymë e freskët”, tha kryeministri britanik Boris Johnson, pas takimit me Biden të enjten. Se Biden dikur e konsideroi Johnson “klonin fizik dhe emocional” të Trump nuk u përmend.

“Ne duhet të diskreditojmë ata që besojnë se epoka e demokracisë ka mbaruar, siç besojnë disa prej kombeve tanë. Ne duhet të zbulojmë si të mposhtim dekretet e diktatorëve që mund të përputhen me shpejtësinë dhe shkallën e sfidave të shekullit 21-të” u tha trupave në RAF Mildenhall në Suffolk, shtëpia e një krahu amerikan të karburantit, historia e të cilit shtrihet që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Ju e dini, dhe unë e di, ata janë gabim,” tha Biden. “Por kjo nuk do të thotë që ne nuk duhet të punojmë më shumë se kurrë për të provuar se demokracia mund të japë ende për njerëzit tanë.”

Është një mesazh që ai planifikon të kryejë nga samiti i Grupit të 7 në bregdetin Cornish këtë javë në një takim të NATO-s në Bruksel javën e ardhshme dhe më tej në samitin e tij të pritur me Putin në Gjenevë të Mërkurën e ardhshme.
“Që nga lart poshtë, qëllimi nxitës dhe gjallërues i këtij samiti të G7 është të tregojmë se demokracitë mund të paraqesin kundër sfidave më të mëdha me të cilat po përballemi në botë,” tha një zyrtar i lartë i administratës ndërsa G7 po fillonte.

Biden shpresonte t’i jepte besim nocionit kur zbuloi një premtim të ri të madh prej 500 milion dozash vaksinash që do t’u dhurohen kombeve me të ardhura më të ulta, provë në mendjen e tij se demokracitë si Amerika mund të ndihmojnë më mirë botën sesa vendet si Kina ose Rusia.
Duke zbuluar zotimin, ai e bëri të qartë që dozat nuk do të vinin me të njëjtën bagazh me ato të ofruara nga Pekini ose Moska.

“Më lejoni të jem i qartë: Ashtu si me 80 milion doza që kemi njoftuar më parë, Shtetet e Bashkuara po sigurojnë këto gjysmë miliardë doza pa tela të bashkangjitura. Më lejoni ta them përsëri,” tha ai. “Dhurimet tona të vaksinave nuk përfshijnë presion për favorizime ose lëshime të mundshme. Ne po e bëjmë këtë për të shpëtuar jetë, për t’i dhënë fund kësaj pandemie.”
Biden e bëri njoftimin e tij në një përpjekje për të ndjekur kombet e tjera të G7 për të bërë premtimet e tyre për të ndarë vaksinat. Britania bëri 100 milion të tjera dhe grupi në tërësi premtoi 1 miliardë doza duke filluar këtë verë.

Por zotimet mund të mos jenë aq të mëdha sa disa vëzhgues do të shpresonin dhe të zbulonin rimëkëmbjen e dyfishtë nga pandemia në të gjithë botën dhe madje edhe në këtë mbledhje të demokracive më të pasura të botës, pasi disa anëtarë të G7, përfshirë Kanadanë, janë ende duke luftuar për të vaksinuar popullatat e tyre.
Biden gjithashtu ka ardhur në këtë samit pas një prishje në negociatat mbi një paketë infrastrukture që ai ka thënë se është i nevojshëm për të vazhduar me Kinën.

Sesioni i punës të së shtunës në G7, thanë zyrtarët e administratës së Biden, me synimin për të pozicionuar SH.B.A. dhe aleatët e saj për të konkurruar më mirë me Kinën si rezultat i pandemisë. Një pjesë e këtij konkursi do të përfshijë iniciativën “Building Back Better (BBB) for the ëorld”, atë që një zyrtar i lartë i administratës e përshkroi si një “iniciativë të guximshme, të re globale të infrastrukturës me partnerët tanë të G7 që do të drejtohet nga vlerat, transparente dhe e qëndrueshme”.

Nisma e infrastrukturës do të adresojë një hendek prej $ 40 trilionë në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, tha zyrtari, dhe synon të konkurrojë me Nismën e Rrugës të Kinës. G7 do të njoftojë “një alternativë pozitive që pasqyron vlerat, standardet tona dhe mënyrën tonë të të bërit biznes”, tha një zyrtar i dytë i lartë.
Zyrtarët e përshkruan veprimin jo si një konfrontim, por si paraqitje të një rruge alternative.

“Kjo nuk ka të bëjë me bërjen e vendeve të zgjedhin midis nesh dhe Kinës, kjo ka të bëjë me ofrimin e një vizioni dhe qasje pohuese, alternative që ata do të dëshironin të zgjidhnin,” tha zyrtari i parë i administratës.

Por Biden e ka parë më të vështirë arritjen e marrëveshjeve të brendshme për infrastrukturën.
Pikërisht kur ai po largohej nga Shtetet e Bashkuara këtë javë, bisedimet me republikanët mbi infrastrukturën u shembën, një goditje e premtimit të tij për të punuar nëpër rresht për të dhënë rezultate për amerikanët. Biden filloi menjëherë negociatat e reja me një grup të ndryshëm ligjvënësish, por ishte një pengesë për një president të vendosur të demonstrojë si brenda ashtu edhe jashtë vendit që qeveritë demokratike janë në gjendje të kapërcejnë ndarjet dhe të japin rezultate.

Lajmi për thirrjen për Apple nga Departamenti i Drejtësisë i Trump dhe procesi i çrregullt legjislativ mbi infrastrukturën e tij e komplikon fushën e shitjeve të Biden për përfitimet e demokracisë. Drejtori i tij i komunikimit, Kate Bedingfield, shkoi në MSNBC për të theksuar se ky President është i ndryshëm nga i fundit, dhe i quajti raportet “të tmerrshme”.

“Presidenti Biden ka thënë shumë herë në gjurmët e fushatës dhe pastaj përsëri kur ai u betua në Prokurorin e tij të Përgjithshëm, Merrick Garland Departamenti i Drejtësisë duhet të jetë i pavarur. Departamenti i Drejtësisë nuk është avokati i Presidentit, Departamenti i Drejtësisë është avokat i popullit.”

Ajo sugjeroi që Biden ka një “marrëdhënie shumë të ndryshme” me Departamentin e Drejtësisë sesa paraardhësi i tij, duke thirrur “abuzimin e pushtetit” të administratës Trump me departamentin dhe duke shtuar se Departamenti i Drejtësisë i administratës Biden “drejtohet shumë, shumë ndryshe”.

Por lajmet nga përtej Atlantikut pa dyshim do t’i lënë homologët e Biden në G7 skeptik nëse premtimet e Biden për Amerikën edhe një herë duke udhëhequr rrugën për demokraci në të gjithë botën mund të përmbushen.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga cnn/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN