MENU
klinika

UEFA: Nuk kërcënuam Danimarkën

Christian Eriksen lë nesër spitalin

14.06.2021 - 19:18

“Kushtet e Christian Eriksen janë të qëndrueshme dhe të mira.” Kështu deklaroi drejtori i komunikimit i shoqatës daneze të futbollit Jakob Hoyer. Mesfushori mund të dalë nga spitali sot, tri ditë pas arrestit kardiak gjatë ndeshjes me Finlandën nëse kontrollet e fundit dalin mirë.

Portieri Kasper Schmeichel dhe kapiteni Simon Kjaer e vizituan Eriksenin në spital. “Ishte mirë ta shihje të buzëqeshte, të ndjeje se ishte aty me ne. Unë e njoh gruan e tij dhe fëmijët e tij: është një situatë absurde. Jam krenar që Kjaer është kapiteni ynë. Nuk u habita për atë që bëri me Eriksen” – u shpreh portieri Kasper Schmeichel pas vizitës në spital me Eriksen.

Më tej portieri danez shpjegoi edhe situatën e krijuar për t’u luajtur apo sfida me Finlandën: “U vendosëm në një pozicion të vështirë. Kishim vetëm dy mundësi, por ekipi nuk donte të luante.”

Uefa u përgjigj menjëherë pas kësaj deklarate: “Kemi vepruar me respektin më të madh, duke pasur parasysh delikatesën e situatës. Vendosëm së bashku me lojtarët dhe nuk kishte asnjë kërcënim për humbje në tavolinë. Nuk kishte mundësi të tjera”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Prapaskena sipas Peter Schmeichel

“Danimarka, 3 mundësi pas atakut të Eriksen”