MENU
klinika

E pranishme edhe Shqipëria

Kancelari austriak mbledh liderët e Ballkanit në Vjenë

18.06.2021 - 12:08

Sot, Vjena do të kthehet në një vend takim politik.

Kancelari austriak Sebastian Kurz, ka ftuar në një takim të nivelit të lartë liderët e Ballkanit Perëndimor dhe homologët e tij. Nga pala nga pala shqiptare, e pranishme do të jetë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku.

Gjithashtu mësohet se pjesë e kësaj tryeze politike do të jenë kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, kryeministri i Malit të Zi Zdravko Krivokapic, kryeministri i Bosnjë-Hercegovinës, Zoran Tegeltija dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Npërmje një postimi në rrjetin social “Twitter” Kurz është shprehur se Bashkimi Europian është e paplotë pa Ballkanin Perëndimor.

“BE-ja s’është e kompletuar për sa kohë Ballkani Perëndimor nuk është pjesë e tij. Ju mund të konsideroni mbështetjen tonë për reformat e kërkuara për rrugën drejt BE-së, po ashtu edhe për luftën kundër pandemisë. Këtë do ta theksojmë edhe në samitin e sotëm të Ballkanit Perëndimor”, ka shkruar Kurz.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pacolli thirrje publike Metës dhe Ramës

“Mblidhni në një tryezë faktorin shqiptar”

"Kosova dëshiron të besojë se BE-ja do të ndryshojë"

‘Godet’ Thaçi: Liderët e BE nuk duhet të bëjnë gabimet e ‘90-ës

Konferenca e Liderëve të Ballkanit

“Zaev më i preferuari i Merkel”