MENU
klinika

Kurti i jep përgjigjet Kosnett

“Nuk do të ketë Asociacion mbi baza etnike”

17.06.2021 - 10:12

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka komentuar deklaratat e Ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett lidhur me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kurti është shprehur se Kosova e ka një asociacion të komunave që është funksional ndërsa shton se Kosova s’mund të ketë asociacion mbi baza etnike.

“Nuk mendoj që është e mundshme në rendin juridik dhe kushtetues të Kosovës të ketë asociacion mbi baza etnike. Mund të ketë asociacion të komunave mbi baza zhvillimore, mund të ketë mbi baza gjeografike. Ta zëmë asociacion të bjeshkëve të Rugovës, të maleve të Sharrit ose të Lumit Lepenc. Por asociacion mbi bazë etnike nuk mund të kalojë as sa i përket frymës e as germës së Kushtetutës së Kosovës. Dhe praktikisht një gjë të tillë e ka thënë edhe aktvendimi i Gjykatës Kushtetuese i publikuar me 23 dhjetor të vitit 2015”, u shpreh kreu i qeverisë për kp.

Albin Kurti shtoi gjithashtu se janë për të drejtat e të gjitha pakicave, dhe kundër margjinalizimit apo diskriminimi. Më tej ai ka thënë se kërkesa të tilla po vijnë nga politikanët dhe fqinjët veriorë.

“Kërkesa për asociacion etnik e cila ka tash e gati një dekadë që mbahet aktuale nuk më duket që vie nga njerëzit e thjeshtë. Por nga politikanët e fqinjët tonë veriorë.”

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett është shprehur se Kosova ka detyrim që ta formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai tha se historia nuk ka nisur në ditën kur u formua Qeveria e Albin Kurtit.

“Unë mendoj se Shtetet e Bashkuara me të vërtetë besojnë se Kosova ka një detyrim për ta formuar Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Historia nuk filloi në ditën kur u formua Qeveria e Kurtit, dhe ne besojmë se vendet kanë detyrimin t’i respektojnë marrëveshjet dhe zotimet e bëra më parë… Unë e di që disa njerëz kanë thënë që ne kemi bërë mjaft kompromise, i takon dikujt tjetër të bëjë kompromis. Nuk është një mënyrë shumë produktive për të ecur përpara.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kurti kërkoi largimin e tij nga delegacioni serb

Reagon Odaloviç: Jam i gatshëm të tërhiqem