MENU
klinika

Morën materiale nga shtrati i lumit Shushicë

Procedohen penalisht dy administratorë firmash

23.06.2021 - 12:35

Dy administratorë firmash janë proceduar penalisht, pasi janë konstatuar se merrnin pa leje nga organet kompetente materiale nga shtrati i lumit Shushicë. Gjithashtu i proceduar është edhe një tjetër person nën akuzën e shpërdorimit të detyrës.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko Financiare kanë proceduar penalisht shtetasit: F. H., 58 vjeç, banues në Vlorë dhe V. D., 39 vjeç banues në fshatin Bunavi, Vlorë.

Këta shtetas u proceduan pasi në vendin e quajtur “Kthesa e Picarit”, në shtratit e lumit Shushicë, u konstatuan disa automjete të rënda të dy firmave të ndryshme të administruara prej tyre, duke marrë materiale inerte (zhavorr) pa lejet përkatëse mjedisore, me qëllim tregtimin e tyre pa dokumentacionin tatimor përkatës.

Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare u procedua penalisht për veprën penale “Shpërdorim i detyrës”, shtetasi A. H., 47 vjeç, me detyrë inspektor i IKMT Vlorë, pasi dyshohet se nuk ka kryer kontrolle të vazhdueshme për monitorimin e territorit”, njofton policia.

Materialet iu referuan prokurorisë, për veprime të mëtejshme.