MENU
klinika

Si të lëhtësoni dhimbjet?

A dhembin miomat e mitrës?

28.07.2021 - 13:27

Miomat e mitrës (leiomomat) janë rritje jo kanceroze të bëra nga indi lidhor dhe muskujt e mitrës. Fibroidet  variojnë në madhësi. Disa janë aq të vogla sa farat, dhe të tjerat janë aq të mëdha sa mund të zmadhojnë mitrën. Mund të keni një masë ose shumë në të njëjtën kohë.

Deri në 80% e grave përjetojnë fibroide në një moment gjatë jetës. Megjithëse shumë nuk përjetojnë simptoma, afërsisht 30% do të kenë simptoma që përfshijnë dhimbje dhe presion të legenit dhe dhimbje shpine.

Ashpërsia e dhimbjes së miomës varet nga vendndodhja, madhësia dhe numri i fibroideve të pranishme. Nëse keni mioma të vogla, mund të mos i vini re që janë aty dhe nuk ndjeni dhimbje apo shqetësime. Nëse keni fibroide më të mëdha ose shumë në mitër, mund të ndjeni siklet dhe dhimbje.

Dhimbja e miomës mund të jetë kronike dhe të ndihet gjatë gjithë kohës, ose mund të vijë e të shkojë. Fibroidet mund të shkaktojnë lloje të ndryshme dhimbjesh, duke përfshirë:

Dhimbje shpine

Kapsllëku

Dhimbje dhe presion në legen

Dhimbje të rënda menstruale

Dhimbje të mprehta, therëse në bark

Përveç se shkaktojnë dhimbje dhe parehati, miomat mund të shkaktojnë edhe simptoma të tjera të pakëndshme, përfshirë:

Anemi (për shkak të humbjes së gjakut nga periudhat menstruale të rënda)

Gjakderdhje përparimtare (gjakderdhje ndërmjet periudhave)

Komplikimet gjatë shtatzënisë dhe lindjes (rrit gjasat e prerjes cezariane)

Zmadhimi i barkut të poshtëm

Ndjenja e plotësisë në stomak/zonën e legenit

Urinim i shpeshtë

Gjakderdhje e rëndë menstruale

Steriliteti

Faktoret e rrezikut

Ka disa faktorë rreziku që rrisin shanset  për të zhvilluar fibroide, duke përfshirë:

Marrja e menstruacioneve të para në moshë të re

Fillimi i vonë i menopauzës

Histori familjare e miomave

Mbipesha

Faktorë të tjerë të rrezikut për zhvillimin e miomave që mund të rrisin rrezikun e përjetimit të dhimbjeve të lidhura me fibroidet përfshijnë:

Mungesa e vitaminës D

Konsumi i aditivëve të ushqimit

Konsumi i qumështit të sojës

Konsumimi i alkoolit

Dietë e pasur me mish të kuq dhe me më pak perime dhe fruta të gjelbra

Trajtimi i dhimbjes së fibroidit

Ekzistojnë një sërë trajtimesh për menaxhimin e dhimbjeve të miomës, përfshirë ilaçet shtëpiake dhe ilaçet pa recetë që ofrojnë lehtësim të përkohshëm. Nëse dhimbja është mjaft e fortë për të ndikuar në jetën e përditshme, mjeku mund të përshkruajë ilaçe ose të rekomandojë procedura kirurgjikale për të ofruar një lehtësim afatgjatë ose të përhershëm.

Ilaçet shtëpiake dhe mënyra e jetesës

Ju mund të jeni në gjendje të menaxhoni dhimbjen me ilaçe shtëpiake që ofrojnë lehtësim të përkohshëm, veçanërisht nëse keni simptoma të lehta. Përdorimi i një blloku ngrohës ose një kompresë të ngrohtë në bark mund të ndihmojë. Ju gjithashtu mund ta keni më të lehtë të merreni me dhimbjen nëse zvogëloni stresin përmes vetë-kujdesit, të tilla si joga ose meditimi.

Ndryshimet e mënyrës së jetesës mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut nga miomat, të tilla si:

Hani një dietë të shëndetshme të pasur me zarzavate me gjethe, fruta, drithëra dhe peshk; shmangni ushqimet e përpunuara dhe me sheqer.

Shmangni alkoolin

Ushtrohu rregullisht

Mbani një peshë të shëndetshme

Terapitë pa recetë

Medikamentet pa recetë mund të ndihmojnë në uljen e përkohshme të dhimbjes së miomës, duke përfshirë:

Barna anti-inflamatore josteroide (NSAID): NSAID të tilla si ibuprofen ose naproxen mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit, ënjtjes dhe dhimbjes. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e gjakderdhjes, por nuk zvogëlojnë vetë madhësinë e miomave.

Shtesa hekuri: Nëse miomat shkaktojnë gjakderdhje të rëndë, kjo mund të çojë në anemi (rruaza të kuqe të ulëta të gjakut). Anemia mund të shkaktojë lodhje dhe dobësi. Nëse keni anemi, mjeku mund të rekomandojë suplemente hekuri në mënyrë që trupi të prodhojë më shumë hemoglobinë dhe qeliza të kuqe të gjakut.

Vitamina: Hulumtimet tregojnë se rreziku i fibroideve rritet tek gratë që kanë nivele të ulëta të vitaminave D dhe A. Nëse nuk konsumoni mjaftueshëm nga këto vitamina përmes dietës, ose nuk këni mjaftueshëm ekspozim ndaj rrezeve të diellit (vitaminë D), mund të konsideroni shtesa vitaminash dhe ushqimore.