MENU
klinika

Çfarë thonë mjekët

A është kolla e vazhdueshme një shenjë e turbekulozit?

14.07.2021 - 13:24

Nëse keni TB të fshehtë, nuk do të keni asnjë simptomë sepse trupi po punon në mënyrë efektive për të mbajtur nën kontroll bakteret që jeni infektuar.  Kur sistemi imunitar nuk është aq i fortë sa ta bëjë këtë, TB  latente bëhet TB aktive, simptoma më e zakonshme e së cilës është një kollë e vazhdueshme që mund të prodhojë gëlbazë të ngjyrosur në gjak. TB që përhapet përtej mushkërive mund të përfshijë simptoma që lidhen me veshkat, kockat, trurin dhe zona të tjera të trupit.

Simptoma të shpeshta

Pjesa dërrmuese e rasteve të TB ndodhin dhe mbeten në mushkëri. Kjo quhet TB pulmonare. Simptomat e tuberkulozit aktiv, pulmonar përfshijnë:

Një kollë që zgjat për më shumë se tre javë

Një kollë që prodhon pështymë të gjelbër ose të verdhë (gëlbazë) që gjithashtu mund të jetë e vijëzuar me gjak

Gulçim ose dhimbje gjoksi

Lodhja

Humbja e oreksit dhe humbja e peshës

Djersitje natën

Ethe

Simptoma të rralla

Ndonjëherë, tuberkulozi aktiv do të përhapet përtej mushkërive në nyjet limfatike, veshkat, kockat, trurin, zgavrën e barkut, membranën rreth zemrës (perikardin), nyjet (veçanërisht nyjet që mbajnë peshë, të tilla si ijet dhe gjunjët) dhe organet riprodhuese . Kur kjo ndodh, ajo njihet si tuberkulozi ekstrapulmonar.

Simptomat e tuberkulozit ekstrapulmonar varen nga zona e prekur dhe mund të përfshijnë:

Nyjet limfatike: Nyjet limfatike që kullojnë mushkëritë mund të bëhen mjaft të mëdha dhe të shtypin tubat bronkial, duke shkaktuar një kollë dhe ndoshta një mushkëri të shembur. Nëse bakteret përhapen në nyjet limfatike në qafë, është e mundur që të krijohet infeksion.

Veshkat: Infeksioni TB i veshkave mund të shkaktojë ethe, dhimbje shpine dhe ndonjëherë gjak në urinë. Infeksioni zakonisht përhapet në fshikëz, duke shkaktuar urinim të dhimbshëm dhe të shpeshtë.

Truri: Tuberkulozi që infekton trurin, i quajtur meningjiti tuberkuloz, është kërcënues për jetën. Meningjiti  tuberkuloz ndodh më së shpeshti midis njerëzve të moshuar ose njerëzve me një sistem imunitar të dobësuar. Simptomat përfshijnë ethe, dhimbje koke të vazhdueshme, ngurtësim të qafës, të përziera dhe përgjumje që mund të çojnë në koma.

Perikardi: Në perikarditin tuberkular, perikardi trashet dhe ndonjëherë rrjedh lëng në hapësirën midis perikardit dhe zemrës. Kjo mund të dobësojë zemrën, duke shkaktuar venat e qafës të fryhen dhe të keni  vështirësi në frymëmarrje

Organet gjenitale: Tuberkulozi mund të përhapet edhe në organet gjenitale. Tek burrat, tuberkulozi gjenital bën që skrotumi të zmadhohet. Tek gratë, kjo shkakton dhimbje të legenit dhe parregullsi të menstruacioneve dhe rrit rrezikun e një shtatzënie ektopike (në të cilën veza implantohet vetë jashtë mitrës).

Grupe të caktuara njerëzish duhet të jenë veçanërisht të vetëdijshme për çdo simptomë që mund të tregojë TB, pasi ato janë më të rrezikuar për komplikime nga sëmundja.

Kjo perfshin:

Njerëzit me HIV: Që nga shpërthimi i AIDS në vitet 1980, numri i rasteve të tuberkulozit është rritur në mënyrë dramatike. Infeksioni HIV shtyp sistemin imunitar, duke e bërë të vështirë për trupin të kontrollojë bakteret TB. Në të gjithë botën, TB është një nga shkaqet kryesore të vdekjes në mesin e njerëzve me HIV.

Gratë shtatzëna: Foshnjat e lindura nga gratë me TB të patrajtuar mund të kenë peshë më të ulët në lindje sesa është optimale, dhe mund të lindin vetë me TB. Gratë shtatzëna duhet të marrin trajtim nëse gjasat që ato të kenë TB janë mesatare deri të larta.

Përveç kësaj, kushdo me një sistem imunitar të kompromentuar është në rrezik më të lartë për infeksion aktiv TB dhe komplikime të lidhura me të.

Nëse keni qenë i ekspozuar ndaj dikujt me TB, keni dhimbje gjoksi , një kollë të vazhdueshme me ose pa gëlbazë, shkoni tek mjeku për një vlerësim. TB është një sëmundje serioze dhe mund të jetë fatale nëse nuk kurohet.