MENU
klinika

Bilanci

Ministria nxjerr shifrat e fundit të Covid-19: Ka rritje të lehtë të rasteve pozitive

13.07.2021 - 17:47

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatës së koronavirusit në vendin tonë. Fatmirësisht nuk ka asnjë humbje jete, janë bërë 1915 testime, kemi 1 të shëruar dhe 11 raste të reja në 24 orët e fundit.

3 raste në Tiranë, 2 në Vlorë, nga 1 rast në Shkodër, Elbasan, Lezhë, Kavajë, Kamëz, Tepelenë. Aktualisht janë 99 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 8 pacientë.

Është shëruar 1 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,053 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (13 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 11

Të shëruar në 24 orë 1

Të shtruar në spitale 8

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 1915

Testime totale 839,303

Raste pozitive 132,608

Raste të shëruara 130,053

Raste Aktive 99

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 40

Elbasan 13

Fier 10

Vlorë 9

Korçë 8

Shkodër 6

Lezhë 5

Durrës 4

Kukës 2

Gjirokastër 2

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, që të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.