MENU
klinika

SHBA bën deklaratën e fortë

Hulumtimet e reja mbi origjinën e Covid-19 konfirmojnë se ai doli nga laboratori në Wuhan

02.08.2021 - 17:26

Hulumtimi i ri mbi origjinën e koronavirusit nga Partia Republikane në Shtetet e Bashkuara konfirmon se virusi rrjedh nga laboratori në Institutin e Virologjisë Wuhan, sipas prestigjozes New York Post.

Sipas raportit të publikuar, koronavirusi doli nga laboratori para 12 shtatorit 2019.

Në një intervistë për NYP, ekspertët e raportit pohojnë se shumica e provave konfirmojnë se të gjitha rrugët të çojnë në laborator, i cili heton lakuriqët që mendohej se ishin burimi i pandemisë.

“Ne besojmë se virusi ka rrjedhur në fund të gushtit ose në fillim të shtatorit 2019 ,” tha Michael McCall, kreu i republikanëve në Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës.

“Kur ata kuptuan se çfarë kishte ndodhur, zyrtarët e Partisë Komuniste Kineze dhe shkencëtarët në institut filluan të mbulojnë me tërbim rrjedhjen dhe të mbyllin bazën e të dhënave të tyre të viruseve në mes të natës, duke kërkuar më shumë se 1 milion dollarë për siguri shtesë .”

“Por fshehja e tyre ishte shumë e ngadaltë – virusi tashmë ishte përhapur në të gjithë metropolin Uhan,” tha ai për pandeminë e koronavirusit.

Raporti citoi ” dëshmi të shumta ” që shkencëtarët e laboratorit – me ndihmën e ekspertëve amerikanë dhe shteteve kineze dhe amerikane po punonin për të modifikuar koronaviruset për të infektuar njerëzit, dhe një falsifikim i tillë i të dhënave mund të mbetet. I fshehur, nëse nuk kryhet hetim.

Sesioni i 76-të i Asamblesë së Përgjithshme të OKB

Xhaçka: Krenare për përkushtimin e Shqipërisë!

"Do të sigurojë mbijetesën politike pasi u shpall ‘non grata’"

Pritjet e Berishës/Kadilli: Nuk me impresionon