MENU
klinika

Shtohet tensioni mes dy shteteve

Turqia arreston kreun e Federatës greke

14.08.2021 - 09:56

Kreu i Federatës Pan-Pontiane të Greqisë nuk është lejuar të hyjë në Turqi ku ishte planifikuar të ndiqte një shërbim special në Manastirin Sumela në Trabzon të Shtunën, tha grupi në një deklaratë në mediat sociale.

Giorgos Varythymiadis u arrestua në zonën e tranzitit të aeroportit ndërkombëtar të Stambollit, ku autoritetet turke fillimisht synonin ta dëbonin atë.

Anëtarët e tjerë të grupit me të cilin Varythimiadis po udhëtonte, përfshirë presidenten e Sindikatës së Gazetarëve të Athinës (ESIEA), Maria Antoniadou, u lejuan të vazhdojnë udhëtimin e tyre, tha Federata.

Sidoqoftë, Kathimerini mëson që Varythymiadis do të lirohet rreth orës 7 ose 8 pasdite, për të vazhduar udhëtimin e tij, pas një ndërhyrjeje diplomatike. Athina lëshoi një deklaratë verbale dhe më vonë me shkrim në Ankara, duke protestuar kundër “urdhrit abuzues dhe dëbimit” kundër tij.

Kjo ka shkaktuar reagimin e ashpër të Athinës zyrtare, ku ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias njofton se e ka udhëzuar ambasadorin grek në Turqisë të paraqesë një note proteste për këtë akt.

“Pas udhëzimeve të Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias, Ambasada në Ankara mbajti një protestë urgjente në Ministrinë e Jashtme Turke në lidhje me urdhrin abuzues dhe deportimin kundër Presidentit të Federatës Pampontiane të Greqisë, George (B). Z. Varythymiadis shkoi sot në Stamboll për të marrë pjesë si përfaqësues i helenizmit pontian, në Liturgjinë Hyjnore Patriarkale në Panagia Soumela, Trabzon”, thuhet në reagimin e Ministrisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vazhdon kërcënimet dhe nis "Stuhi në Mesdhe"

“Ai përdor refugjatët si armë”, Turqia i përgjigjet Austrisë