MENU
klinika

Mësojini...

Ç’të hani për të mos u sëmurur këtë dimër

13.10.2021 - 15:39

Temperaturat po bien, sistemi ynë imunitar ose është i mbingarkuar nga lodhja ose stresi dhe ushqimi i dobët dhe nuk po funksionon siç duhet. Sidoqoftë, për të kaluar një dimër të qetë pa viruse, ne jo vetëm që duhet të lajmë duart shpesh dhe të shmangim hapësirat e mbyllura, por gjithashtu t’i kushtojmë vëmendje të veçantë dietës sonë. Në fund të fundit, sistemi ynë imunitar është mburoja jonë kundër sëmundjeve. Një dietë e plotë dhe e ekuilibruar është baza për një shëndet të mirë, por edhe për një sistem imunitar të fortë.

Shegë:

E pasur me polifenole, flavonoide dhe tanina me aktivitet antioksidues, ofron acid folik, kalium dhe vitamina E dhe B6. Ushqyesit e tij veprojnë kundër veprimit të radikalëve të lirë në trup ndërsa përmbajtja e tyre e lartë e kaliumit i bën ato të rëndësishme për një trup të shëndetshëm që gjithmonë ka nevojë për kalium zakonisht të mangët.

Panxhar:

E pasur me vitaminë C, ajo përmban shumë antioksidantë që rrisin funksionin imunitar, duke ndihmuar në luftimin e radikalëve të lirë. Një mënyrë për t’i shijuar ato dhe për të përfituar nga vetitë e tyre të dobishme është të bëni lëng panxhari, i cili është shumë ushqyes, detoksifikues dhe përmban vitamina, një përbërës që pastron gjakun. Gjethet jeshile të panxharit janë burime të pasura me vitaminë C, beta-karoten, kalcium dhe hekur.

Karrota:

Është një “bankë” e beta-karotenit, e cila shndërrohet nga trupi ynë në vitaminë A. Sipas ekspertëve, vitamina A është një element kyç për funksionimin efektiv të sistemit tonë imunitar, ndërsa në dimër na mbron nga viruset dhe frymëmarrja problemeve.

Brokoli:

Është një nga perimet më ushqyese që duhet të vendosni në tryezën tuaj të përditshme. E pasur me vitamina A, C dhe E, gjë që e bën atë një bimë ideale “laborator për prodhimin” e antioksidantëve. Ndihmon në detoksifikimin e trupit, duke neutralizuar elementët e panevojshëm që kanë hyrë në të. Komponimet fenolike në brokoli ndalojnë dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira dhe zvogëlojnë inflamacionin. Ato janë komponime që janë veçanërisht efektive në luftimin e baktereve, viruseve dhe kërpudhave. Çelësi për të ruajtur fuqinë e tij është të gatuani sa më pak të jetë e mundur.

Salmon:

Mungesa e diellit në dimër mund të shkaktojë nivele të ulëta të vitaminës D. Është e këshillueshme që të siguroheni që ta merrni nga ushqimet e pasura me të, siç është salmoni. Mos harroni se 120 gram salmon në ditë korrespondon me 10-15 minuta banje dielli në dimër.

Kërpudha:

Hulumtimet kanë treguar se ato ndihmojnë qelizat e bardha të gjakut të funksionojnë siç duhet, gjë që është thelbësore për të luftuar infeksionet. Ato kanë shumë vitamina të kompleksit B dhe përbëhen nga selen dhe bakër, dy antioksidantë të vlefshëm që stimulojnë trupin, forcojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë shëndetin e mirë të lëkurës dhe sistemit tonë nervor.

Agrumet:

Vitamina C, e cila gjendet në agrumet, është një antioksidant i fuqishëm, i njohur për të luftuar infeksionet dhe për të ruajtur shëndetin e mirë. Ai forcon mbrojtjen e sistemit imunitar të njeriut duke rritur prodhimin e qelizave të bardha të gjakut dhe antitrupave, pra elementeve të nevojshëm për përgjigjen imune. Ajo gjendet me bollëk në agrumet si portokallet, mandarina, agrumet, limonët dhe grejpfrutët. Vitamina C ndihmon në forcimin e trupit dhe mbron sistemin imunitar dhe për shkak se trupi nuk e prodhon apo ruan atë, trupi ka nevojë për një marrje ditore të vitaminës C.

Çaj:

Ka një efekt të fortë anti-inflamator që forcon sistemin imunitar dhe lufton viruset dhe ftohjet. I pasur me polifenole, çaji jeshil mbron trupin nga mikroorganizmat që përpiqen të pushtojnë trupin. Ai pengon rritjen e qelizave të kancerit dhe falë polifenoleve forcon trupin kundër dëmtimit oksidativ, të shkaktuar nga radikalet e lira dhe përbërësit e dëmshëm, të cilët shkaktojnë plakjen e parakohshme. Çaji ka përfitime natyrore, duke ndihmuar personin të relaksohet dhe të lehtësojë stresin. Çaji jeshil që përmban sasi të larta të katekinave mund të neutralizojë virusin dhe simptomat e tij para se të shfaqet ftohja e zakonshme.

Kos:

Ato që përmbajnë kultura bakteriale të gjalla janë treguar se rrisin përgjigjen imune të të moshuarve. Kosi përmban të gjitha ato probiotikë ose baktere të mira që gjenden në traktin gastrointestinal. Është një burim i mirë i selenit mineral, një antioksidant që mobilizon qelizat kundër kancerit. Preferoni kosin që ka “kultura të gjalla dhe aktive”, siç është kosi grek pasi këto kultura mund të stimulojnë sistemin imunitar për të ndihmuar në luftimin e sëmundjeve.

Hudhër:

Vlera e hudhrës në luftën kundër infeksioneve u njoh që në kulturat e para. Ndihmon në forcimin e sistemit imunitar kundër kërpudhave dhe baktereve. Është i famshëm për aftësinë e tij për të forcuar mbrojtjen e trupit. Hudhra është një antioksidant natyral, i cili zvogëlon radikalet e lira në qarkullimin e gjakut dhe mbron trupin nga rritja e tumoreve. Edhe era e keqe, e cila bën që shumë të mos i afrohen, ka qëllimin e saj. Allicina, e njohur edhe si sulfidi i hudhrës, ka aktivitet antibakterial, antifungal dhe antiviral. Hudhra gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe ngadalësimin e ngurtësimit të arterieve.

Mos harroni se dieta juaj është një nga faktorët kryesorë që mund të jetë një aleat i fuqishëm në mbrojtjen e shëndetit. Me ndryshimet e duhura në dietën tuaj ju mund të forconi funksionin e sistemit imunitar, pra mbrojtjen e trupit. Edhe një sistem imunitar i fortë është ai që do të mbrojë trupin tuaj./