MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

A do SHBA një ‘shkrirje’ me Kinën? Po dhe jo…

19.11.2021 - 16:27

Presidenti Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping biseduan për rreth 3 orë e gjysmë natën e së hënës, në një video-konferencë të faturuar si “samiti virtual” i parë midis dy liderëve që nga inaugurimi i zotit Biden më 20 janar.

Diksutime mbi Tajvanin, tregtinë, të drejtat e njeriut dhe teknologjinë – nuk është e paarsyeshme të pyesim se cili ishte qëllimi.

Biden, ofroi një arsyetim.

“Duket se është përgjegjësia jonë si liderë të Kinës dhe Shteteve të Bashkuara,” i tha ai Xi, “të sigurojmë që konkurrenca midis vendeve tona të mos kalojë në konflikt, qoftë e qëllimshme apo e paqëllimshme, në vend të konkurrencës së thjeshtë dhe të drejtpërdrejtë. .”

Në përgjithësi, kjo është përgjigja e duhur.

Lufta e drejtpërdrejtë do të ishte një fatkeqësi. Edhe një ripërsëritje e Luftës së Ftohtë SHBA-Sovjetike do të ishte edhe më e keqe se status quo-ja dhe, në terma praktik, e vështirë për t’u vizualizuar, duke pasur parasysh ngatërresën e thellë ekonomike midis dy palëve.

Dhe, sigurisht, edhe në kulmin e Luftës së Ftohtë, Uashingtoni dhe Moska komunikuan.

Kështu pati vlera të paprekshme në bisedën me Xi, madje edhe disa përfitime të prekshme, sado modeste apo indirekte.

Për shembull, Uashingtoni dhe Pekini tani po shqyrtojnë diskutime të mëtejshme për hapjen e një kanali dypalësh të kontrollit të armëve, një mjet potencial për të frenuar arsenalin bërthamor të Kinës që po zgjerohet me shpejtësi, ose të paktën vendosjen e metodave për të shmangur luftën aksidentale.

Një ditë pas samitit, Kina ra dakord të lejojë tre gazeta kryesore – The Post, Wall Street Journal dhe New York Times – të kthejnë gazetarët në Kinë, në këmbim të rivendosjes së aksesit në Shtetet e Bashkuara për mediat shtetërore kineze që Administrata Trump e kishte kufizuar.

E megjithatë të gjitha dallimet thelbësore midis dy vendeve – dy sisteme, në të vërtetë – mbeten.

Xi mund të ndihet se atmosfera më e mirë është në interesin e tij afatshkurtër pasi vendi i tij përgatitet të presë Lojërat Olimpike Dimërore në shkurt dhe ndërsa përgatitet për konfirmimin përfundimtar të një mandati tjetër pesëvjeçar në nëntor 2022.

Përndryshe, megjithatë, Xi beson, se ai dhe Kina po marrin një pozicion fuqie. Ai e paralajmëroi Biden që të shmangë “demarkacionin ideologjik, ndarjen e kampeve [dhe] konfrontimin e grupeve”, të cilat janë fjalë kode për politikën e SHBA-së, e filluar nën administratën Trump dhe e thelluar nën presidentin aktual, për të luftuar Kinën në partneritet me Indo-Paqësorin. vende si Japonia, India dhe Australia.

Qoftë për të frenuar agresionin kinez kundër Tajvanit, për të luftuar manipulimet tregtare merkantiliste të Pekinit apo për të mbrojtur të drejtat e njerëzve të shtypur në Hong Kong, Tibet dhe Xinjiang, Shtetet e Bashkuara do të jenë më efektive duke vepruar në bashkëpunim me kombet e tjera me të njëjtin mendim.

Presidenti kishte të drejtë t’i karakterizonte marrëdhëniet me Kinën si një “konkurrencë”, megjithëse ka më pak gjasa të jetë e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë sesa e zgjatur dhe e rrezikshme.

Për ta menaxhuar atë, Shtetet e Bashkuara ndonjëherë do të kenë nevojë të zhvillojnë dialog me rivalin e tyre kinez. Për të dominuar, ajo do të duhet të mbajë besimin me aleatët e saj.

Përkthyer dhe përshtatur nga Washington Post/ konica.al