MENU
klinika

Tregoni kujdes

A duhet të hiqni koren e psoriazës së kokës?

22.12.2021 - 18:04

Psoriaza e kokës është një gjendje kronike ku qelizat e lëkurës ndërtohen shumë shpejt, duke formuar njolla të kuqe argjendi që mund të shpërthejnë, rrjedhin gjak dhe kruhen. E thënë thjesht, është psoriazë e skalpit të kokës.

Nuk dihet shumë për shkakun e psoriasis, përveç se është një sëmundje autoimune. Psoriaza përgjithësisht besohet se shkaktohet nga një kombinim i faktorëve gjenetikë dhe shkaktarëve mjedisorë.

Shkallët e psoriazës në lëkurën e kokës mund të jenë një pengesë për të ndier vetëbesim. Ju mund të ndiheni të etur për të hequr sa më shpejt copëzat e lëkurës së tharë që janë formuar në kokë. Por qasuni kësaj me kujdes. Heqja e gabuar e këtyre copëzave mund të rezultojë në dhimbje dhe infeksion shtesë.

Kur bëhet siç duhet, zbutja e luspave dhe copëzave të psoriazës së kokës mund të ofrojë përfitime kozmetike, lehtësim dhimbjeje dhe të ndihmojë që medikamentet të funksionojnë më mirë.

A është e sigurt heqja e shkallëve të psoriazës?

Përgjigja e shkurtër është: po. Është e sigurt të hiqni copëzat e psoriazës nëse po e bëni atë në mënyrën e duhur.

Sidoqoftë, përpara se të filloni, flisni me një mjek ose dermatolog.

Shqetësimi më i madh në lidhje me heqjen e tyre është heqja e lëkurës së shëndetshme. Kjo mund të çojë në dhimbje, parehati dhe dhëmbëza shtesë. Duke hequr copëzat, rrezikoni të zgjeroni zonën e prekur.

Si të hiqni siç duhet luspat e psoriases?

Lëkura e kokës është një vend i ndërlikuar për të trajtuar psoriasis, pasi shumë njerëz duan të balancojnë ruajtjen e shëndetit të flokëve me trajtim.

Është e rëndësishme të jeni të durueshëm dhe të butë gjatë gjithë këtij procesi për të siguruar që po mbroni flokët dhe lëkurën e shëndetshme.

Hapat e mëposhtëm do të ndihmojnë për të hequr luspat dhe do të ndihmojnë në trajtimin e përgjithshëm të psoriasis. Por duhet të shihni një mjek përpara se të filloni.

  1. Përdorni eksfoliantë kimikë të butë

Akademia e Dermatologjisë thekson rëndësinë e përdorimit të përbërësve aktivë për të hequr luspat nga lëkura. Kjo është e rëndësishme sepse ato zbutin ngjitjen e copëzave me lëkurën, duke e bërë më të lehtë heqjen e tyre.

Gjeni copëzave që dëshironi të hiqni

Qasja do të jetë e ndryshme nëse luspat janë të fshehura nën flokë, të ulur pikërisht në vijën e flokëve ose pas veshëve.

Zgjidhni një trajtim me pika ose shampo

Nëse luspat janë të rrethuara me flokë, është më mirë të përdorni një shampo medicinale për t’i zbutur ato. Edhe pse shampot kanë përbërës më të butë se trajtimet lokale, ato ofrojnë përfitimin shtesë të eksfolimit të butë fizik.

  1. Largimi fizik

Pasi luspat në kokë të jenë zbutur, është e sigurt të punoni për ti hequr fizikisht ato.

Filloni duke larë flokët me shampo për psoriasis. Fusni ngadalë shampon në kokë dhe përdorni majat e gishtave për të masazhuar butësisht skalpin e kokës.

Kjo teknikë e lehtë eksfolimi shkëput copëzave e zbutura nga shtrati i kokës. Ju nuk duhet të ndjeni dhimbje gjatë këtij procesi.

Maskë e kokës

Konsideroni një maskë për lëkurën e kokës përpara se të shpëlani shampon. Mbyllni përbërësit aktivë me pak ujë të ngrohtë (jo të nxehtë) duke e mbështjellë lëkurën e prekur në një peshqir ose mbështjellës plastik për 15 minuta.

Kjo mund të përshpejtojë zbutjen e luspave.

 

Krehër

Hiqni copëzave me një krehër të butë me dhëmbë të imët. Në procesin e eksfolimit të skalpit, disa copëza mund të ngecin në fijet e flokëve. Një krehër me dhëmbë të imët do të jetë në gjendje të kapë çdo luspë të shkëputur.

  1. Mirëmbajtja

Përdorimi i vazhdueshëm i shampos medicinale duhet të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të psoriasis.

Por duhet të flisni me një mjek përpara se të vendosni se cilin të përdorni për lëkurën dhe flokët tuaj.

Nëse ju duhet të hiqni luspat shpejt, por nuk jeni në gjendje të kaloni tre hapat e mësipërm, merrni parasysh të përdorni vaj ose pomadë okluzive. Një përzierje e shpejtë me vaj ose vazelinë në zonën e prekur mund të ndihmojë në rrafshimin e luspave, duke lehtësuar simptomat dhe duke maskuar përkohësisht copëzave.

Trajtimet për psoriazën e kokës

Përmirësimi i simptomave që lidhen me psoriazën e kokës përfshin trajtim të vazhdueshëm. Këtu janë disa trajtime të lëkurës së kokës që mund t’i provoni në shtëpi ose t’i diskutoni me një mjek.

Qymyr katran. Ky gjendet më shpesh në shampo. Ai kundërshton rritjen e shpejtë të lëkurës të shkaktuar nga psoriasis dhe përmirëson pamjen e përgjithshme të lëkurës.

Keratolitikët. Ashtu si acidi salicilik, acidi laktik dhe urea, këto mund të gjenden në kremra, shampo ose shkumë. Ata janë agjentë qërues që ndihmojnë në lirimin dhe heqjen e luspave.

Hidrokortizon. Ky është një përbërës që ndihmon në reduktimin e kruajtjes dhe inflamacionit të lidhur me psoriasis të kokës.

Injeksione steroide. Të aplikuara drejtpërdrejt në pllakat e kokës, këto injeksione duhet të administrohen në zyrën e mjekut. Ato mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

Shampo mjekësore me recetë. Kjo mund të jetë e nevojshme nëse zbuloni se shampot pa recetë nuk funksionojnë mjaftueshëm për ju. Një mjek mund të jetë në gjendje të përshkruajë diçka më të fortë për të trajtuar pllakat e kokës dhe për të lehtësuar simptomat.

Retinoidet orale. Këto ndihmojnë në reduktimin e skuqjes dhe ënjtjes ndërsa ngadalësojnë rritjen e shpejtë të qelizave të lëkurës.

Trajtim me rreze UV. Ky trajtim mund të funksionojë për të luftuar psoriazën duke aplikuar dritën UV direkt në pllakë. Kjo mund të bëhet duke i ndarë flokët me kujdes (për të ekspozuar zonën e prekur) ose duke përdorur një krehër UV të mbajtur me dorë.